| anonim_4396 a întrebat:

(Asta nu e o întrebare.) "Vreau să fac sex cu iubita mea de 16 ani. Cum s-o fac s-o conving?" "Ajutor, am 18 ani și sunt virgină. Ce să fac?" "Am 23 de ani și sunt virgină. Nu mai pot de rușine. Vă rog ajutați-mă." "Buna! Am 16 ani și nu am făcut-o niciodată. În seara asta vreau s-o fac pentru prima dată cu iubita mea de 15/16 ani. Cum să fac să nu mă termin așa rapid?"

Voi sunteți sănătoși la cap? Tot scopul vostru e să faceți sex. Atât! Iar dacă aveți 18 ani sau chiar 20 și ceva, vouă vă este rușine cu virginitatea voastră, mai ales fete fiind? Deja nu mai e vorba de dragoste aici. E o foame de sex și o rușine de virginitate... Confundați dragostea cu sexul. Dragostea nu este sex și sexul nu este dragoste. Confundați sentimentele cu poftele. Confindați fericirea cu plăcerea. Ați uitat de mult ce este iubirea. De aia vă și despărțiți din orice motiv de rahat (oo ea nu vrea să facă sex cu mine) și de aia voi, fetele, până să vă căsătoriți, ați tot sărit din penis în penis. Încă nu conștientizați cât de tristă e treaba.

59 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Generatia asta nu constientizeaza pericolul in care se afla,dar ma gandesc ca aceasta generatie e crescuta de noi,cei care acum stam aici si o sfatuim.o certam,o criticam...
Si,in mod sigur,cineva a lipsit cand s-a facut prezenta,la categoria responsabilitate.
Daca un parinte nu e responsabil,nu te poti astepta sa fie responsabil copilul lui.
Copilul,in foarte multe familii,a devenit obiect de design sau motiv de noi si enorme acumulari de capital,ca sa aiba ce sa primeasca mostenire.
Educatie nu stiu de unde va primi,una sanatoasa,cu valori reale,cu principii...
Si,stii,nu sunt toti la fel,dar marea majoritate sufera de hyper-precocitate sexuala,e cel mai simplu mod sa reduci o generatie la zero,individ cu individ,pentru ca se distrug singuri...
Vor ramane doar cei care au reusit sa depaseasca boom-ul informational-sexual si si-au vazut de drumul lor linistit si fiziologic in viata!
Pe ceilalti, nu-i va trezi dusul tau rece, vor privi, vor ridica din umeri si-si vor continua actul de autodistrugere.
Personal, ma bucur de fiecare adolescent care a reusit sa nu se balaceasca in mocirla instinctelor si a exagerarilor fara speranta!

| DNSK a răspuns:

Si acum te intreb...cui ii pasa? lor? celor care posteaza care mai de care intrebari de te iei de cap? e plin de copii, sa nu uiti asta.

cat despre +20. nu stiu, nu prea le gasesc scuze. vremea se schimba de la zi la alta iar eu fac tot ce pot sa fiu in pas cu ea. doar ca, de cele mai multe ori, ma depaseste. ei sunt cum sunt, dar oare cum vor fii ai nostri?

| anonim_4396 explică (pentru DNSK):

Sunt îngrijorat de cum vor fi ai noștrii. Mulțumesc pentru răspunsul tău.

| Mussette a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de educatia pe care le-o acorzi, de mediul in care traieste si mai ales de personalitatea fiecaruia. Si iti spun asta din prorie experienta. happy
Nu-s prea normali la cap cei care au pus acele intrebari. Din punctul meu de vedere, nu-i o rusine. Ar trebui ca fiecare sa faca dragoste si sa fie dragoste, nu sex, atunci cand considera ca e suficient de matur/a si sa nu mai intrebe tot felul de tampeni.

| DeeaMarry a răspuns:

