| Reek54 a întrebat:

Intrebare pentru fete si femei.
Cum vreti sa nasteti (cand o sa fie momentul), normal sau prin cezariana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu am nascut prin cezariana fiindca copilul nu s-a intors in pozitia optima nasterii.

| AdyxScumpix a răspuns:

Natural,dacă se va putea. :]

| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Cezariana, logic.

| Reek54 explică (pentru Cristinaaaaaaaaaaaa):

Ce e asa de logic? laughing

| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns (pentru Reek54):

Nu nasc eu prin.straight face

| DedeeAndreea a răspuns:

Wow! Ai pus o intrebare la care momentan nu prea stiu ce sa raspund,dar cand va fi momentul, voi naste natural, pentru ca eu consider ca este o metoda mult mai buna decat cezariana.Dar depinde, daca va trebui sa nasc prin cezariana, o voi face! Bafta daca esti insarcinata sau daca vei ramane! Sper sa poti naste normal.

| Reek54 explică (pentru DedeeAndreea):

Am nume masculin, avatar cu mine in poza, chiar..nu se observa ca nu sunt femeie?

| pretty34 a răspuns:

Pe cale naturala este cel mai bine, mai ales pentru copil; dar nu se intampla nimic daca nasti prin cezariana (recomandat numai daca este necesar), te vei alege cu o cicatrice iar daca asta iti place... happy

| Rizer a răspuns (pentru pretty34):

Mama mea a nascut prin cezariana si nici macar nu se mai cunoaste taietura,s-a stabilizat foarte repede,a avut si un doctor foarte bun,nu o doare nici macar cand se schimba vremea cum se mai aude la alte femei,ea a nascut prin cezariana pentru ca pe mine ma nascut normal si a vut mari probleme era sa murim amandoua si la adoua sarcina si ultima nu a mai vrut sa treaca prin ce a trecut cu mine! Mi-a spus un medic ca numai atunci cand nasti prin amandoua cai iti dai seama ce usoara este cezeriana fata de nasterea normala,mai ales ca acum sunt instalatii noi si te va durea cateva zile,nu ai treaba cu cezariana,mama mea s-a refacut foarte repede,si i s-a cicatrizat foarte repede de fapt nici nu se mai cunoaste,in timp trece,si nici nu a taiat-o tare,imi povestea ca la alte femei din salon cu care era atunci le-a facut o ditamai taietura,na nu vreau sa ma laud, dar ei foarte micuta, tin minte cand a venit acasa atunci, in urma cu multi ani de zile, avea un pic ca o zgarietura.A stat o saptaman ce-i drept dar a trecut repede! Eu nu stiu pentru ce as opta, oi vedea la momentul oportun!

| pretty34 a răspuns (pentru Rizer):

Bimeinteles, atunci ai alte sentimente si aflandu-te in situatia de fata ai sa vezi altfel lucrurile. happy

| olivikkka a răspuns:

Personal cred ca natural- te-ai chinuit la moment si gata. la cezariana trebuie sa te chinui citva luni sa nu ridicee sa nu uzi taietura si asa mai departe. si plus ca prin cezariana nu vezi cum ti se naste copilul

| ValiTCM a răspuns:

Poate ar trebui sa consultati un medic inainte.
Uitati un articol interesant aici: http://www.jurnaluluneimame.ro/......cezariana/

| Rebelshy a răspuns:

Natural