| Winchester308 a întrebat:

Lasati la categoria asta ca-i populata si aici se afla oamenii carora ma adresez. Faceti o exceptie condusa de logica daca aveti asa ceva.

Intrebare pentru toti aia "ce distrusa-i generatia de acum":

Din ce generatie fac parte alea care apar pe la TV si cica ne influenteaza negativ,actritele porno,actorii porno,criminalii despre care auzim pe la TV, aia care canta ce nu poti numi muzica, aia care lovesc oamenii pe trecerea de pietoni, aia care-si bat nevestele si aia care violeaza ca asa au ei chef?

Sper ca ati inteles.Si ii rog pe aia care sunt incapabili sa sustina ce spun sa nu comenteze.
Uitati-va la conversatia mea cu Wolf.Este asta adult apt sa critice? Ca multi care o fac sunt exact ca el.

http://www.tpu.ro/......t-virgina/

Edit: in intrebare...am uitat sa mentionez si de pedofili. Vreau sa mai adaug ceva:

Mi se pare mie sau in moment ce noi cica suntem o generatie fara viitor voi faceti parte din generatia ce ii contine pe cei care distrug tara asta prin coruptie?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

E o poveste veche "de când lumea"...

"Copiii din ziua de azi iubesc luxul. Nu au maniere, disprețuiesc autoritatea și dovedesc lipsă de respect față de bătrâni. Nu se mai ridică în picioare când oamenii în vârstă intră în încăpere. Își contrazic părinții, mănâncă în grabă delicatesele la masă, stau picior peste picior, și sunt tirani cu profesorii.
Tinerii din ziua de azi nu se gândesc decât la ei însiși. Nu au pic de respect pentru părinți sau persoane în vârstă. Vorbesc ca și cum ei însiși ar ști totul și ceea ce noi considerăm înțelepciune este lipsit de relevanță pentru ei. Cât despre fete, sunt directe, lipsite de modestie și nefeminine în limbaj, comportament și îmbrăcăminte."
Socrate (470 î.Hr. – 7 mai 399 î.Hr)

...şi eu mi-s sătulă de lupii-moralişti cu afirmaţii şi generalizări idioate, care au uitat că au fost şi ei tineri şi au avut parte de greşelile şi nebuniile lor, care se cred buricul Pământului, judecând de pe o bancă mâncătorilor de seminţe şi duhnind a ipocrizie. În loc să se caţere pe generaţia tânără, înjosind-o, ca să-şi ridice stima de sine, mai bine ar sprijini-o sau ar lăsa-o în pace. Tineretul e frumos, viu şi plin de potenţial şi cei, chipurile, trecuţi prin viaţă, înţelepţi şi cu experienţă, ar fi bine să nu îşi bată joc de cei care reprezintă viitor, inclusiv al lor, ci să dea dovadă de acea maturitate cu care se fălesc. Răutăţile, generalizările şi cicălelile lor nu folosesc la nimic (celor vizaţi).

greece12
| greece12 a răspuns:

Generatia trista de azi e copilul generatiei si mai triste de ieri.
Vina nu si-o asuma nimeni,bineinteles.
Si,nimeni nu face nimic.

Einstein spunea simplu ca "lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau,ci de aceia care ii privesc fara sa intervina".

Critica nu e intotdeauna constructiva, asa cum nu e nici distructiva intotdeauna.
Dar situatia in care suntem acum, e tragica si nu poate fi rezolvata prin critica.
Si, cei care ar trebui sa fie cei mai interesati de ea, nu o vad!

| DNSK a răspuns:

Bine punctat! bravo! fiecare generatie are scursurile ei. oricare! doar ca pe zi ce trece, apar tot mai multe scursuri. cam asta e ideea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tu crezi ca eu am timp sa stau sa citesc ineptiile alea din link? Ca e o pagina plina.
Cine e acest Wolf si ce zice? Fa-mi un rezumat.

| Winchester308 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Practic,imi zice ca-s prea mic sa inteleg ce zice el si ca logica mea este specific adolescentina deoarece i-am cerut argumente pentru cele afirmate.Desigur,el are dreptate si nu trebuie sa se oboseasca sa imi dea mie argumente, iar aia de 13 ani care i-a dat dreptate se pare ca a fost totusi destul de matura incat sa inteleaga...si mai mult. Uita-te pe acolo.

| Alcyon a răspuns:

