| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Intrebare pentru fete... Daca ati fi virgine dupa cat timp a-ti face-o cu prietenul vostru? Tinand cont ca el ar fi mai mare ca voi si chiar daca nu v-ar zice a-ti observa singure ca are nevoie de sex. Deci eu am aproape 16, el are 20. Si nu mi-a propus, dar il vad ca-si doreste si nu vreau sa se duca la altele. Am facut petting(fara sa renuntam al haine inca). Nu pot zice ca-l iubesc enorm sau chestii de genu asta(suntem impreuna de o luna jumate), dar tin la el. Mi-a propus o chestie si nu-s tiu daca sa accept... Sa facem impreuna un dus, dar a specificat ca nu mergem mai departe. Sa accept asta? Adica e posibil ca odata ce ma vede goala in fata lui sa uite ce a zis? Voi(fetele virgine) la ce varsta v-ati incepe viata sexuala? Si dupa cat timp de relatie? Si credeti ca prietenul meu(20 de ani) va mai sta multa vreme doar cu petting? Adica nu e riscul sa se sature si el de asta si sa vrea mai mult? La ce varsta este ok sa-si inceapa o fata viata sexuala(adica am vazut ca useri cum e@brigaela zic ca de la 17 jumate, dar am mai vazut si ca de la 16 ani. Cum e pana la urma?batting eyelashesfunda

Răspuns Câştigător
| love_1456 a răspuns:

Hey:*

viata sexuala este bine sa ti'o incepi la minim 16 ani, iar in legatura cu intrebarea:"si dupa cat timp de relatie?"cum consideri si cum simti tu, daca vrei peste o saptamana, atunci peste o saptamana o faci, daca vrei peste 2 ani peste 2 ani faci, totul depinde de incredere, asta trebuie sa o simti tu! iar iubitul tau daca te iubeste cu adevarat te astepata oricat avand in vedere ca tu esti virgina... iar daca el doreste sa faca dus cu tine nu inseamna neaparat ca are"ganduri ascunse", prin lucrul asta relatia poate avansa intr'un fel sau altul! acum stii cum este, depinde de fiecare baiat in parte, noi aici iti spunem parerile insa doar el stie ce este cu adevarat in sufletul lui! dar sa stii un singul lucru TOTUL DEPINDE DE TINEhappy succes:*

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical, colul uterin este matur doar la 17 ani si jumatate. Inceperea vietii sexuale inainte de aceasta varsta expune traumatizarii in timpul actului sexual a zonei de tranzitie intre exo-col si endo-col, zona cea mai vulnerabila, de unde iau nastere toate cancerele de col. De aceea, inceperea vietii sexuale inainte de 17 ani si jumatate creste de 9-10 ori riscul de cancer de col. Tu stii daca merita sau nu.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Sa fi tu sigura ca dusul ala va duce la sex...asta e si scopul lui, sa te faca (sa te excite) sa ii cedezi ca si cand a fost ideea ta. E hot marlanullaughing. Credeam ca macar atata ai si tu habar.sad

Esti foarte mica de varsta, plus ca abia aveti 1 luna si ceva impreuna...foarte putin!

Dacda o sa te duca capul, vei pune capat relatiei caci el clar n-o sa te astepte pana vei fi pregatita, adica inca vreo 2 ani!

Ia gramatica in mana si lasa-l!

E spre binele tau, crede-ma!

| Rayyy a răspuns:

Eu as face-o dupa minim un an de relatie. In cazul tau, sincer, o luna mi se pare incredibil de putin, pentru ca aparentele intotdeauna insala iar iubitul tau se poate schimba in urmatoarea secunda. Si oricum, daca nu il iubesti cu adevarat, nu are niciun rost. Cand alegi sa iti incepi viata sexuala, trebuie sa o faci cu o persoana la care tii din toata fiinta ta.

| Anca a răspuns:

Eu mi-am inceput viata sexuala la 19 ani ( dar am recuperat pe urma timpul pierdut hahaha ). Eram intr-o relatie de 4 luni, iar el avea 26 ani.
Nu cred ca e chiar momentul potrivit la 16 ani si dupa o luna jumate... Dar, tu stii ce-ti doresti de fapt.

| SweetCandy a răspuns:

Depinde foarte mult si de sentimentele voastre. Eu am ajuns la acest pas dupa 9 luni de zile de relatie si acum sunt cu acelasi baiat de 2 ani jumatate, deci tine foarte mult si de sentimentele care va leaga.
Din puncul meu de vedere este ok daca iti incepi viata sexuala dupa varsta de 16 ani, daca ai un partener stabil si o relatie care sa merite sa faci acest lucru. Tu ai spus ca nu esti indragostita pana peste cap de acest baiat, dar din cate inteleg iti pasa de relatia asta si vezi ca el isi doreste mai mult.
Ideea cu dusul mi se pare un pas important care inevitabil va duce la sex. adica gandeste-te si tu. tu dezbracata el la fel. iti dai seama ca nu urmareste sa te spele pe spate si apoi sa isi ia hainele pe el si sa stati cuminti... se vede clar ca el isi doreste lucrul asta si ar fi bine sa discutati despre aceste aspecte si sa ajungeti la un numitor comun, daca vreti ca relatia sa reziste.
Daca ar fi sa ma intrebi pe mine mi se pare ca diferenta dintre voi este un pic cam mare pentru ca tu la varsta asta treci print-o perioada destul de dificila cu munte intrebari gen ''sa fac sau nu sex?'',''daca fac sex cu el, poate apoi ne despartim'' si fel de fel de chestii din astea, iar el la 20 de ani vrea o fata care sa ii ofere si alte lucruri in afara de iubire (intelgi tu)
Raspunsul il ai tu si trebuie sa fii sigura de ceea ce vrei sa faci pentru ca e o decizie pe care o iei odata in viata.

