| Costinamiha a întrebat:

Iau anticonceptionale Yasmin, iar de dimineata cand am luat-o am simțit ca s-a topit in gura adica ca s-a dizolva si am avut un gust ca s-a dizolvat, dar dupa am băut apa. Poate sa nu-si fi facut efectu? Va rog sa-mi raspundeti!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti fi linistita fiindca pastiluta chiar si daca ar fi dizolvata in apa si inghitita astfel ar ajunge tot acolo unde ajunge aceasta atunci cand este inghitita asa intreaga. Substantele din compozitia pastilei nu-si modifica efectele in functie de locul in care se produce dizolvarea pastilei, adica daca dizolvarea s-a produs in gura sau in stomac, fiindca hormonii din pastila ajung tot in sange in fiecare caz. Multa sanatate!