| AnaGoru a întrebat:

La minim cat timp de la nastere pot ramane insarcinata din nou? Daca raman, il afecteaza in vreun fel pe bebe pe care il alaptez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prima menstruaţie, care înseamnă reluarea unui ciclu menstrual normal, este condiţionată de alăptare. Daca femeia alapteaza menstruaţia revine la 4 săptămâni după naştere întrucât ovarele sunt blocate din pricina lactaţiei. In cazul in care nu alapteaza in general, menstruaţia revine între 6 şi 8 săptămâni de la naştere, cu un flux de sânge mai mare decât de obicei.O noua sarcina nu are cum sa-l afecteze pe bebelus.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa de tare te plictisesti?

| 1DeadMemories a răspuns:

Daca ai nascut prin cezariana recomandarea e de 12 luni fara sarcina.