Mult succes si daca crezi ca merita sa iti incepi viata sexuala nu uita de protectie!

(sper ca nu te-a deranjat raspunsul meu, insa trebuie sa fii constienta de toate aspectele)

| Mao a răspuns:

Nu trebuie niciodata sa asculti ce zic ceilalti. Ca e bine la 16, 17, 18 sau mai devreme, mai tarziu, cum o fi. Trebuie sa fii tu sigura ca esti pregatita pentru pasul asta.
Daca are 20 de ani, si ti-a propus un dus impreuna, iti dau un sfat, nu accepta. Asa, vara asta m-am intalnit cu un baiat de 18 ani jumatate, eu avand 14 jumatate, si mi-a propus sa mergem singuri cu telegondola, dupa ce l-am refuzat si am ajuns acasa mi-a zis ca nu merge chestia asta, ca etcetera si etcetera.
O luna jumatate mi se pare putin, trebuie sa ai incredere deplina in el, sa fii sigura ca te iubeste, si ca tu il iubesti. Gandeste-te ca pierderea virginitatii e un pas important in maturizarea ta, si ca iti vei aduce aminte de "prima data cand ai facut-o" toata viata. Nu ai vrea sa iti aduci aminte cu un zambet pe buze de acea zi? Sa stii ca a meritat. Sa nu regreti mai apoi?
Eu sincer, as face-o dupa un an-doi. Nu as vrea sa regret, si as vrea sa fiu sigura de ceea ce fac.
In continuare e decizia ta. Ce faci acum nu poti sterge. Bafta!
Si nu uita ca o greseala facuta pe moment te poate afecta toata viata.

| BeHappyForMe a răspuns:

Tu trebuie sa te gandesti bine nu conteaza varsta eu zic ca sunteti la inceput si ar trebui sa mai astepti mai ales daca nu ti forte mult la el, adica e prima data ar trebuie sa fie ceva specila cu cineva special dupa aia sa nu regreti toata viata, iar daca veti face baie impreuna fi sugura ca va vrea sa faceti si ceva.

| Cristiano13 a răspuns:

Eu zic ca depinde cum il cunosti daca il cunosti bine si stii ca nu va sari pe tine in dus accepta daca crezi ca va sari nu accepta cu exceptia daca tu vrei sa faci cu el sex atunci accepta sper ca tie de ajutor
funda?

| SEXobeat a răspuns:

Poti sa iti incepi viata sexuala cand te simti tu pregatita.eu sunt cu prietenul meu de 6 luni si un pic si inca nu am facut`o nici macar petting.eu as face asta cam dupa un an daca as vedea ca ma iubeste foarte mult si sa fiu convinsa ca nu vrea doar sex si dupa aia sa zica du-te la gara si sa zica ma bucur ca am fost primul.eu nu te-as sfatui sa accepti sa face dus cu el pentru ca vezi ca in ziua de astazi baieti daca vad un fund mai apetisant, sani mai mari deja sar sa puna mana, daramite cand te vede dezbracata nu ma poate de nesatul si ii se scoala si ve`i fi nevoita sa o face ca daca nu mere la alta

| Abcfunny a răspuns:

Eu am 16 ani, si vreau sa mi-o incep la 18 anistraight face, nici in ruptul capului nu as fi cu un baiat de 20 si nu as avea incredere in el, cum am mai spus-o si la alte fete "baieti de 20 de ani gandesc altfel"
Prietenu tau cauta decat sa se culce cu tine si plus de asta sunteti de putin timp impreuna.
Vrei sa-mi spui mie ca daca stati amandoi goi sub dusi nu iti face nimic?! fi serioasa

| Roberta00 a răspuns:

Cand esti uh pregatita, dar sa nu te caiesti dupa!
P. s Gandeste de 2 ori inainte de a face ceva si gandeste cu creierul, nu cu inima!

| Scumpy90 a răspuns:

Cel mai bine este sa o faci din dragoste... ca sa ramai cu o amintire, indiferent la ce varsta. Varsta nu conteaza, mai mult conteaza cand, si cat esti tu de pregatita.

si cred ca esti destul de desteapta incat sa faci ceea c crezi tu de cuviinta ca este bine.
bafta, si pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubita ai 16 ani bucura'te de alcv nu de sex la o varsta frageda pr meu ma ast 4 ani ca sa fc sex av 15 ani iar acum am 19 daca te iub te ast si nu te forteaza si nu sta pe capu tau ca vr p>> acum fc ce iti doresti dar un sfat mai ast esti virgina ast pers potrivita care sa te iub sh sa te respecte baftakiss