| Reek54 a întrebat:

Intrebare pentru fete si femei (pot raspunde si barbatii daca au de gand sa nasca).
Cum vreti sa nasteti (cand o sa fie momentul), normal sau prin cezariana?

23 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! am nascut de 2 ori pe cale naturala si nu imi pare rau, astazi as repeta daca nu as fi bolnava si nu as lua pastile cu pumnul, e ceva minunat, din pacate astazi suferim de fite si nu mai nastem natural, si de asta copilasii sunt bolnavi, pentru ca nu isi iau anticorpii
O seara bunahappy

| Reek54 explică (pentru caramela):

Bolnava?, ce boala ai?

| Slow a răspuns:

Pentru cezariana as opta doar daca ar interveni complicatii. Vreau sa nasc natural, pentru ca legatura dintre mama si copil este astfel mult mai puternica. Imediat dupa ce nasti, iti poti vedea copilul. La cezariana insa, pana te trezesti din anestezie, l-a vazut deja jumatate din spital, numai tu nu (care ai fost cea care i-a oferit o "casuta" timp de 9 luni). Adevarat ca este o durere de nedescris, dar merita! Prima nastere, care este si cea mai grea, mi-as dori sa aiba loc in apa.

| ComatoseWine a răspuns:

Pai eu sunt baiat.Dar mi-ar placea sa nasc.Sa am copii facuti de mine cu mine si sa nu ii impart cu nimeni.Dar nu se poate.Natural evident pentru ca asa e normal, nu ramai cu cicatrice si poti sa mai faci inca 10 copii daca chiar vrei.Mama a nascut prin cezariana de doua ori, deci fara surioare pentru mine.

| Reek54 explică (pentru ComatoseWine):

Nu te inteleg, nu as vrea sa nasc, adica.mi s-ar parea extrem de ciudat ca un barbat sa nasca.
La ce te-ai referit cand ai spus ca "fara surioare pentru tine"?

| ComatoseWine a răspuns (pentru Reek54):

Mama nu mai poate sa faca copii, deci nu pot sa am o sora desi mi-as dori.Da, ar fi ciudat ca un barbat sa nasca, dar as aparea la stirile Kanal D. Flash! Flash! Serios acum.Ar fi ciudat, dar probabil ca e magnific sa dai viata prin propriul trup. Ca baiat nu poti simti clar legatura mama-prunc, e altceva sa il ai in interiorul tau, sa se hraneasca din tine(ca un parazit pe care l-am vazut pe NatGeo) si sa poarte sangele tau.

| allynna17allynna a răspuns:

Eu am 17 ani, şi o surioară de 2 luni. Am stat lângă mama mea vitregă până când a născut, aproximativ 10 ore. Ne-a despărţit doar o uşa, şi crede-mă ca am auzit-o efectiv cum urla de durere(şi este genul care suportă durerea). Iar eu din clipa aceea am zis că nu voi naşte niciodata normal. Vezi tu, când naşti normal suporţi atâta durere(în funcţie de cât de lung sau scurt este travaliul) şi apoi durerea trece, doar două săptămâni nu poţi sta în fund cum s-ar zice, în schimb la cezariana nu simţi pe moment dar durerea de tăietura o ai mult timp, nu îţi poţi ridica bebeluşul în braţe pentru că nu ai voie la efort, la cezariana durerea o ai în timp. Te pup:*

| Felys a răspuns:

Femeile care nasc normal pot face prolaps, si crede-ma ca nu e deloc placut, cezariana nu am incercat, nu stiu avantajele si dezavantajele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As fi o figuranta in momentul ala.big grin. Probabil natural, dar in apa. Am auzit ca e cel mai bun mod de a da nastere, cel mai usor de trecut. Evident, daca apar complicatii in timpul sarcinii sau nasterii optez pentru cezariana. Cele care zic ca nu vor sa aiba copii sunt fraiere si nu au idee cat pierdtongue. E senzatia unica in care simti cum ai in tine inca un suflet. Desi nu imi doresc curand sa se intample, pe viitor iau serios in calcul ideea unui copil.tongue

| Reek54 explică (pentru anonim_4396):

Chiar mi-a placut cum ai comentat despre cele care nu vor sa aiba copii.
Cati ai dori sa ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Reek54):

Undeva la 26-27 de ani. Nu mai am mult de asteptat pana atunci. Astea fiind doar teorii, ca in practica inca zburd libera pe campielaughing.

| Reek54 explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu te-am intrebat la cati ani ai vrea sa ai.
Ci cati copii ai vrea sa ai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Reek54):

Ma scuzi, am fost neatenta. Cred ca doi - trei...

| papusica987 a răspuns:

Eu vreau natural.nu conteaza durerea o sa fac tot ce e mai bine pentru copilul meu.
visez si eu la asta, cred ca sa fi mama e cel mai minunat sentiment:X:X:X
abia astept sa am un bebe...(in viitor)

| Ella3133 a răspuns:

Prin cezarinana
prin cale naturala doare muult mai tare si nu stiu daca asi rezista sa fac asta

| Br?ila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Ei bine mama m-a nascut natural si eu cred ca desi nasterea naturala e destul de dureroasa este un rau pe care il suportam femeile, asa ne fusese harazit noua de catre Dumnezeu. Insa daca chiar nu se va putea natural, as putea suporta si cezariana, desi mi-ar fi putin teama.
Am doar 15 ani si nu prea ma pot gandi la chestia asta dar sunt sigura ca va veni si pentru mine vremea la un moment dat sa am copilul meu

| LostInHell55 a răspuns:

Prin buric nu ai vrea?laughing

| Reek54 explică (pentru LostInHell55):

Ma gandeam ca ar fi mai interesant prin gura.

| andreeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Nu stiu sincer ce sa zic, prin cezariana poti naste doar de 2 ori, iar normal e foarte dureros! sincer eu nu vreau copii, si daca e sa fie atunci prin cezariana!

| Reek54 explică (pentru andreeeeeeeeeeeeeee):

De ce nu doresti copii?

| andreeeeeeeeeeeeeee a răspuns (pentru Reek54):

Pentru ca nu sunte pregatita pentru asa ceva! e ceva normal, nu are rost sa fac copii si sa nu le pot oferi ceea ce isi doresc, sau sa imi bat joc de ei! toate trebuie facute la timpul lor!

| Reek54 explică (pentru andreeeeeeeeeeeeeee):

Pai am mentionat, in caz ca nu ai citit toata intrebarea.
(La timpul potrivit).

| Bubu4 a răspuns:

Cand va fi momentul. si mai e destul pana atunci, imi doresc prin cale naturala, iar daca apar complicatii prin cezariana. Sora mea este insarcinata acum, iar in primele 2 luni de cand mi-a dat vestea ma visam seara de seara cu un copilas superb care semana cu mine si prietenul meu laughing si cat a venit acasa stateam si vorbeam cat de mult puteam cu burtica ei, suna ciudat dar aveam o senzatie placuta :-s cred ca e cel mai frumos lucru sa dai nastere unei fiinte, din dragoste