Tot or sa considere ca tu gresesti. Adineuri ma contraziceam cu un tip ce nu vedea nimic imoral in a face sex cu oricine iti iese in cale, motivand prin faptul ca sexul ocupa locul 1 in cadrul nevoilor biologice umane. Uitase de mancare sau apa, probabil fara astea ar putea trai.
Nu are niciun rost sa incercam sa-i aducem pe calea cea buna, pentru ca nu vom reusi. Ideal ar fi ca cei ce sunt parinti sa citeasca aceste intrebari si sa realizeze cat de importanta este educatia pe care le-o ofera (sau nu) copiiilor lor!

| anonim_4396 explică (pentru DeeaMarry):

Sutn de acord cu tine. Toți mă vor considera de modă veche. Dar nu-mi pasă. Nu e de parcă mă știe cineva aici laughing Și nu mi-e rușine nici de cei ce mă știu. Eu-mi respect principiile. În schimb am spus ceea ce am spus acum în speranța că mai există cineva care gândește puțin, cum ești tu de exemplu. Îți mulțumesc pentru răspuns.

| Brunilda a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu consider ca esti de moda veche, poti avea si 100 de ani laughing Am inteles perfect ceea ce ai vrut tu sa scoti in evidenta si sunt perfect de acord cu tine! Mi-e frica pentru copiii mei!

| anonim_4396 explică (pentru Brunilda):

Aliluia. A mai înțeles cineva ideea mea. Pe bune, e atât de greu de înțeles ideea unui text? Pentru Wincester e puțintel cam greu.

| Trolli a răspuns:

1. Nu inteleg de ce esti contrariat. Poate ca pentru multi a fi virgin este o povara...habar n-am, zic si eu.
Poate ca unii vor sa faca sex, fara a se implica emotional. Poate ca unii o fac din curiozitate etc.

2. Nu ma intelege gresit, uneori ma mir si eu de aceste intrebari, dar la urma urmei fiecare face ce vrea. Ideal ar fi cu un partener stabil si metode contraceptive pentru a evita o sarcina nedorita si BTS...

3. E rubrica "Dragoste si Sex", daca esti pudic sau "antisex" nu intra, nu te obliga nimeni.

4. Crezi ca virginitatea defineste un om? E mai destept sau mai moral un om care-si pastreaza castitatea pana la casatorie? Daca tu esti virgin crezi ca ai dreptul de a-i judeca pe aia care fac sex?

| anonim_4396 explică (pentru Trolli):

Îți răspund la 3 și la 4. 3. E rubrica dragoste și sex. Nu-s antisex dar am vorbit DESPRE sexul înainte de căsătorie și DESPRE dragoste. (teoretic de aia se căsătoresc două persoane) 4. Arată-mi pe cine am jduecat? Eu doar am întrebat de ce-i "persecutați" pe cei ce fac alegerea asta. De fapt NOI suntem cei judecați.

| Trolli a răspuns (pentru anonim_4396):

"Voi sunteți sănătoși la cap?" Nu ai judecat? Dupa tine toti cei care fac sex nu sunt sanatosi, nu sunt integri?!
Spune-mi te rog, cu ce difera sexul dupa casatorie. Cine iti da liber la sex? Nenea de la primarie sau nenea popa? Conteaza acel act, conteaza verigheta de pe deget? Ca nu inteleg.

Cumva ai mania persecutiei?! De ce esti asa revoltat?
Crezi ca esti judecat ca ai parul lung, crezi ca esti judecat ca esti virgin, crezi ca esti judecat ca vrei sa porti "centura de castitate" pana te insori...
Foarte bine! Dupa mine poti sa fii virgin toata viata, nu ma afecteaza, nu ma deranjraza, nu e treaba mea.

Care voi? Virginii? Si cine te judeca? E un club al virginilor si nu stiu eu? Acolo va plangeti de mila? Poate ca m-as inscrie si eu. Poate ca sunt si eu, poate ca nu. Dar in niciun caz nu m-as lauda pe TPU si nu as urla in gura mare.

