| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea doar pentru fete.Este normal sa-mi curga din vagin ceva alb? este sperma? Ce se intampla?{sunt virgina}

Răspuns Câştigător
| Phaey a răspuns:

LOL!
Nu, mamicule, nu-i sperma xD
Alea-s secretii vaginale si e perfect normal ^_^
Daca te deranjeaza, baga protejslipuri (Discreet, de exemplu). Le folosesti ca pe absorbante. Adica tot pe chiloti le pui.
Sau ii smegma. Si aici intervine igiena personala.

58 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Este o boală și trebuie să mergi la doctor / medic.

| Pissy a răspuns:

Se numeste lichid vaginal. happy

| Acadeeeaa a răspuns:

Secretii vaginalebig grin, E normal. Devii in scurt timp DOMNISOARAlove struck.

| XK a răspuns:

Hermafrodit la orizont laughing Este o secretie vaginala perfect normala, nu iti face griji, acea secretie iti arata ca esti sanatoasawinking

| Mayar a răspuns:

STAI LINISTITA! Bai, cum sa mearga la doctor?! E ceva perfect normal, asa iti curge cand incepi sa cresti. asta asa e la fete. Phaey are dreptate, daca vrei folosesti ceva absorbante dinalea mai inguste expre pentru chestia asta, daca nu, faci baie de vreo 2 ori pe zi si nu ai treaba... asta e viata de fata.

| TeIubesccc a răspuns:

O doamne. Tu nu ai sperma. Numai baietii au! E normal sa-ti curga solutia aia. Esti o femeie sanatoasa daca iti curge. Iti purifica vaginu`. happy

| toxik a răspuns:

Da este normal. sunt scurgeri vaginale happy

| fluturas a răspuns:

Sperma curge la barbati straight face
cum s afie sperma laughing?
ii secretie vaginala straight face
de acum incolo o sa-ti curga tot timpul, iar daca inca nu ti-a venit ciclul, cam peste un an ar trebui sa-ti vina happy

| Whatthehell66 a răspuns:

Scumpa e ceva absolut normal. Toate fetele au asa ceva.

Astea apar cu ceva timp inainte de ati veni ciclul daca inca nu ai.

Stai linistita ca nu e nimic grav. Pupicii:*:*

| TheSol a răspuns:

Este secretie vaginala. Stai calma. E normalhee hee

| marria_7862 a răspuns:

Cum ma sa-ti scurga sperma din vagin? Sperma este o substanta lichida secretata de glandele sexuale masculine care contine spermatozoizi. Ceea ce s-ar putea sa ai tu, avand in vedere ca esti fata, este candidoza care are ca simptome scurgere alba, branzoasa si abundenta, usturimi si mancarimi vaginale, sindrom premenstrual agravat, usturime la urinare, urinari frecvente, infectii ale vezicii urinare, arsuri in timpul contactului sexual, sau poate fi o secretie vaginala normala aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Cand vaginul este sanatos se mentine tocmai prin aceste secretii, perfect normale. Du-te la ginecolog si mai informeaza-te si tu.

| DoctorulLove a răspuns:

Daca esti virgina nu are cum sa iti curga sperma. Pot fi o multitudine de probleme, cel mai bine consulti un doctor.

| MinnieHaha a răspuns:

Ce iti curge nu este sperma ci secretiebig grin
Aceasta secretie nu iti vine neaparat daca nu imi esti virginalaughing
Ci daca trebuie sa iti vina menstruatiawinking
Sper sa nu te sperii cand iti va veniwinking Pentru mai multe informatii lasa.mi un mesaj cu idi uwinking

Succes:*:*

| poesia a răspuns:

E posibil sa ai candidoza vaginala

| 3ly a răspuns:

