| AnimeStyle a întrebat:

Am 14 ani si fac laba cam 1 pe zi. Dar câteodată. Este când fac 1 data la 2-3 zile. Deci am început de la 11 ani. Si dupa de la 12 ani m-am lăsat pana la vârsta de 13 ani si jumătate dupa am început din nou. Acest lucru poate dauna grav sanatati? Pot pati ceva?

Răspuns Câştigător
| TheLoveDoctorr a răspuns:

Nu patesti nimic stai linistit. Daca te simti bine si iti face placere, freaca pe ea!

36 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

NU pățești nimic, în ciuda celor ce spun altfel.
Și eu am început pe la 12 ani și încă o mai fac și după vreo 40 de ani.

| doctorandus a răspuns:

Ca de obicei Seba citeaza un studiu pe care nu-l intelege. Studiul nici macar nu pomeneste cuvantul "masturbare". Cauza afectiunii respective este o tumoare la glanda pituitara, nu masturbarea, cum viseaza Seba.

Cat despre ce apare pe yourbrainonporn, in ce a constat tratamentul: in a invata sa se masturbeze corect. Deci tratamentul a constat, printre altele, din masturbare.

| doctorandus a răspuns:

E ca si cum ai discuta cu peretii: eu ii cer studii stiintifice indexate de MedLine care ar demonstra ca masturbarea ar produce impotenta, iar el ii da de zor ca orgasmul sporeste prolactina. Prolactina are toata lumea, explica atunci de ce nu au devenit toti barbatii impotenti, daca toti au prolactina-n ei. Vezi exemplul cu "benzina=incendiu" de mai sus: mai toate automobilele au benzina-n ele dar majoritatea nu produc incendii.

| doctorandus a răspuns:

Si, intrebarea intrebarilor, ce zice ASAM despre porno sau masturbare?

Daca ne luam dupa https://www.google.com/......ps?/search rezulta ca ASAM nu zice mare lucru despre pornografie.

Acelasi lucru pentru https://www.google.com/......ps?/search

| Emilian65 a răspuns:

Eu zic sa mai raresti acest obicei. Acum nu observi efectele negative, dar mai tarziu vei vedea aceste efecte si vei regreta ca te-ai masturbat asa de des.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Gogoritele acestui mincinos patologic sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| Emilian65 a răspuns (pentru doctorandus):

Lasa mai teoria si vezi si realitatea. Ai vazut ca multi din cei care s-au masturbat dupa indicatiile tale au avut probleme cand au vrut sa faca sex. Altii au avut lipsa de concentrare, lesin si dureri insuportabile de cap sau au dat rateu cand au vrut sa faca sex cu iubitele.

| Seba2013 a răspuns (pentru Emilian65):

El da surse, dar nu stie sa isi sprijine afirmatiile.
Da si se retrage, pentru ca el este doar un postas.
Cu postasi nu are rost sa vorbesti, pentru ca nu stiu sa isi sustina argumentele, te trimit la sefu.
El nu stie ca cei care se drogheaza cu cocaina, experimenteaza placere orgasmica.
In limbaj de neurostiinta insemna ca dopamina este asemanatoare atat la sex, cat si la droguri.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Ca sa demonstrezi ca nu delirezi citeaza trei articole indexate de MedLine care zic ca tine.

Ca daca tot e sa fii crezut pe cuvantul de onoare si nu pe citat literatura medicala pot sa pun si eu diagnostice fantasmagorice ca schizofrenia e produsa de scarmat in nas si ca tratamentul pentru epilepsie este ungerea cu mir. Astea sunt la fel de dovedite ca miturile medievale pe care le propagi pe TPU.

Spune unde ai citit ca masturbarea practicata fara a manca din timpul de scoala, munca, facut cumparaturi, etc. face rau celor care o practica. Ca daca n-ai citit asa ceva intr-un tratat medical din ultimii 30 de ani sau intr-o revista medicala cu peer-review din ultimii 30 de ani se cheama ca delirezi. Caci in stiintele medicale si in psihologie pentru a afirma o relatie cauzala ai nevoie de o teorie stiintifica acceptata, nu se merge pe banuilei si gogorite. Nu se poate stabili cauzalitatea fara a te baza pe o teorie stiintifica acceptata. Ori tu asta faci: postulezi cauzalitate fara a avea la baza nicio teorie stiintifica.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Pe postacii astia i-ai intrebat vreodata daca au certificat din partea vreunei comisii medicale a unui spital ca s-au imbolnavit de la masturbare? Deci pe ei ii crezi pe baza de autodiagnostic inspirat de pe radio sant, in timp ce si ultimii cersetori de pe internet prezinta certificate medicale ca sa fie crezuti ca sunt intr-adevar bolnavi.