Nu consider ca virginitatea e o mare calitate.
Faci sex cand esti pregatit, cand esti suficient de matur fizic si psihic, cand ai o relatie cu un partener stabil, cand iubesti si esti indragostit. Nu mai suntem in acea vreme cand fata trebuia sa pateze cearceaful pentru a demonstra ca e "pura".

Sau acum depinde de persoana, poate ca fac sex fara a se implica emotional. Adica friends with benetits.

| AR1373 a răspuns:

Mda...asta e adevarul, dar tuturor ne e rusine sa-l recunoastem.

Mi-e rusine de generatia din care fac parte si recunosc...sunt multi prosti.

Si ce-ai vrea sa spun de fete de 12-13 ani care se ingrijoreaza de marimea sinilor, de fetele de 14 ani care pun intrebari de genul : "am un iubit de 19 ani si il iubesc, e prea mare diferenta?" si cum ai spus si tu acolo fete si baieti care se intreaba daca la 15 e normal sa nu ai iubita?

Daca merge asa unde vom ajunge? Sa faca copiii sex de la gradinita?

Mi-e scarba de lumea in care traim si daca as avea sansa m-as muta pe o alta planeta, dar e imposibil, deci putem doar privi.

Se pare ca mass-media e devina ca le arata copiilor violenta, pornografie si vise imposibil de dus pana la capat.Practic vorbind le baga in cap minciuni.
Promoveaza cantaritii, actori, dansatori, oameni care beneficeaza de "talent"(adica relatii) si ii fac sa iasa in fata.Copiii ce sa creada? Sa fi actor e bine, sa apari dezbracata la TV e bine, sa vorbesti despre cum faci tu sex cu partenerul e bine...NUMAI PROSTI.
Sunt o groaza de copii care fac canto,cursuri de teatru,dans,dar cati dintre ei ajung la TV?

Eu una nu ma mai uit la TV si e una dintre cele mai bune decizii pe care le-am luat,facebook-ul meu nu mai exista demult si nu regret.

Intr-un fel sau altul cand ma uit la generatia din care fac parte exista si un strop de bucurie,fie ca ma crezi sau nu,dar cand ma gandesc ca exista atata prostie imi dau seama ca am mai multe sanse sa ies in fata decat cineva care se uita la Bianca Dragusanu si ii stie toate operatile estetice,iar despre viata sa nu stie nimic.

Sincer nu ma ambalez prea tare sa ajut adolescetii de varsta mea, prefer sa privesc cum lumea in care traim se prabuseste, iar eu cu ce-am invatat o sa cad printre ultimii.

Pariez ca gandesti ca sunt diabolica, dar nu sunt, sunt doar realista.Scopul celor din frunte e ca cei prosti sa devina si mai prosti, astfel ei devin mai usor de manipulat.

| anonim_4396 explică (pentru AR1373):

Ai dat unul din cele mai interesante răspunsuri. Aș vrea să știu câți ani ai.

| AR1373 a răspuns (pentru anonim_4396):

13 ani...si stiu la ce te gandesti, dar te las sa-mi spui ca mai am de crescut.Intr-un fel sau altul ma face fericita, cred ca imi aminteste ca inca mai sunt copil si ca cea mai frumoasa parte a vietii mele inca nu s-a terminat.

| anonim_4396 explică (pentru AR1373):

Ce voiam să spun este că e remarcabil ce ai scris tu acolo la 13 ani. Doamne ajută să gândești așa și mai încolo.

| AR1373 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc! happy
Am observat ca te ingrijorezi pentru copiii tai.Cred ca cel mai mult in viata unui copil conteaza parintele si nu lumea,iar daca esti un parinte bun stii cum sa-ti protejezi copilul de parerea lumii si sa-l faci sa priveasca realitatea.

Daca privesti atent,in adancul societatii cel mai important lucru e FAMILIA,daca exista comunicare,intelegere si dragoste in familie si stii cum sa le transmiti si copilului fi sigur ca si copilul la randul lui le va transmite-de aici tragem concluzia ca trebuie sa ai grija de viata ta in familie si sa menti comunicarea,intelegerea si dragostea, dar cel mai important COMUNICAREA.

