| anonim_4396 a întrebat:

Hi.am 13 ani si nu am avut niciodata menstruatie. Chestia asat ma cam sperie tinand cont ca in curand implinesc 14 ani. La toate colegele mele si prietenele mele menstruatia a inceput in clasa a 5-a a6-a iar acum sint in a 7-ea. Ce trebuie sa fac? Ajutati`ma

Răspuns Câştigător
| username23 a răspuns:

Poate deveni o situatie foarte frustranta cand ti se pare ca dintre toate prietenele tale tu esti ultima careia nu i-a venit inca prima mentruatie. Nu tine cont de miturile despre menstruatie care circula prin toate grupurile de fete. Ideea este ca fiecare persoana este diferita din punct de vedere fizic si este foarte improbabil ca tie si prietenelor tale sa va vina menstruatia in exact aceeasi perioada. Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12-15 ani. Daca ti se pare ca este ceva in neregula cu organismul tau, nu ezita sa te consulti cu medicul de familie pentru a fi sigura ca totul este ok. Mai asteapta putin timp. O sa fie totul ok, ai sa vezi. Funda?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai linistita, esti norocoasa. Prima menstruatie poate veni pana la 16 ani, fara ca asta sa insemne vreo problema. Trebuie sa stii ca femeile carora le vine tarziu menstra (adica intre 14 si 16 ani) au risc scazut de cancer de san.

| aliybella a răspuns:

Nu e anormal, sunt cazuri cand menstruatia vine la 16 ani, insa pentru a nu avea nicio grija du-te la un ginecolog, roag-o pe mama ta sa te duca si sa nu iti fie rusine pentru ca e ceva normal sa te duci la ginecologwinking

| alina44 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic. stai linistita. organismul tau este diferit de cel al colegelor tale...de fapt, fiecare organism este diferit de altul. nu fa din asta o problema. sunt persoana care au avut menstruatie la 17 ani...relax scumpo:* o sa ai anii buni de acum incolo menstruatie. o sa te saturilaughing glumesc.stai linistita. nu trebuie sa te sperii.

| FeelsLIKEmusique a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci, este sa fii fericita ca inca nu ti-a venit. Ai mai multe avantaje: nu tu dureri, nu pete pe haine, nu sresul ca se vede, nu dispozitie proasta, poti sa mergi oricand la bazin, etc!
Stai linistita ca iti va venihappy doar daca nu-ti vine pana pe la 15 ani, atunci du-te la medic, etc!
Deci, esti norocoasabig grin

| Modx a răspuns:

Asteapta nu e tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa te inteleg...dar va veni
sper

| FlOwErPoWeR a răspuns:

Stai linistitalaughing. am o prietena careia nu i'a venit menstruatia si implineste 18 ani si nu are nici o problema. in concluzie, considera'te norocoasalaughing