| Delocimportant a întrebat:

In urma cu doua saptamani am facut sex cu iubita mea. Era virgina. Menstruatia ar trebui sa ii vina cam in 2-4 aprilie. In urma cu 3 zile a facut un test de sarcina, insa a iesit negativ testul. Azi mi-a spus ca nu se simte bine, ca o dor sanii, si esti foarte somnoroasa. Sunt simptomele unei sarcini sau ale venirii menstruatiei? Repet: testul a iesit negativ.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DOAR/NUMAI in situatia in care menstruatia nu va porni peste 2-3 zile conform calculelor si/sau previziunilor, dar nici in urmatoarele 8-10 zile fata de ziua de azi, doar in acel moment adica incepand cu data de 8-9 APRILIE se va putea face testul de sarcina al carui rezultat va fi 100% VALID/VALABIL adica cel CORECT fiindca rezultatul amintit obtinut in urma cu 3 zile este in proportie de 100% FALS NEGATIV, adica este rezultatul unui test facut absolut INUTIL/FARA ROST fiindca in acest moment in urina NU exista cantitatea suficienta si necesara de hormon de sarcina hCG incat testerul sa aiba cu ce reactiona si din acest motiv oice test facut inainte de 7-8-9 Aprilie va avea rezultatul ERONAT/GRESIT. In acest moment al ciclului menstrual NU POT SA EXISTE SIMPTOME DE SARCINA. Este 100% exclusa aceasta posibilitate. Durerea aparuta la nivelul sanilor s-ar putea sa reprezinte o posibila simptoma premenstruala. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul nu are nici o valoare, a fost facut mult prea repede.
Simptomele pe care le are iubita ta pot fi atat de sindrom premenstrual, cat si de sarcina, nu ai de unde sa stii.
Daca ati folosit protectie, cel mai probabil nu e sarcina. Daca nu, asteptati si veti vedea. Primul test concludent de sarcina poate fi facut dupa minim 21 de zile de la contactul sexual din prima urina de dimineata

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, testul de sarcina a fost facut fara rost si inutil, pentru ca, mai devreme de 21 de zile de la partida sexual, nu se face testul. Practic a-ti irosit un test de sarcina, fara rost!
Cat privesc simptomele fete, pot fii atat de la o posibila menstra sau o posibila sarcina.
Totusi, nu am inteles, de ce nu ai folosit prezervativ?
Chiar nu ai gasit la taica-tu 2 lei sa cumperi un prezervtiv?
Pana nu trec cele 21 de zile, nu poate face un test de sarcina, deci mai are de aspetat pana tunci, ca sa faca testul corect si sa arate realitatea.

| Pool77 a răspuns:

De ce o faceti daca nu sunteti informati?

Chiar nu inteleg.

| Mandreiv a răspuns:

Daca sexul a fost protejat sanse minime de sarcina. Durerile de sani, durerile de burta, stari de nervozitate si de somnolenta pot fi semne premenstruale plus ca aceasta ii si poate intarzia fara sa fie vb de sarcina asa ca ii cam prematur sa va stresati.

| mmica99 a răspuns:

Ai ejaculat in vagin?