Trebuie sa ii transmiti copilului tau gandurile despre viata, astfel el invata de la tine experiente de viata pe care daca le va trai va sti cum sa se descurce cu ele, e ca si cum invata din greselile tale si sti vorba aia..."prostii invata din proprile greseli, desteptii invata din greselile altora".winking

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Vreeeeeemmmm seeeeeeeeeeexxxxx!

| Alcyon a răspuns:

Astea-s vremurile. Asta vad ei la televizor si pe internet si asta fac. Educatia nu le-o mai face parintele (care de multe ori e obosit sau n-are timp sa stea de vorba cu ei), ci mass-media.

| HueyFreeman a răspuns:

Sunt sigur ca acum 20 de ani nu se puneau astfel de intrebari retarde. Stai, se puneau, da nu erau asa publice.

| HueyFreeman a răspuns:

1.Nu te-am insultat.
2. Daca nu vrei sa convingi pe nimeni, atunci nu-ti expui parerile in locuri publice, unde risti sa fi criticat, ceea ce nu-ti prieste.
3. Mie mi se pare lipsa de respect cand esti provocat si in loc sa recunosti ca esti subiectiv si nu vrei sa-ti sustii pozitia te dai mare cocos cu ani de experienta in carca. Daca ziceai frumos ca nu ai nimic de dezbatut de la inceput, poate nu se lua nimeni de tine. Dar trebuia sa astepti ca unii sa vina sa faca pe Gica Contra atunci cand faci generalizari marlane.
4. Bineinteles ca vreau sa am ultimult cuvant, de fapt, singurul cuvant. Ai tot zis multe, fara sa zici insa nimic, te-ai codit dupa monitorul ala al tau. Cata lasitate.
5. Din nou, ai 21 de ani dar mai ai de crescut. Si fi sigur ca diferenta de varsta dintre noi este chiar mica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu era o întrebare. Am zis la început. Profit de faptul că acest site nu mă obligă să pun doar întrebări. Nu înțeleg de ce ești atât de ofensat/ă. De altfel nici nu-mi pasă. Be offended. Nothing happens.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt curios despre care lume este vorba in poveste. Cand oare totul s-a rezumat la dragoste? Cand fetitele de 12 ani erau vandute barbatilor maturi ca sa se casatoreasca cu ele? Sau cand familiile decideau in locul tinerilor cu cine ar trebui sa se casatoreasca? Sau in perioada hippie cand toata lumea si-o punea cu toata lumea si se consumau droguri de parca ar fi fost bomboane? Despre care societate utopica vorbim atunci cand suntem atat de nemultumiti de tinerii din ziua de astazi?

Intreb pentru ca, din cate stiu, societatea intotdeauna a calcat stramb, indiferent de vremuri. Daca vrem control, atunci reintroducem comunismul si inchizitia pentru ca frica este singurul mecanism prin care oamenii pot fi controlati. Si va trebui sa inventam un dispozitiv care sa detecteze dragostea (orice ar insemna acest cuvant) pentru ca se pare ca in afara ei, sexul e nociv, cel putin asa reiese din spusele tale. Toate animalele fac sex bine mersi dar omul trebuie mai intai sa iubeasca, altfel sexul il prosteste! Vorbesti despre dragoste atat de pasional incat, pentru prima oara in viata, imi vine sa ascult o melodie a lui Marcel Pavel. Dragostea si sexul sunt acelasi lucru, diferenta o face doar atasamentul. Dar poate exista atasament fara sex la fel de usor cum poate exista sex fara atasament. O concluzie la care poate ajunge orice purtator de creier.

