| SimonaBubu a întrebat:

Himenul s-a rupt daca mi-am bagat un deget foarte adanc? Nu a curs sange dar a durut.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Himenul din nastere este prevazut cu 1 gaura mai larga, sau uneori cu mai multe perforatii, deschidere strict necesara pentru a putea fi eliminata menstruatia. Pielita din care este format himenul poate fi elastica sau rigida, subtire sau groasa, bine vascularizata sau aproape deloc. Fiindca exista atat de multe posibile situatii mai mult sau mai ptin variabile, este practic imposibil de dat un raspuns cert si/sau precis. Uneori himenul se poate rupe ''de la sine'' adica in urma unei atingeri/apasari mai neatente, dar exista si situatii in care himenul se rupe dupa o destul de indelungata activitate sexuala reala. In cazurile in care este rupt un himen nevascularizat sangerarea poate sa lipseasca complet sau se poate reduce la 2-3 pcaturi de sange ce poate trece neobservat. Insa pot sa se produca si hemoragii care sa dureze ore in sir, in cazul ruperii unui himen intens vascularizat. In concluzie, probabil/aproape sigur HIMENUL ti-a ramas INTACT/INTREG fiindca degetul a intrat in vagin prin perforatia existenta si din acest motiv NU a existat/curs sange, iar durerea resimtita este cat se poate de normala si logica, fiindca este provocata de intinderea/largirea fortata a canalului vaginal virgin care este extrem de stramt. Insa, ca si o concluzie finala se poate afirma fara greseala ca si in cazul in care ti-ai fi DEFLORAT ''pasarica'' printr-o lezare minora a himenului esti in continuare virgina. Sanatate! big grin

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa se fi rupt.

| HazelEyes77 a răspuns:

Depinde acum, poate fi perforat doar partial mai ales daca ai un himen mai elastic. Se intampla uneori ca nici in cazul unui act sexual propriu-zis sa nu se rupa din prima deoarece intervine durerea si discomfortul si penetrarea se face superficial din aceasta cauza.

| MadalinaAndreeaF a răspuns:

Da, s-a rupt ....nu orice himen sângerează la penetrare...
Așa am pățit și eu, când m-am dezvirginat nu mi-a curs deloc sânge...

Deci nu mai ești virgina