| MeHandy a întrebat:

am 12 ani (fac 13 la inceputul lui iunie) si am o oarecare problema nu prea mare dar care ma intereseaza intr-o anumita masura. nu am ejaculat pana acum niciodata, am incercat sa ma masturbez dar nu am reusit sa ejaculez, am auzit ca dupa aproximativ un an de la modificarea marimii testiculelor apare si prima ejaculare. am remarcat aceasta modificare prin mai 2016 sau mai devreme mai am colegi in clasa care vorbesc pe tematica masturbarii si chiar "se lauda" cu anumite experiente. e un pic jenant nu pot sa ma bag in discutie pentru ca nu am mai nicio cunostinta si nici o experienta de genul. Eu cand eram mic ma decalotam cred ca asa se numeste si ma " spalam " in zona respectiva a penisului asta pana in varsta de 5 ani de atunci nu mai fac asta. ar putea fi aceasta problema? Am incercat sa ma masturbez dar nimic si uneori simt ceva similar cu un lichid care "se scurge" in testicule, ma refer mai in interiorul lor nu stiu cum sa ma exprim. Nu stiu ce sa fac. este vorba de maturizare, este o problema a sanatatii? Si daca vreti sa imi raspundeti si la aceasta intrebare. voi la ce varsta ati ejaculat prima data si cum a fost? Prin ce metoda in somn sau prin masturbare ori nu stiu. Mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

O să ajungi și la ejaculare, cu timpul.
Nu e suficient să ajungi la orgasm ca să ejaculezi; dacă organele tale sexuale nu sunt destul de maturizate, poți simți plăcerea, dar ejacularea va veni mai târziu, când procesul de maturizare a a lor este mai evoluat.

3 răspunsuri:
| Vali1234gahavjygjaka a răspuns:

Ca sa ejaculezi trebuie sa te masturbezi si sa ajungi la orgasm, adica dupa vreo 2-3 minute de placere. Probabil esti capabil de asta, dar nu stii cum sa ajungi la asta. Oricum nu te va ajuta cu nimic daca esti capabil sau nu de la varsta asta.
P.s eu am ejaculat la 11 ani.

| MeHandy explică (pentru Vali1234gahavjygjaka):

Si cam cum as putea ajunge la asta?

| AsaMaCheama a răspuns:

Continua tot asa! o sa reusesti sa scupi odata si odata! Funda