Sa ne intoarcem la sex, ca asta e problema ta, tu consideri ca tineretul greseste pentru ca se lasa atras in aceasta lume prea devreme. Ideea nu e gresita, argumentele sunt. Si folosesc cuvantul "argumente" ca sa intelegi la ce ma refer, pentru ca tu nu folosesti argumente, tu folosesti reprosul, tehnica de argumentare a batranilor senili si a femeilor surescitate. Dar ideea in sine nu ma intereseaza, asa cum nu ma intereseaza ca tu consideri corect sa blamezi o problema fara a incerca mai intai sa gasesti o cauza. Pentru ca oamenii inteligenti, atunci cand detecteaza o problema, urmeaza un fir logic: cauta cauza si apoi propun o relzovare. Tu ai sarit toate etapele si te-ai multumit sa faci niste generalizari seci, demne de un fan Simona Gherghe, si apoi sa certi o intreaga generatie, pe un ton superior, de parca umanitatea te-ar recunoaste ca si o entitate in domeniu. Dar, dupa cum spuneam, carentele logice si sublinierea evidentului nu sunt subiectele despre care vreau sa vorbim, psihologia spargatorilor de seminte nu e un lucru chiar atat de complicat incat sa imi trezeasca interesul.

Ce gasesc interesant este modul in care pui problema. Gasesc acest citat hilar: „Confundați dragostea cu sexul. Dragostea nu este sex și sexul nu este dragoste. Confundați sentimentele cu poftele. Confindați fericirea cu plăcerea. Ați uitat de mult ce este iubirea.". Nici nu stiu cu ce sa incep... Mai intai as vrea sa imi spui exact care e diferenta dintre sex si dragoste. Ca si eu le-am mai confundat, mai ales atunci cand mi-am mai pus-o beat, puteam sa jur ca fac dragoste. Nu stiu unde am gresit dar am gasit in sfarsit pe cineva care poate sa-mi spuna. Treaba cu „dragostea nu este sex si sexul nu este dragoste" e geniala. Vara nu este ca iarna si iarna nu este ca vara, stanga nu e dreapta si dreapta nu e stanga, Traistariu nu e Salam si Salam nu e Traistariu! Ok, dar ce sunt? Pentru ca TREBUIE sa ne arati DE CE sustii acest lucru. Sa spui ca CEVA nu este ALTCEVA nu poate fi tratat ca si o demonstratie. Explica ce este fiecare si arata-ne unde gresim! „Confundati sentimentele cu poftele". Ok... din nou, CARE ESTE DIFERENTA? Oare nevoia de a fi iubit si de a iubi nu poate fi catalogata ca si „o pofta"? Avantajele pe care le ai atunci cand ai o relatie bazata pe sentimente, nu sunt tot pofte? Confortul emotional este un sentiment sau o pofta? Care este diferenta? O pofta nu poate fi si un sentiment? Si ajungem la: „Ati uitat de mult ce este iubirea". Da’, astia mici se reincarneaza, sau cum? De unde sa stie ei ce este iubirea din moment ce nu au experimentat-o? Cum sa certi pe cineva atunci cand confunda un sentiment cu „o pofta" cand el nu le-a experimentat pe indelete si nu le intelege!? Eu, de exemplu, am uitat ce este moartea. Va povestesc cum a fost dupa ce mi se va intampla. Intrebarea e cum poti uita ceva ce nu ai stiut niciodata?

Nu am destul timp sa subliniez toate chestiile care m-au amuzat citind intrebarea pe care ai adresat-o si mai apoi raspunsurile. Dar nu pot sa nu subliniez ironia situatiei. Ai avut doi contestatari care ti-au adresat cateva intrebari si carora le-ai raspuns ca sunt prea tineri sa iti inteleaga punctul de vedere (mai nou, se pare ca in spatele afirmatiilor fade si mediocre exista un mecanism logic extrem de complicat ce nu poate fi explicat persoanelor sub 18 ani). Asa ca, in momentul in care a aparut o pustoaica de 13 ani cu exact acelasi punct de vedere ca si al tau, pur si simplu m-a pufnit rasul. Cei doi, care ti-au cerut argumente care sa-ti sustina niste afirmatii, erau prea imaturi pentru secretele universului pe care le detii. Secrete pe care o fata de 13 ani pare sa le inteleaga perfect. Chestia asta ar trebui sa-ti ridice cateva intrebari cu privire la propria capacitate de a percepe lumea din jurul tau.