Se numeste secretie vaginala si asa se intampla cand racesti jos la bazin, si daca o ai de mult timp este posibil sa fie o infectie urinara. dar nu este nimic grav se poate trata cu niste pastile date de medicul de familie

| 3ly a răspuns:

in mod normal e alba si are un miros caracteristic zonei genitale sa zicembig grin dar daca devine galbui-maro si e urat mirositoare atunci se poate sa fi racit, asa ca dac cumva vezi in continuoare aceasii secretie vaginala sa mergi la ginecolog

| uNNe a răspuns:

laughingDoamne du-te ma la doctor cu intrebarile astea daca nu tiai traso nu e sperma ai sidalaughing)

| alinaiiiioana a răspuns:

Da sunt scurgeri vaginale.asa se numesc si de obicei daca nu ti-a venit menstruatia iti va veni:d in curand este o secretie nimic mai mult stai linistita:*

| Laura a răspuns:

Da, e spermă și e de rău. O să rămâi însărcinată singură.

| MalikBitch a răspuns:

LOL...da...sperma e doar la baietilaughing da se numeste ''secretie vaginara'' depinde cati ani ai. Daca ai peste 12 iti vine ciclul. big grin

| Bulinaaaaa a răspuns:

Nu pot sa zic ca este normal. Poti avea astfel de scurgeri inainte de perioada menstruatiei. Daca acest femomen continua te sfatuiesc sa te duci la un medic specialist care iti va prescrie un tratament.

| mihaelaanamaria22 a răspuns:

Da,este normal; ceea ce_ti curge se numeste secretie vaginala

| Arekandera a răspuns:

Pai daca esti virgina, de unde sa ai sperma in vagin? este normal sa ai secretii vaginale.

| taniusha562 a răspuns:

Dupa debutul pubertatii vaginul si colul uterin incep sa secrete o cantitate redusa de substanta usor albicioasa care se depune pe chilot si se usuca. Ca sa-ti dau un reper putem zice ca pe toata ziua secretia e cam cat un sfert de linguritza. Dar poate creste sau scadea in functie de fazele ciclului menstrual. Secretia nu e insotita de mancarime iritatii sau alte manifestari neplacute si are un miros sters fad. Daca secretia ta nu are caracteristicile descrise mai sus ar fi bine sa-ti faci un consult dermatologic. Infectii pot aparea si daca nu ai inceput viata sexuala.

| Lavii_3618 a răspuns:

In primul rand nu este sperma laughing. este normal.se numeste scurgere.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Daca ti-ar fi curs sperma ai fi fost insarcinata.

| aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Da in cateva zile o sa mori rolling on the floor) sperma e sigur sad esti insarcinata.

| RyGoLeTa a răspuns:

Mie mi-a venit ciclul, dar multumesc pentru toate raspunsurile voastre, ma speriasem deabinealea.{am 13 ani]

| Clauditsaaaa a răspuns:

Heii happy. Este o secretie. In mod normal colul uterin produce un lichid (secretia vaginala) care trece prin vagin si ajunge in exterior. Aceasta este o cale normala prin care corpul mentine vaginul curat si il protejeaza de infectii.
Cantitatea de lichid este diferita de la femeie la femeie si variaza in timpul ciclului menstrual.

Uneori femeile au o inflamatie a vaginului (numita vaginita) si secretia vaginala normala se modifica. Secretia vaginala este considerata anormala (scurgere) atunci cand produce arsuri, inflamatii sau iritatii sau cand persista un miros urat (chiar dupa baie).

Cele mai multe dintre femei au cel putin o vaginita pe durata vietii. De regula, vaginita nu este grava dar poate fi neplacuta si suparatoare.
Simptomele obisnuite sunt un miros neplacut de peste sau o secretie excesiva, cremoasa, de culoare cenusie sau cu aspect de branza de vaci.
Femeia mai poate simti mancarimi si arsuri la urinat. Uneori apar dureri la contactul sexual.
La aparitia oricaruia dintre semnele de mai sus, mergi imediat la medic pentru diagnostic si tratament, pentru ca poate fi vorba de o boala cu transmitere sexuala.
Pentru prevenirea acestor boli este important sa pastrezi zona genitala curata. Spala-te in fiecare zi cu sapun moale si apa calduta. Este bine sa porti lenjerie de bumbac si sa o eviti pe cea din materiale sintetice.