| aurora23 a întrebat:

Imi place de un tip de ceva timp si nu stiu cum sa scap de sentimentele acestea? Ce imi sugerati?

Răspuns Câştigător
| mbncf a răspuns:

De ce începi cu nu aș avea nici o șansă cu el? Vrei să treacă timpului ca mai apoi să te întrebi " Ce ar fi fost dacă? ". Nu ai de unde să știi că n-o să meargă dacă nici măcar nu încerci. Încearcă să transformi frica asta în curaj și încearcă să vorbești cu el, dacă nu direct, măcar prin intermediului Facebook-ului sau a orice alt site de socializare. Și la școală poți să-i dai niște semne că ești interesată de el. Nu trebuie să te simți inferioră lui pentru că nimeni nu e inferior nimănui. Poate nu ești genul lui sau poate tu o să descoperi că nu e genul tău după ce o să-l cunoști. Dacă încerci și e fără rezultat, înseamnă că n-a fost să fie. Ne îndrăgostim des în adolescență și de cele mai multe ori relațiile de atunci nu sunt de durată. Deci nu ai de ce să-ți faci griji.

6 răspunsuri:
| mbncf a răspuns:

De ce ar trebui să scapi de ele?

| aurora23 explică (pentru mbncf):

Fiindca ma simt penibil si parca ma face slaba.Stiu ca nu as avea nici o sansa cu el, dar de fiecare data pe holuri privirea imi fuge spre el si urasc atunci cand sunt in preajma lui afisez un zambet tamp.De acea vreau sa scap de ele.Stiu ca suna prostesc si imi e greu sa vorbesc despre asta.Ma simt ca o proasta avand sentimentul asta haotic fata de el.

| mbncf a răspuns (pentru aurora23):

De ce începi cu nu aș avea nici o șansă cu el? Vrei să treacă timpului ca mai apoi să te întrebi " Ce ar fi fost dacă? ". Nu ai de unde să știi că n-o să meargă dacă nici măcar nu încerci. Încearcă să transformi frica asta în curaj și încearcă să vorbești cu el, dacă nu direct, măcar prin intermediului Facebook-ului sau a orice alt site de socializare. Și la școală poți să-i dai niște semne că ești interesată de el. Nu trebuie să te simți inferioră lui pentru că nimeni nu e inferior nimănui. Poate nu ești genul lui sau poate tu o să descoperi că nu e genul tău după ce o să-l cunoști. Dacă încerci și e fără rezultat, înseamnă că n-a fost să fie. Ne îndrăgostim des în adolescență și de cele mai multe ori relațiile de atunci nu sunt de durată. Deci nu ai de ce să-ți faci griji.

| AliceNeye a răspuns:

Incearca-ti sansa cu el so cine stie. Daca nu axeaza-te pe altceva... un sport, ceva sa te tina ocupata. Acum nu are cum sa dispara pur si simplu. Trebuie timp, sau alta persoana care s-o inlocuiasca

| ioanaKevlar a răspuns:

Cred ca toate am trecut prin asta si uneori inca mai descoperim sentimentul. In principiu, desi nu o sa-ti placa asta, sentimentele se amelioreaza doar cu trecerea timpului.
Daca vrei ceva mai rapid, incearca sa-ti gasesti un hobby (sau mai multe), astfel incat sa te tina ocupata cat mai mult timp. Chiar daca o sa te gandesti la el oricum, macar n-o sa te mai gandesti la fel de mult. O sa fie mai usor asa, daca ai si alte chestii care sa iti solicite atentia.

Sau... incearca sa vorbesti cu alti baieti. Pana cand unul dintre ei o sa ti se para suficient de interesant incat sa-l uiti pe cel de care esti indragostita acum. Uneori, in viata, "cui pe cui se scoate".

| JoK3RSIN a răspuns:

Ideea este cam asa: sunt cartinde specialitate care te invata cum sa iti controlezi emotiile. Daca tu crezi ca nu ai nici o sansa de ce te mai uiti la el sau te gandesti. Ori incerci, ori te duci acasa. E foarte simplu, dar sa nu vina momentul in viata cand ai sa te intrebi: cum ar fi fost daca ar fi fost ca este aiurea tare.

| aurora23 explică (pentru JoK3RSIN):

Ms pentru sfat.O voi lua in considerare...