| Costinamiha a întrebat:

Înainte de pauza de sapte zile am întârziat cu luarea pastilei cam doua ore, doua zile la rând, iar ciclu mi-a venit in a patra zi de pauza vinerea, si mi s-a terminat marți cand am început sa iau un nou Blister, dar am întârziat cam cu o ora jumătate pentru ca nu am găsit pastile si a trebuit sa mai caut, ultimu contact l-am avut duminica, iar astăzi, mi-a curs o pata maro pe chilot, si ieri puțin sânge. E ciclu? Sau si-au pierdut pastilele efectu din cauza ca am întârziat cu cateva ore? Va rog sa-mi raspundeti!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea pastilelor anticonceptionale modifica activitatea hormonala si din acest motiv se modifica si aspectul menstruatiei. De obicei sangerarea menstruala devine mult diferita, fiind mai scurta ca numar de zile, cantitativ mult redusa si se poate intampla ca dupa 2-3 luni de folosire a pastilelor AC chiar sa dispara menstruatia. Acele intarzieri de 2-3 ore in administrarea pastilelor AC nu afecteaza cu nimic protectia instalata in organismul tau. Nu trebuie sa ai nici un motiv de ingrijorare fiindca totul decurge in limitele normale. Sanatate!

| Costinamiha explică:

Sângerarea putea fi din cauza ca am ovulație pentru ca am întârziat cam cu doua ore?

| banana54 a răspuns:

Da este ciclu