| Anonimosqwe a întrebat:

La vârsta de 13 ani este normal ca penisul sa nu se decaloteze complet!? Adica mai am jumătate de cm de se decaloteaza pana la capul penisului penis=15cm

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce grija mare ai tu! Vei mai creste.Si se va rezolva de la sine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Un penis perfect dezvoltat se poate decalota complet si foarte usor incepand din copilarie (7-8 ani). Deoarece aproape siguri penisul tau este afectat de fimoza (fimoza are 4 grade de incadrare) cel mai indicat ar fi sa fii consultat de medicul de familie sau de un medic urolog. Sa nu-ti fie rusine si incearca sa nu amani vizita. CLASIFICAREA FIMOZEI
◾Gradul I: preputul este complet retractabil si prezinta un inel stenonic in teaca
◾Gradul II: preputul este partial retractabil dezvaluind partial glandul
◾Gradul III: preputul este partial retractabil expunand doar meatul urinar
◾Gradul IV: retractarea este imposibila
Citeste urmatorul articol si vei intelege. http://www.i-medic.ro/......parafimoza Un penis perfect functional la varsta ta trebuie sa poata fi decalotat fara probleme usor, lin complet asa cum apare in aceasta poza : http://www.i-medic.ro/......parafimoza Multa sanatate

| Emilian65 a răspuns:

Da, este normal, pentru ca nu este complet maturizat.

| NUSHNUSHNUSH1231 a răspuns:

Nu ai fimoza asteapta pana la 16 ani, se rezolva de la sine, daca nu ai fimoza