| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si as vrea sa incep postarea cu un back-story ca sa intelegeti mai bine ce vreau sa spun. Din toamna incep liceul si ma voi muta in alta parte ca sa pot fi mai aproape de liceu. O sa stau eu si cu inca un prieten pe care il cunosc de multi ani, parintii mei oferindu-mi libertate in anii urmatorii (ceea ce apreciez foarte mult).

Incepand din toamna, viata mea o sa se schimbe mai cu totul, noi prieteni si un nou oras in principal. Pana la varsta asta am fost un anti-social daca pot spune asa, avand prieteni numai la scoala si in intermediul online din moment ce tot timpul mi l-am petrecut jucandu-ma pe calculator. In toti ani acestia nu am avut o iubita (probabil si pentru faptul ca nu m-am axat pe chestia asta) si nici primul sarut ceea ce nu mi se pare o problema, dar vreau sa schimb lucrul acesta. Anul acesta poate o sa am si o iubita daca imi fac curajul, dar in principal nu asta e problema.

Pe la 12 ani m-am masturbat pentru prima data si de atunci sa zicem ca o faceam saptamanal (o singura data pe saptamana) si pe timp ce am crescut mai mare de 2 ori, dar nu mai mult. Niciodata nu am dat sa zicem de 3 ori pe zi (cum mai auzisem si la alte persoane de 4-5 ori). Masturbarea intr-un fel era o scapare de la chestia asta cu iubite daca pot sa ma exprim asa, dar nu i-am dat multa importanta pana acum.

De un an si ceva tot ma preocupa chestia asta si chiar am incercat sa o las mai moale cu masturbarea, dar de fiecare data cand nu o faceam sa zicem o saptamana, reuseam sa o fac 3 zile la rand. Acum incerc sa calibrez toata chestia asta, 2 zile pe saptamana ca sa nu am nici o problema si voi incerca usor usor sa trec si la o zi.

Acum vine intrebarea in sine. Din cauza masturbarii excesive cred ca am cauzat niste probleme penisului de care inca nu sunt sigur. In primul rand ma ingrijoreaza marimea (stiu ca e posibil sa se dezvolte din moment ce inca sunt la pubertate, dar totusi ma ingrijoreaza). Am 7 cm normal si 13 in erectie. A doua chestie, este faptul ca capul nu iese cu intregime cand este in erectie, iese numai un pic si cand nu este in erectie iese cu totul, iar atunci imi e destul de greu sa il trag la loc si ma doare. A treia chestie ar fi faptul ca ejaculez destul de ciudat, de obicei cand ma masturbez o fac stand asezat si ejaculez pe langa penis, nu neaparat tare, iar cred ca chestia asta afecteaza si cand ma urinez, astept destul de mult inainte sa o fac, deoarece simt ceva inainte si tocmai apoi pot urina (nu stiu neaparat cum sa explic). Si a patra chestie este ca imi este frica cand voi fi pus in fata unui act sexual oricand se va intampla acesta, sa nu intampin probleme sau sa imi dau drumul prea rapid, habar nu am.

Cam acestea sunt probleme mele, de dezvoltat m-am dezvoltat extrem de rapid din punctul meu de vedere. In zona pensiului mi-a crescut par pubian si am o inaltime de 1.84 daca nu ma insel, iar vocea mea s-a ingrosat drastic fata de acum un an deci nu cred ca am probleme la capitolul acesta.

Am vorbit si cu alti prieteni, le-am vazut-o si altor prieteni (ciudat, dar suntem baieti pana la urma si nu ar trebui sa ne fie rusine cu astfel de chestii) si ei o aveau destul de dezvoltata, chiar mai dezvoltata ca a mea la 13 ani de exemplu (care tot asa chestia tine de genele pe care le-ai mostenit daca nu ma insel).

Acum nu stiu ce sa fac in continuare, as vorbi cu parintii mei despre aceasta problema, dar am spus sa cer parerea si unor oameni care au trecut prin astfel de lucruri/ingrijorari si daca este pe viitor sa fie cazul, sa vizitez un medic urolog care sigur stie.

Multumesc mult si sper sa nu vad gandiri comuniste in aceasta postare, deoarece e 2020 si toata lumea are dreptul in a fi open minded si poate pot primi raspunsuri si de la oameni care chiar s-au confruntat cu astfel de probleme sa ma pot calma si eu cu tot subiectul acesta. Va multumesc inca odata.

Răspuns Câştigător
| Duduchi a răspuns:

Liniștește-te frate, nu e nimic rau. Suntem apropiati în vârstă. Eu 14 tu 15. Nu te speria, masturbarea nu e rea, eu o am de 15 cm, dar am deja iubită cu care o fac săptămânal. Și eu tot așa petreceam timpul, stand în fata calculatorului, dar o grămadă de oameni mi-au zis să mă las, că nu e sănătos. Până și preotul de la biserica mi-a spus sa nu mai stau atât de mult la calculator pentru că aduce depresie. Și așa este. M-am lăsat de calculator și mi-am făcut iubită. E mult mai fain cu o fată care vorbește cu tine, o face cu tine, te ajuta etc.

P.S.- Mărimea nu contează
P.S.2- Decaloteaza-ti penisul cum trebuie că dacă nu, va fi prea târziu și va trebui operatie.
P.S.3- Fă o spermograma dacă poți.
P.S.4- Sa nu îți fie frica de act sexual, asta îți face mai rău. Nu e așa de greu sa satisfaci o fată.

| AlexTeodor00 a răspuns (pentru Duduchi):

Legat de calculator, deja lucrez la chestia asta. Stiu cat de nesanatos e, am inceput sa am probleme la coloana deja si incerc sa iau pauze si cand va incepe liceul ma voi apuca de sala sa pot remedia problema. Mersi pentru raspuns, si vreau sa te intreb prin ce te referi la decoltat?

| Duduchi a răspuns (pentru AlexTeodor00):

DECALOTAT. Nu decoltat. Atunci când ai zis tu că nu iese bine capul penisului in erecție, trebuie să-l faci să iasă de tot, chiar daca te doare. E cam târziu la vârsta ta dar inca mai ai timp. Să decalotezi înseamnă să "belești" ***.

| AlexTeodor00 a răspuns (pentru Duduchi):

Ok, o sa incerc, mersi mult.

| AlexTeodor00 a răspuns (pentru Duduchi):

Si inca ceva, pot decalota penisul cand este moale, nu il pot decalota cand este in erectie.

6 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Masturbarea este un comportament sanatos, cu riscuri minime. In nici un caz nu afecteaza marimea, grosimea, forma sau cresterea penisului. Nu duce la ejaculare precoce in timpul unui act sexual.

Ce descrii tu parea a fi o fimoza cu un anumit grad, depinde ce inseamna "iese numai un pic". Probabil se va rezolva de la sine pe masura ce cresti. Decalotarea fortata poate crapa pielea, asa ca nu mai trage de piele ca sa te doara. Trage cu mila daca trebuie sa tragi.

Forta ejacularii si volumul difera de la om la om.

| Duduchi a răspuns:

Am uitat să-ți spun. Daca nu ejaculezi tare, nu e nici o problema. Eu de exemplu am pățit o chestie destul de rușinoasă pentru mine, poate pentru iubita mea, nu. Mi-a făcut o dată o laba, și mi-am dat drumul. Și i-a sărit pe față și prin păr, după care a început să râdă dar eu am intrat în pământ de rușine. Na, ejacularea puternica mai aduce și rușini. Poate ei i-a plăcut.