| brbcris a întrebat:

In urma unui control ginecologic facut acum o luna am fost diagnosticata cu un chist ovarian, insa nu mi-a facut ecografie si am dubii in privinta rezultatului.
Tratamentul prescris consta in anticonceptionalele Diane 35 pe care nu le-am luat deoarece consider ca am nevoie de parerea altui specialist.
As vrea sa imi recomandati un docor ginecolog.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un ecograf 4D, un ecograf intravaginal, alt medic specialist ginecologic și vezi ce diagnostic diferențial ai și tratament.
La chisturile ovariene se dau anticoncepționale cu rol de tratament simptomatic nu de protecție.
Pa, pa.

identitate
| identitate a răspuns:

Ar trebui sa stim de unde esti pentru asa ceva happy Alege unul, doi la intamplare.Nu te lua dupa ei cere mai multe pareri.Sora mea tot Diane 35 ia pentru alte probleme desi e foarte slaba...(le dau ca pe aspirine laughing ). O nebuna vroia sa o opereze pe o verisoara pe creier considerand ca are o tumoare pe creier in timp ce ea avea lipsa de calciu big grin.

P. S. In Bucuresti nu stiu sad.

| imiplacemov a răspuns:

Daca ai chist ovarian alta solutie in afara de anticonceptionale nu ai.
Eu am fost operata tot de chist ovarian pentru ca era prea mare si nu se putea trata cu nimic. In prezent iau anticonceptionale pentru refacerea ovarului ca mi-a taiat din ovar, si desi auzisem si citisem peste tot ca au tot felul de contraindicatii si alte chestii d-astea eu nu am avut nicio problema.
Iar daca ai fost la un ginecolog si ti-a recomandat astea, alt ginecolog tot anticonceptionale ti-ar da.
De preferat ar fi sa consulti un endocrinolog.

| brbcris explică:

In prezent locuiesc in Bucuresti.