| Costinamiha a întrebat:

Daca am luat o pastila de anticonceptionale Logest cu apa, dar am băut apa direct din biton ca sa o pot înghiți mai repede, dar am avut impresia ca am scăpat-o inapoi in biton, m-am uitat imediat in bidon si nu era nici o pastila. Se poate dizolva asa usor? Si de obicei luam pastila la ora trei dupa amiaza, iar astăzi Am luat-o la zece ca-mi vine mai usor la ora asta, credeti ca trebuie protecție suplimentară? Va rog sa-mi răspundeți!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu este deloc indicat sa procedezi asa cum ai facut in ultimele zile. Momentul administrarii pastilei trebuie sa fie respectat, cat se poate de precis sa fie facuta mereu la aceeasi ora. Din acest motiv este indicat ca administrarea pastilei sa fie facuta zilnic dimineata dupa trezire sau seara inainte de culcare si mereu la aceeasi ora. Pastila nu se dizolva in nici un caz instantaneu la contactul cu apa. Deoarece ai folosit-o mai devreme decat cele minim 24 de ore dintre ele nu afecteaza gradul de protectie oferit insa poate si provoca perturbari de natura hormonala. Incearca sa mentii constant ritmul de administrare din 24 in 24 de ore. Multa sanatate.

| CLCQ a răspuns:

Nu se dizolva instantaneu. Mai repede nu-i bai, mai tirziu e cu probleme. In general e bine sa respecti aceeasi ora.

| Costinamiha explică:

Trebuie sa folosesc protecție suplimentară?