Nu ma astept la un raspuns, ma astept doar la insulte. Intrebarile mele sunt mai complicate decat cele ale antevorbitorilor mei si nici macar la acelea nu ai putut raspunde. Cel mai probabil te vei lega de o afirmatie si vei incerca sa schimbi cursul discutiei intr-o directie mai pe placul tau, in lipsa de argumente sau afirmatii logice. Si mai posibil e sa-mi spui ca ti-am scris un „roman", pentru ca e cea mai simpla modalitate de a evita o discutie pe care stii ca nu ai cum sa o castigi. Cel mai inteligent ar fi sa ignori acest raspuns dar e si cel mai putin probabil.

| j1NNNx a răspuns:

Wolf, pentru ce ai zis eu te voi respecta mereu! Ai cea mai mare dreptate posibilawinking

| anonim_4396 explică (pentru j1NNNx):

Apreciez. Mulțumesc mult.

| Happyjump a răspuns:

Ai dreptate

| StalkerSoul a răspuns:

Ai dreptate in ceea ce spui aici, dar pana la urma care este intrebarea?

Cumva "voi sunteti sanatosi la cap?"

Iti zic eu, in Romania putini mai sunt cu capul pe umeri si acestia intr-un final sfarsesc si ei ca, ceilalti cretini, asa ca ce sa mai zicem?

Daca vorbim cu ei nu ne asculta.
Ii lasam asa prosti. oricum au tras toata tara in jos, numai avem ce face.
E vina parintilor ca nu stiu sa educe, nu stiu sa faca un copil adevarat. si sa nu dau vina numai pe parinti e vina si a lor, a odraslelorlaughing ca, se gandesc numai la "fund " la alea alea. vor doar sa o faca atat nimic mai mult
Cunosc persoana care si-ar da viata ca sa o faca cu cine stie ce "dulau"
Vai si amar de tara noastra.

| anonim_4396 explică (pentru StalkerSoul):

Am zis de la început că asta nu e o întrebare. Ai nevoie de un desen ca să înțelegi?

| Bøøgey a răspuns:

Ah, ce-as vrea sa spun si eu ceva... Pacat ca am numa' 15 ani si nenea Wolf o sa spuna ca-s un pechinez prins in lat (sau ceva de genul...) si ca parerea mea de plod e inutila, ca el vorbeste numai cu fetele de 13 ani care-l aproba si cu adultii. Tot aia care-l aproba.
Inca nu constientizeaza cat de trista e treaba.
Ps: Nu cumva hormonii abunda in jurul varstei de 16 ani? Asta ma face sa cred ca orice copil de 16 ani care a trait, traieste sau va trai ar fi vrut, vrea sau va vrea sa faca sex. Diferenta e ca acum conditiile sunt mai prielnice decat in trecut. Sa vedem in viitor.

| anonim_4396 explică (pentru Bøøgey):

Hormonii abundă în jurul acelei vârste dar noi avem rațiune, nu doar instincte. Hormonii nu ne iau de mână și ne duc la cineva unde ne obligă să ne-o băgăm în ea (sau invers în cazul fetelor). Oricât de mare e pofta, e alegerea noastră dacă vrem s-o facem sau nu. Iar la 16 ani, cel mai bine e să alegem ceea ce ne-au învățat cei mai mair. Aidcă să n-o facem.

| Bøøgey a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ti se pare ca intreci niste limite de bun simt cand te crezi in stare sa decizi ce e bine pentru altii?
Si da, avem ratiune. Tocmai d-asta n-o facem prin parcari, ci o facem protejat, in casele noastre sau intr-o camera de hotel.

| anonim_4396 explică (pentru Bøøgey):

Nu mi se pare că întrec nici o limită. Știu care e diferența dintre bine și rău. Iar nu cred că pentru altcineva este bine să dea de SIDA, sau să fie nevoită să facă avort, sau să-și lase copilul prin orfelinate? Tu ai observat câte cazuri din astea sunt doar pe TPU? Tu tot mă combați pentru că acum ai luat-o personal cu mine, nu pentru că nu am dreptate. So, bring it on!

