| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema :-s Am facut sex cu prietenul meu pentru prima data dar nu a purtat prezervativ si in timpul "partidei" am simtit ca nu stiu e ceva vascos in mine. Este normal? Si dupa la sf logic mi-a curs si sange :-s cam mult ce-i drept. Sunt sanse sa raman insarcinata!? :-ss

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

De asemenea, DACĂ afli că a ejaculat în tine şi şti SIGUR asta, se poate folosi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi"!

Din această categorie fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.
Daca la patru saptamani nu apare menstruatia, trebuie facut testul de sarcina.

Postinor 2 – EXTRAS Prospect :
Postinor 2 conţine două tablete, care se iau pe rând, astfel : Primul comprimat de Postinor-2 trebuie administrat in urmatoarele 72 ore de la contactul sexual si al doilea comprimat trebuie administrat la 12 ore dupa primul.

Conform datelor furnizate de studiile clinice, se recomanda administrarea primului comprimat in primele 48 de ore (dar nu mai tarziu de 72 de ore) dupa contactul sexual, deoarece eficacitatea preparatului scade daca tratamentul este inceput dupa primele 48 de ore de la producerea contactului sexual.
Daca se produce voma in interval de 2 ore dupa administrare, se va repeta doza.

Escapelle – EXTRAS Prospect :
S-a estimat că Escapelle previne 84% dintre sarcinile posibile, dacă este administrat în primele 72 ore după ce a avut loc un contact sexual neprotejat...
Dacă apar vărsăturile în decurs de trei ore după ce aţi luat comprimatul, trebuie să luaţi imediat alt comprimat.
După ce aţi utilizat contraceptivul de urgenţă se recomandă să utilizaţi o metodă contraceptivă de barieră locală (de exemplu prezervativul) până în momentul apariţiei următoarei sângerări menstruale.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămâi însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"! Dacă iei „pilula" după 48-72 ore de la contactul sexual, s-ar putea să nu-şi facă efectul!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!

Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Deci poţi lua URGENT "pilula de a 2-a zi" - o găseşti în farmacii şi costă în jur de 60-80 lei!

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt șanse mari dacă te aflai la ovulație.
Un test de sarcină și pe viitor folosește prezervativul care te ferește nu numai de o sarcină dar și de boli cu transmitere sexuală.
Pa, pa.

| Betty18 a răspuns:

DA! Sunt sanse! Ce naiba... am inteles din alt eintrebari ca ai 17 ani...cum sa o faci prima data fara prezervativ? Te-a pacalit de data asta :-J

| condru a răspuns:

Probabil, s-a terminat in tine?

| MirunaMuffin a răspuns (pentru condru):

El spune ca totul a fost ok si ca sunt sanse ff mici sa raman insarcinata mai ales ca e prima data :-s Nu cred ca s-a terminat in mine

| bursuc001 a răspuns (pentru MirunaMuffin):

TREBUIA să-l întrebi EXACT dacă a ejaculat în tine - faptul că e prima dată pentru tine şi acum te-a dezvirginat NU este o "scuză" şi NU te scuteşte de o eventuală sarcină!

Oricum, acel "ceva vâscos" POATE fi doar sângele ( care ţi-a curs la deflorare ) sau SPERMA pe care a ejaculat-o "prietenul"!

NU se face sex fără prezervativ, indiferent câtă încredere ai în partener - deoarece asta păţeşti când ai încredere în el...

Deci, e posibil să rămâi însărcinată - oricum, el NU va "recunoaşte" dacă a ejaculat în tine!

Să faci test de sarcină la 3 săptămâni DUPĂ contactul sexual - şi să NU mai ai alte relaţii sexuale fără prezervativ!

| condru a răspuns:

Daca nu s-a terminat sanse sa ramai sunt dar sunt foarte mici mai ales daca erai si virgina, sfatul meu este sa iti faci un test de sarcina ca sa fi mai sigurawinking

| Oana92 a răspuns (pentru condru):

Faptul ca era virgina nu are legatura cu posibilitatea ca ea sa ramana insarcinata, asta e un mit! poate sa ramana insarcinata inca de la primul contact sexual...

| condru a răspuns (pentru Oana92):

Citeste inca o data ce am raspuns si dupa incerca sa te abti de la comentarii fara sens, nu am zis ca nu are cum sa ramana insarcinata, doar am precizat ca sunt foarte mici sansele de a ramane avand in vedere anumite circumstante...

| Oana92 a răspuns (pentru condru):

Era ideea de ``mai ales ca ai fost virgina`` si eu am spus doar ca nu are legatura una cu alta. niciun comentariu nu este fara sens, doar ca nu-l intelegi tu!happy

| Mefist0 a răspuns:

Da, foarte mari.

| Miky1 a răspuns:

Daca nu si-a dat drumul, nu

| Andradutsa a răspuns:

Prin prisma intrebarii tale, nu cred ca ai mai mult de 15 ani. nu vreau sa iti para morala, dar inainte sa faci sex, te documentezi... cand faci pasul asta, iti asumi toate consecintele, si tu si el. si sunt 1000 de cai de a te proteja, nu ca apoi sa stai cu grija ca ai ramas gravida chatterbox asta este... cum sex stiti sa faceti, asumati-va responsabilitatea. App, dupa primul contact sexual e recomandat vizita la ginecolog. macar cu el sa vb, daca nu ai cu cine altcineva. O seara buna.

| FreshFresh a răspuns:

DA! Ce dracu aveti ma de va ****** fara prezervativ? Se stie ca e mai placut fara, dar sa vedem cat de placut o sa fie peste noua luni cand foarte probabil daca te a umplut, o sa ai un bebe. Timpul trece! Tic-tac tic-tac