| PussicatDolls a întrebat:

La aproape 24 de ore de la actul sexual ghinionist ( s-a spart prezervativul, fara finalizare ), am luat Escapelle. În primele 3 ore de la administrare NU am avut vărsături.
Sunt în siguranță? Oricum nu aveam ciclul menstrual regulat și șansele sa rămân însărcinată erau 0, dar am vrut sa iau pastila pentru liniștea mea.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca sansele de sarcina erau 0, pastila nu te ajuta cu absolut nimic. Ea scade cam cu 70-75% riscul de sarcina si este efcienta mai ales atunci acnd acesta este mare, eficienta ei scazand dramatic cand este mic si nefiind recomandata daca riscul de sarcina este sub 20% (efectele adverse sunt prea grave, iar beneficiul este practic neglijabil). Nu stiu ce medic ginecolog ti-a prescris-o in conditiile astea, mintindu-te ca poti sta linistita. Nu poti sta deloc linistita, fiindca tocmai ti-ai administrat o bomba hormonala care iti va schimba echilibrul hormonal pentru multi ani, posibil pentru toata viata. Vei ramane, macar 2 ani de acum, o femeie in urmarirea atenta a unui ginecolog, care va merge la acesta la cea mai mica intarziere, dereglare, durere, sangerare, etc. Faptul ca nu ai avut varsaturi era de asteptat, putine femei au efecte adverse atat de repede. Majoritatea au efecte adverse pe termen lung, instalate lent, in primele luni de la administrare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sansele de sarcina au fost 0 (zero) poti fi sigura ca sansele tale de a-ti provoca deranjamente hormonale majore si pe termen foarte lung au devenit maxime fiind cu incepere din acest moment de 100%. Ma intreb cum poate exista atat de multa IRESPONSABILITATE si atata lipsa de DISCERNAMANT in actiunile voastre? Probabil ca de vina este si lipsa educatiei sexuale din cursurile scolare, insa si mai grava este lipsa dorintei de a accesa informatiiie corecte. Multa sanatate deoarece sunt convins ca vei avea nevoie de asa ceva in viitor.

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar nu pot sa inteleg modul tau, dar si al altor fete de a actiona si proceda in cazul unor astfel de probleme. Ai mentionat in urma cu 2 zile, ca una dintre farmaciste v-a explicat cat se poate de clar, ca in cazul vostru nu se indica folosirea/administrarea pastilei contraceptive. In finalul raspunsului meu anterior am precizat ca am ramas placut impresionat si drept urmare am laudat comportamentul respectivei d-ne farmaciste prin urmatoarele cuvinte : "Merita numai cuvinte de lauda acea D-na farmacista, deoarece a pus sanatatea ta mai presus de profitul pe care l-ar fi obtinut prin vanzarea pastilei respective. Multa sanatate! "" Se pare ca paranoia din mintea voastra intrece cu mult logica si ratiunea. Pacat ca nu reusiti sa trageti invatamintele necesare din multitudinea de raspunsuri oferite unor astfel de intrebari. Pacat. Mare pacat.

| NiKoLeT a răspuns:

Vrei o curiozitate? Presupunem ca ai 20de ani, iar administrarea acestei pastilute iti transforma uterul intr-unul de 45 de ani iar daca mai administrezi una in decursul a vreo 10 ani exista sansa de 70 la suta sa ai cancer la una dintre organele aparatului reproducator. Dar in caz ca organismul ti-e mai putin sensibil si mai ei inca o pastiluta de genul poti sa incepi sa ingrmadesti bani pentru operatie. In toata viata astfel de pastile le poti adimistra doar de 3 ori (3 pilule). Eu nu stiu la ce medic te-ai adresat...dar cred ca banii mai mult il intereseaza decit sanatatea pacientilor. Succes!

| AdviceMaster96 a răspuns:

Politia lucreaza 24/7. Poti sa stai linistita ca esti in siguranta