| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Sunt fata am nevoie de un raspuns de la alte fete daca e posibil. Atunci cand ma masturbez ma doare foarte tare oribil sub burta si din acea cauza trebuie sa ma opresc...Nu doar inainte de menstruatie. Mereu ma doare.Ar putea fi din cauza ca sunt inca virgina? Sau e ceva normal?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand faci ceva care declanseaza durere, inseamna ca faci ceva rau si trebuie sa nu mai faci.
Evita sa te masturbezi, mai ales daca iti introduci ceva in pasarica, care iti poate infecta sau perfora vaginul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai inceput sa practici masturbarea cu degetele prin asa numita ''degetica'' si ai o ''vechime'' mai mare de cateva incercari sau cateva saptamani si senzatia neplacuta de durere acuta se mentine in continuare si dupa atat de multe incercari, inseamna ca vaginul iti este afectat de o posibila : infectie micotica(candidoza), sau de vaginism (spasme musculare involuntare ale peretelui vaginal).
,, Vaginismul este o disfuncţie sexuală caracterizată prin contracţia involuntară a treimii inferioare a muşchilor vaginali şi a muşchilor din jurul vaginului.
Din cauza spasmelor involuntare ale musculaturii vaginale, apare senzaţia de usturime şi o durere foarte intensă în timpul încercărilor de a avea contact sexual, ceea ce determină dificultatea sau chiar imposibilitatea penetrării."" Mai multe informatii poti afla daca vei accesa urmatorul articol :
https://www.gandul.info/......t-17049325

| mihai69 a răspuns:

Depinde de metoda de masturbare.
Dacă îți freci doar labiile şi clitorisul, nu prea e normal.
Dar dacă încerci să introduci în vagin ceva, atunci e normal. Va dura o vreme până ce vaginul se va adapta la penetrare.