Pai declinul societatii n-a inceput de ieri-alaltaieri, ci de prin anii 90 (ma refer la Romania). In occident declinul a inceput chiar si mai devreme, de prin anii 60, cand a avut loc asa-zisa revolutie sexuala. Acum doar asistam la efectele negative ale acestor fenomene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai avut discutia asta de cateva ori. Cine blameaza tanara generatie e un dobitoc. Nu ma intelege gresit, majoritatea adolescentilor sunt cretini, dar nu mai cretini decat generatiile care au venit inaintea lor. Dar daca blamezi generatia de azi, va trebui sa-i blamezi pe cei care i-au educat si nu pe copii. Copiii pur si simplu se adapteaza la vremuri, nu ii poti certa pentru asta. Sa reprosezi copiilor diferite lucruri mi se pare o ignoranta de prost gust.

Cu Wolf nu se prea poate discuta, i-am scris si eu o nuvela, ca si material didactic, dar inca nu mi-a raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar e normal sa-si permita sa te critice, nu in calitate de unul mai matur decat tine, ci din simplul motiv ca nici nu i-ai priceput intrebarea, ceea ce denota faptul ca esti chiar un adolescent destul de comun(rebel) acelei categorii, drept dovada prima ta postare de acolo in care i te adresai.

Unde greseste utilizatorul care te-a cam suparat e ca a incercat doar sa posteze o asemenea intrebare. Mai bine isi vedea de treaba lui. Zgomot pentru nimic. Multe tâmpenii colosale vor mai polua mult și bine categoria aia.

Imi pare rau de acei utilizatori mai in varsta care incearca sa ofere sfaturi de foarte buna calitate si sunt batjocoriti sau ignorati.

Aici nici nu e vorba de o batalie intre generatii. E vorba de maturitatea de a lua decizii intelepte la timpul potrivit. Dar pentru unii intelepciunea trebuie sa existe doar la batranete, tineretea trebuie traita, nu? Nu prea cred.

Fiecare generatie are uscaciunile ei. Problema e ca azi sunt mai multe la nivel global(populatia planetei fiind mult mai mare ca pe vremea lui Socrate), iar posibilitatile de informare/educare sunt destule, dar degeaba, iar acesta este lucrul grav! The thing!

Eu n-am nimic cu cei care fac sex cu prezervativ cumparat din banii parintilor, daca n-au luat nici macar Bacul, majoritatea lor mai avand si ceva ani pana ajung sa-l sustina, dar sa o sa faca responsabil macar, anume chestia asta asa populara in societate.

Dar nu o fac cei mai multi, vin aici cu intamplarile lor care mai de care, iar acum nu e normal sa ti se faca putina scarba si sa iti vina sa ii trimiti pe toti de unde au venit(poate unii au avut origini mai nefamiliare si nu prea umane)? Sau panaramele care n-au facut-o inca si tin sa se vaite din acest motiv?

"Alea care apar pe la TV si cica ne influenteaza negativ, actritele porno, actorii porno, criminalii despre care auzim pe la TV, aia care canta ce nu poti numi muzica, aia care lovesc oamenii pe trecerea de pietoni, aia care-si bat nevestele si aia care violeaza ca asa au ei chef" nu fac parte dintr-o generatie, ci dintr-o categorie. E alta mancare de peste. Intelegi tu?

| Winchester308 explică (pentru anonim_4396):

"nu fac parte dintr-o generatie, ci dintr-o categorie".Si categoria aia din ce face parte? Nu le mai lua apararea ca am dreptate.Categoria aia face parte din generatia celor care se plang de generatia actuala.
De ce zici ca nu i-am priceput intrebarea? Tu vezi ca ala nu-i in stare sa argumenteze si imi zice ca-s prea mic?

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Cred ca niciunul nu trebuie sa criticam. Toti suntem oameni. Poate nu toti facem ceea ce ai descris tu in randurile de mai sus, dar facem altele si altele, poate mai grave sau mai putin grave. Asta este, asta este lumea de astazi, toti dorim sa o schimbam, dar totusi nimeni nu face nimic.

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

Scuze (totusi nu facem nimic)

| fabi123 a răspuns:

Ai dreptate, dar asa e lumea intotdeauna vede trecutul prea bun, prezentul prea rau si viitorul prea sigur(am citit asta undeva) oricum trebuie sa fim noi insine sa sa mergem mai departe!