Iti pot da un exemplu foarte simplu: dureri de cap asociate cu masturbarea in care cauza nu e masturbarea, ci este torticolisul (durere de cap postcoitala).

| Seba2013 a răspuns (pentru Emilian65):

Emilian poti sa ii trimiti acest studiu.
In acest studiu se arata cum masturbarea ridica catecolaminele hormonii stresului.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11760788

Masturbarea=catecolamine=durere de cap, lipsa de concentrare, etc.
Prolactina= IMPOTENTA.
Asta ne spune comunitatea stiintifica, nu sursele ideologice, care se ocupa de manipularea crieierului emotional.

| Emilian65 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu mai aburi copii cu minciuni si inventii de ale tale. Spune-le adevarul si pe intelesul lor astfel ca sa inteleaga si ei ce ii asteapta in viitor daca se masturbeaza.

| Emilian65 a răspuns (pentru Seba2013):

ICD-10 recunoaste ninfomania, dar DSm-ul nu o recunoaste!
Pai cum adica, pentru Icd, exista ninfomaie, dar pentru Dsm nu?
Spuene-i ca medicii lui sunt ipocriti iar daca el vrea sa ii umfle in pene este un fanatic convins, de obsesia lui.
Nici medicii aceia nu sunt asa de convinsi ca el.
Ei afirma:
Nu am ajuns la varf, mai avem de invatat.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Tu esti cel care pretinde sa fie crezut pe cuvant, fara sa citeze absolut niciun tratat medical si niciun articol indexat de MedLine. Eu n-am pretins sa fiu crezut pe ce mi-a venit mie pe chelie, eu am citat surse de larga recunoastere mondiala si articole stiintifice publicate in reviste cu peer-review care explica aceste surse.

Iar articolele pe care le citeaza Seba de obicei spun cu totul altceva decat pretinde el ca ar spune ele. A invatat ca papagalul niste termeni, fara sa-i inteleaga, si-i tot repeta. Exemplu de perla a lui: "masturbarea e sindrom de schizofrenie".

| Emilian65 a răspuns:

In acest studiu se arata cum masturbarea ridica catecolaminele hormonii stresului.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11760788

Masturbarea=catecolamine=durere de cap, lipsa de concentrare, etc.
Prolactina= IMPOTENTA.
Asta ne spune comunitatea stiintifica, nu sursele ideologice, care se ocupa de manipularea crieierului emotional.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Hopa, acum e clar: paranoia. A lui Seba ca a scris asta si a ta ca ai repetat-o cu convingere. La voi consensul medical contemporan s-ar baza pe o conspiratie si a-l explica tinerilor ar fi "ideologie" (sau invers, ca nu rezulta clar din ce-ai scris).

| Seba2013 a răspuns (pentru Emilian65):

Emilian65:
Tu vezi asta chiar este dus, eu nu pot sa pricep.

Deci: American Society of Addiction Medicine, International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, ne minte.

Saracul nici nu stie ce insemna consens.
Cand ICD-10 spune ninfomanie, iar Dsm-ul ramane mut, tu vezi ceva consens?
Nu cumva vezi o contrazicere?

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

"Prolactina=impotenta" unde a citit-o? Daca nu a citit-o nicaieri intr-o sursa serioasa si a scos-o din burta, delireaza.

| Seba2013 a răspuns (pentru Emilian65):

Respunde-i ca de la urologi, si sa vada aici:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1476085/

Daca vrea ii explicam babeste.
II aratam cum masturbarea ridica nivelul de prolactina, si inhiba testosteronul.
Recomandand masturbarea in exces, apare prolactina in exces, se numeste hiperprolactimie.

Daca vrea ii aratam si un caz real, aprobat stiintific de The Journal of Sexual Medicine, arata-i aici:http://yourbrainonporn.com/......tion-young

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Hiperprolactinemie

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

"Prolactina=impotenta" e tot atat de adevarata ca "apa curenta=inundatie" si "benzina=incendiu" (automobile cu benzina-n ele poate sa vada toata lumea, incendii mai putini).

| Seba2013 a răspuns (pentru Emilian65):

Emilian spune-i sa traduca acesta fraza:

In addition, he was instructed to refrain from masturbation.

Scoate-ma de la ignor daca vrei sa stam de vorba.

