| Andr3iOlaru a întrebat:

Imi este teama ca nu o sa o satisfac pe iubita mea cand facem sex,adica nu am mai facut asta nici o data,o sa fie prima data si imi e teama ca nu o sa ma descurc bine sau nu o sa ii placa, imi puteţi da sfaturi cum sa incep sau ce sa fac in timpup actului sexual? Mulţumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei in cazul primelor contacte sexuale din cauza faptului ca intotdeauna apare, se produce o excitatie foarte intensa asa numita surescitare care este o stare paroxistica. Din acest motiv apare/se produce ejacularea rapida, insa cu toate acestea in multe situatii penisul poate/va ramane aproape la fel de erect ca la inceput ceea ce faciliteaza posibilitatea montarii un prezervativ nou (pe penisul spalat sau foarte bine sters de sperma) si se poate trece imediat la inceperea unui nou act sexual. De obicei acest de-al 2 lea sex va fi mai lung decat primul, uneori putand dura chiar mai mult de 5-6 minute, ceea ce se poate considera ca fiind deja un sex aproape normal. Daca nici a 2-a oara baiatul nu reuseste sa-si satisfaca partenera (nu si in cazul dezvirginarii), nu ar trebui sa se demoralizeze, deoarece poate/trebuie sa incerce si a 3-a oara tot prin sex, sau daca nu, atunci sa incerce un sex oral, sau o masturbare/degetica pentru a nu lasa fata nesatisfacuta. Intotdeauna indiferent de metoda folosita (sex normal, sex oral, degetica) la final si femeia trebuie sa fie intotdeauna in mod obligatoriu satisfacuta pentru a nu ramane, asa cum se spune "lasata cu ochii-n soare". Se considera ca este "normal" sa se intample mici esecuri chiar si in cazul in care baiatul este mai experimentat, dar totusi din cauza emotivitatii sa nu poate sa-si satisfaca partenera prin sex normal chiar de la inceput. Uneori pot trece chiar si ani pana cand sexul va decurge asa cum ne dorim cu totii, pana devenim performanti si obtinem experienta necesara. Exista posibilitatea ca in timpul sexului de dezvirginarea durerea sa fie atat de intensa/puternica incat sa se renunte rapid la penetrare. In astfel de cazuri sexul se va relua dupa trecerea a cateva zile, in momentul in care va dispare complet durerea din zona vulvara. Atat fata cat si baiatul au datoria sa fie alaturi pentru a se sustine moral, imbarbata, incuraja si felicita, chiar si in cazul in care niciunul nu a fost satisfacut sexual sau pe deplin multumit de prestatia uneori stangace sau de-a dreptul dezastruoasa a unuia, altuia sau a amandurora. Cu timpul totul se va normaliza. Succes!

1 răspuns:
| Razvy12 a răspuns:

Prietena ta este virgina? Daca da este mai bine ca va sti ea ce sa faca, daca nu totul vine de la sine, nu ai de ce sa iti fie teama, sunteti intr o relatie, trebuie sa comunicati, ai incredere in tine, totu o sa decurga de la sine si o sa ii placa.