| Winchester308 a răspuns:

Ala nesanatos esti tu.Au intrebat ceva despre o partida de sex,nu despre cum sa-si petreaca viata facand sex.
Nu e o foame de sex,asa o consideri tu.E categoria "Dragoste si Sex", la ce te asteptai? Raspunsul logic ar fi intrebari despre sex.
Si pana la urma ce-ti pasa tie daca e o pofta? Ai spus-o de parca aia mai mari o fac strict pentru reproducere.
Da,e trist pentru ca toti nebunii se apuca sa povesteasca cum sar fetele din *** in *** doar pentru ca au postat o intrebare legata de viata lor sexuala.

Poate or avea si ei o problema, eu nu consider asta, dar si voi sunteti in extrema cealalta, ati trecut de punctul in care le spuneti ca nu-i bine la varsta lor, ati ajuns acolo unde toate sunt curve si toate relatiile se sfarsesc tragic.Nici n-ai vreun argument logic pentru cele afirmate, ti-ai varsat frustrarea aici fara sa te gandesti la ce spui.

Ai mai auzit tu pe cineva ca are sentimentul de sex? Nu, doar pofta sau dorinta de sex.Nici n-ai cum sa ai sentimentu' de sex, la dracu' nu vezi cum suna? Si de unde stii tu ca nu se iubesc? Aia cu "nu exista iubire pana la x varsta?"Si daca apare vreun exemplu spuneti ca a fost o exceptie, iar daca apare altul alta exceptie da' regula e asa cum ziceti voi? Ce tampenie...Pana la urma nu mai intrati aici daca nu va convine.
Nu e nimic in neregula cu multi din generatia asta, este ceva in neregula cu modul de gandire format in generatiile anterioare.Doar idei fixe, generalizari si fobie.

Dovedeste-mi si mie ca am uitat ce este iubirea.Stai...am 16 ani, am uitat ce este ca la varsta asta cica nu pot as iubesc si relatiile sfarsesc tragic deci...inainte stiam ce este iubirea, nu? Ca este imposibil sa uit daca nu stiu.

| anonim_4396 explică (pentru Winchester308):

Tu trebuie să mai crești ca să-mi răspunzi mie la întrebare. Dacă aș încerca să-ți explic chestii acum, n-o să asculți nimic din ce zic.

| anonim_4396 explică (pentru Winchester308):

Singurul raspuns cerebral.

| anonim_4396 explică (pentru Winchester308):

Îmi dau seama că nu ai înțeles nimic din ce am zis după cantitatea de căcat pe care ai putut s-o papi happy

| Winchester308 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,trebuie sa mai cresc.Asta o spuneti toti, ca sunteti atat de inteligenti incat altceva nu puteti face.
Le multumesti celor care sunt de acord cu tine si celorlalti le adresezi jigniri sau le spui ca n-au inteles.Foarte matur, te felicit.
Am spus doar chestii logice acolo, totul are sens.Ti-am adresat si cateva intrebari acolo, dar nu esti in stare sa raspunzi.Bine,ramai la "esti prea mic", scuza voastra preferata.

| anonim_4396 explică (pentru Winchester308):

Logica ta e specifică unui adolescent. Nu-mi pierd timpul răspunzând la întrebări puierile. Prin urmare, trebuie să mai crești să vezi ce am zis eu acolo. Acum n-ai înțeles nimic. Și faptul că ești prea mic nu e o scuză, e o realitate. EȘTI prea mic. Ce săf ac eu? Nu adresez jigniri celor ce mă contrazic. Adresez jigniri celor ce mă contrazic insultându-mă, cum ai făcut tu. Eu când am zis "voi sunteți sănătoși la cap?" nu am insultat pe nimeni. Am pus doar o întrebare ca să mă asigur. Tu pe de altă parte AI AFIRMAT că-s nesănătis fără să ai habar cu cine vorbești. Mai zi-mi ceva. Fă-te de râs pe net. Entertain me!

| Winchester308 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa te mai distrez:

"Logica ta e specifica unui adolescent". Logica mea reiese clar din ce am zis mai sus: Adu macar un arument pentru ce zici.
Ok,esti adult, n-ai nevoie de argumente, ce afirmi tu asa este, poti sa spui ce vrei fara sa argumentezi, cei mici n-or sa inteleaga dar tu ai dreptate.