Iti arat eu asa cu surse cum orgasmul ridica prolactina pentru o perioada de 60 min.
Iar acesta prolactina inhiba testoteronul.
Tu recomandand masturbarea in exces, apare acesta impotenta, asa cum am vazut in articolul din jurnal sexual of medicine.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Citeste acest paragraf din acest articol:http://www.life-enhancement.com/......activation

The production of orgasm, either by masturbation or coitus, results in a large release of prolactin immediately afterward, which remains elevated for about one hour.1 Sexual arousal alone induces no changes in prolactin in either men or women. Hyperprolactinemia, where prolactin levels are higher than normal, leads to suppression of libido and to sexual dysfunction in both men and women. We interpret this effect of high prolactin levels as similar to the refractory period following sex. Prolactin levels go up after orgasm but then, over about an hour, return to normal. During the postorgasmic period, there are high prolactin levels and loss of libido and sexual function until prolactin levels return to normal. If "normal" levels are already high, however, there may never be an end to the refractory period.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Uite inca unu, aici se arata clar, cum masturbarea ridica nivelul de prolactina, si inhiba testoteronul.
Daca faci in exces, patesti ca persoana din jurnal sexual of medicine.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11835982

| Oana92 a răspuns:

Nu patesti nimic pentru ca te masturbezi.Ai grija la igiena si o sa fie totul ok. Nu mai crede toate tampeniile ce le auzi de la oameni fara minte, masturbarea nu are efecte negative.

| Seba2013 a răspuns:

Poti sa ajungi obsedat sexual.
Uite aici:https://ro.wikipedia.org/wiki/Hipersexualitate
În 2011, Societatea Americana de Addiction Medicina (ASAM), cea mai mare consens medical de medici dedicate tratarea si prevenirea dependenței, [31] redefinit dependenta ca o tulburare a creierului cronica [32], care, pentru prima dată a lărgit definiția de dependenta de substanțe pentru a include comportamente dependenta si recompensa-seeking, cum ar fi jocurile de noroc si sex. [33]

Odata ce ajungi dependent o sa suferi de o anxietate ecesiva.
Cauta sa vezi cate boli cauzeaza anxietatea cronica.

| Seba2013 a răspuns:

Asa este, dar noi o avem la nivel bazal, se cheama homeostazie.
http://www.tpu.ro/......t-raspuns/

Citeste despre homeostazie neuronala.

Atunci cand recomanzi masturbarea o faci pentru a scapa de stres si a ajunge la liniste.

Stresul insemna ridicarea catecolaminelor de la nivelul bazal, si asta insemna tensiune.

Atunci cand recomanzi masturbarea, spui in alte cuvine, linistete-ti hormonii.
Adica acele catecolamine trebuie sa devina la nivel bazal care dau liniste.
Se cheama homeostazie.

Am citit undeva recent ca 10% din populatie este impotenta, nu stiu sa spun exact.
Dar sa stii ca si dependentii de droguri sunt multi, chiar daca avem impresia ca nu exista.

| Seba2013 a răspuns:

Asta cu barbatii impotenti, din cauza prolactinei, se cheama perioda refractara.
Dupa orgasm apare prolactina(perioada refractara), care inhiba testosteronul.
Asta insemna ca suntem impotenti pentru o ora, conform consensului medic.

Desigur ca exista si efectul coolidge, care poate poate recupera vitalitatea sexuala.

Dar s-a vazut la sobolani, ca daca nu iau pauza, mor de epuizare.

| Xpressurself a răspuns:

Ar fi bine sa nu te mai masturbezi. daca ti-ar face bine atunci te intreb de ce esti ingrijorat si simti ca ceva nu este bine? vezi tu, pe undeva incepi sa intelegi ca nu faci bine. cauta-ti o prietena si fa sex cu ea. si fetele se masturbeaza la varsta asta insa ele nu vorbesc despre asta. e bine sa stii tu insa. fetele asteapta sa le cucereasca un baiat. asa ca incepe sa-ti cauti o prietena.
cand vei avea una sa stii ca cea mai buna partida de sex vine cand nu te astepti, cand ai asteptari incep sa apara diferite tensiuni care apoi se elibereaza in vis. ca sa nu se intample asta in somn este cel mai bine sa vb cu prietena ta si sa-i spui ca vrei sa stati goi si sa va distrati pana uitati de sex, in acest fel apare pe neasteptate un moment cand sunteti amnadoi pregatiti si relaxati.

| AndreiTudose a răspuns:

Poti sa te masturbezi si de 10 ori pe zi daca ai tu placerea de a face acest lucru. Nu patesti nimic. Dar la 11 ani ai inceput tu sa te masturbezi? Nici nu te mai intreb la cati ani ai vizionat primul film pentru adulti ca imi dau singur seama.

| AnimeStyle explică:

Primul film a fost vizionat pa vârsta de 13 ani. Adica frecam pe ea. Aveam in clasa niste colegi tigani care mau invatat

| AnimeStyle explică:

Cum sa îmi dau laba si chestii.

| ianci6996 a răspuns:

De ce te-ai lasat? In viata trebuie sa faci ce-ti place. yoyo

| Imvu_Tonii_1905 a răspuns:

Da dăunează daca te masturbezi des.iti *mor* spermatozoiti si numai poti sa iti duci specia mai departe laughing)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Imvu_Tonii_1905):

Nu ai auzit daca in afara spermatozoizilor oare mor si neuronii? sau doar la cei care orbesc, mutesc sau devin balbaiti?