| miha9897 a întrebat:

Heyy.
Am 12 ani, sunt fata și am sânii foarte mici. crying Toate colegele mele îi au mai mari decât mine și unele din ele își bat joc de mine din cauza asta crying Ce pot face să îmi crescă și mie mai repede?

15 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mergi la medicul endocrinolog

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Miha, nu te mai compara cu alte fete, fiecare fata este diferită. Accepta te asa cum esti, bucura te ca esti sanatoasă si cele care i si bat joc de tine sunt niste proaste, nu conteaza deloc in viață marimea sînilor sau organelor genitale, astea sunt date genetic, mostenite, nu poti tu sa modifici cu nimic structura si dimensiunea lor, Bucura te ca in rest nu suferi de boli grave care nu au vindecare, multa sanatate.

| miha9897 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc de răspuns, și am 12 ani

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nimic, fiindca sanii cresc hormonal, depinzad de mostenirea genetica de la mama ta.
Tu te dezvolti in ritmul tau, nu cum se dezvolta colegele tale, avand un corp diferit, un ritm de crestere diferit, hrana diferita samd.
Dar toate la timpul lor, ca nu-ti trebuiesc sani mari acum, ca nu te apuci de facut copii sa-i alaptezi, la anisorii astia.
Bucura-te de copilarie, joaca-te cu papsuile cat mai poti si lasa sexualitatea si sanii mari, pentru mai tarziu, ca-ti vor creste si tie.

| miha9897 explică (pentru Violleta2022):

Știu că nu-mi trebuiesc acum... dar deja devine enervant să le aud pe colegele mele cum își bat joc de mine incontinu sad Și dacă mă întâlnesc cu ele pe stradă incep sa râda si sa faca glume, chiar nu le mai suport crying Aveam și eu speranțe că pot sa fac ceva să mai crească puțin. sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru miha9897):

Nu devine nimic enervant daca nu mai stai la discutii cu fetele care cauta orice motiv sa-si bata joc de tine. Evita-le!
Din pacate, speranta vine cu varsta si cu hormonii pe care corpul tau ii produce. Evident mostenirea genetica de la mama ta este cea care influenteaza f mult, dar si hrana mancata zilnic, din care hormonii isi iau vitaminele si mineralele.
Nu te sfauiesc nici sa oorti sutien cu burete, esti inca foarte micuta si toata lumea va stii ca porti o bucata de carpa pe sub haine, ceea ce te face face ridicola in ochii tuturor.
La anisorii tai, poti purta o simpla bustiera, care iti acopera micile umflaturi si nu se observa din tricouri.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sanii tai se vor dezvolta in urmatorii cativa ani, in acelasi timp cu cresterea corpului si dezvoltarea intregului tau organism. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Să le răspunzi că ai tăi vor fi la fel de frumoși și peste 20 de ani, pe când ai lor vor fi ori bretele, ori de plastic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți face absolut nimic. Doar să aștepți. La 12 ani e normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așteaptă.
Sau ia un sutien cu burete.

Dar cel mai bine ar fi să înțelegi că valoarea ta nu stă în mărimea sânilor. Pe lângă faptul că la 12 ani majoritatea fetelor nu au cine știe ce sâni, iar altele sunt plate de-a binelea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba au sânii mai mari dacă creierele lor de maimuță sunt mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic. Dar sa știi ca nu trebuie sa ai sânii marii ca sa arați binehappy trebuie sa ai corpul frumos și fundul. Da i naiba de sâni. Nu te mai simți prost. Tu măcar nu o sa ai ugere după ce vei naste un copil. Eu zic sa te apuci de sport. Fa te bomba sa le dai peste nas fraierilor

Răspuns utilizator avertizat
| CiprianZisSpartanu a răspuns:

Coae ai doar 12 ani mai asteapta si tu cativa ani si sigur o sa ai niste sani decenti nu te mai stresa atat

| smekeruldinbacau123 a răspuns:

Dovezi?