| Elisabeta21 a întrebat:

Hey. M.am culcat cu prietenul meu in perioada fertila, dar ne-am protejat. Iar la sfarsit a fost piele pe piele. mi.a zis ca nu si-a dat drumul. Am facut-o la o zi dupa ce mi-a trecut menstruatia. Are ceva? Imi e frica sa nu raman insarcinata...
Dimineata, dupa cateva ore de somn dupa ce am facut-o, M-am trezit si m-am dus la baie si m-am speriat ca mi-a curs sange. De ce a curs? Se intampla ceva?
A vrut sa-si dea drumul pe mine, dar eu nu am vrut pentru ca imi era frica. Ce se intampla daca isi da drumul pe tine nu in tine?
Si daca as face un test de sarcina, ar fi bine? Ca sa ma asigur ca nu sunt gravida. Cat ar costa un test?
Vreau raspunsuri... si fara bataie de joc. Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sexul nu putea fi intretinut in perioada fertila daca a avut loc la o zi dupa terminarea menstruatiei decat in situatia in care ori ciclul tau menstrual este unul foarte scurt de 21-23 de zile ori perioada de menstruatie este una extrem de lunga de peste 7-8 zile. La 1 zi dupa menstruatie aceasta poate fi si ziua a 4-a a ciclului menstrual de dupa oprirea menstruatiei dar la fel de bine poate fi si ziua a 7-a, a 8-a sau cine stie a cata (depinde de lungimea ca numar a perioadei de menstruatie care poate sa fie diferita de la ciclula ciclu ), in orice caz greu de ghicit. Ceea ce trebuie sa stii este faptul ca in cazul in care ciclul tau menstrual are o durata medie de circa 28 de zile, (daca este REGULATA) atunci perioada fertila incepe din a 10-a zi a ciclului menstrual, numararea incepand din prima zi de menstruatie. Intotdeauna trebuie precizata prima zi de menstruatie (momentul terminarii menstruatiei nu foloseste absolut la nimic) pentru a se stabili perioada fertila a ciclului menstrual, deoarece trebuie sa stii ca o sarcina se poate forma/poate sa ia nastere, DOAR in aceasta perioada. Deoarece sexul nu a fost protejat si s-a petrecut cu mult inainte de inceperea perioadei fertile (probabil?) se poate afirma ca probabilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica aceasta fiind de circa 3-5% in cazul in care sperma este ejaculata in vagin si de maxim 1-3% daca este ejaculata in exterior sau in prezervativ. In cazul vostru prietenul putea sa ejaculeze in vaginul tau teoretic fara a exista posibilitatea de a se forma o sarcina. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie corect/valid, testul se poate efectua DOAR dupa trecerea a minim 21 de zile din momentul intretinerii actului sexual. Rezultatul oricarui test efectuat mai devreme este intotdeauna gresit si nu poate fi luat in considerare.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Actul sexual a avut loc in perioada fertila sau la o zi dupa menstruatie? Daca a fost in perioada fertila, esti gravida. Iar daca a fost la o zi dupa menstruatie, nu esti gravida.

| Oana92 a răspuns:

Dar cand ati fost "piele pe piele" nu ti-a fost frica de o sarcina?

| armand69 a răspuns:

Nu e problema
oul are si el nevoie de timp sa se formeze.ce dreak s-a inventat netul, sunt articole pe tema asa, mii sute de mii, iar la rubrica dragoste si sex gasesti numai intrebari idioate despre ciclu