"Nu-mi pierd timpul la intrebari puierile".Ti se pare puieril sa argumentezi ce zici? Sau sa-mi explici "de ce" in loc sa zici "nu intelegi" fara ca macar sa fi explicat?

Esti incapabil sa explici sau sa susti ce ai spus.Neaga asta intr-un mod logic,fara sa spui o tampenie.
De ce sunt prea mic pentru a intelege asta? De ce? Exista vreo dovada ca-s prea mic? Exista vreun studiu care a dovedit stiintific faptul ca creierul meu nu este capabil sa prelucreze acest tip de informatii? Nu.Pur si simplu o bagi p-aia pentru ca altceva chiar nu ai ce sa spui.
Nici n-ai incercat sa-mi "explici chestii acum".Pur si simplu ai zis ca-s prea mic si gata.
Oricum,vad ca tu prezinti logica tipica a unui adult : nu exista exceptii pana nu ti se spune de ele si cand nu ti se spune toti fac aceeasi chestie care ai vazut-o tu la cativa.
Bai, dovedeste-mi ca-s prea mic si accept asta, dar n-ai cum.Ia-o pe asta:

"Confundati sentimentul cu poftele."
Ok, dovedeste ca ei doreau s-o arda sentimental si nu doar de placere.
Ce zici, esti capabil sa faci asta?

Si sustinerea a ceea ce spui si solicitarea argumentarii nu este o chestie de adolescenti.Doar cateva cazuri unde te intalnesti cu astea:
-Scoala
-Politie
-Salile de judecata
-La angajare
-Altele.

| Brunilda a răspuns (pentru Winchester308):

Sunt multe in neregula cu generatia asta, probabil esti inca prea imatur ca sa iti dai seama ca sunt lucruri care se intampla si nu sunt normale! Nu cred ca ai inteles ce vrea el sa spuna! Si nu a spus nimeni ca la 16 ani nu poti iubi! Sau cel putin, nu am vazut sa spuna el asta!

| Winchester308 a răspuns (pentru Brunilda):

Nu sunt imatur, dar o chestie nu o poti nega : nu este in regula sa afirmi niste chestii si sa nu le poti sustine, sa ai ca argument doar "Esti prea mic ca sa intelegi" in timp ce nici nu incerci sa explici.Nu este in regula nici sa vorbesti despre o generatie cum ai facut tu pentru ca exista niste exemple negative. Exista si exemple pozitive.E ca si cand ai zice ca toti rusii sunt nenorociti pentru ca Putin le-a dat arme alora, sau ca toti americanii sunt criminali pentru ca exista niste bande datorita carora mor copii cand se intorc de la scoala si nimeresc in gloantele lor.
El critica da' nu se complica sa si discute daca unu' criticat de el ii raspunde.

| anonim_4396 explică (pentru Winchester308):

Evident că există și o parte pozitivă, doar că eu m-am concentrat pe aia negativă acum, că doar aia e nasoală. Când ceva e stricat te concentrezi să repari acel lucru stricat. N-o să repari un lucru fără defecte, filozofule. Și este FOARTE în regulă să vorbesc despre o generație. Am descris-o. Atâta tot. Te simți ofensat? Fii ofensat. Nu se întâmplă nimic.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot nu ai prezentat o parte care sa fie obiectiv negativa.

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

And? :/ Ai înțeles esența cuvintelor mele?

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai prezentat nimic care sa fie negativ din punct de vedere obiectiv, atunci nu ai niciun argument.

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Prin urmare nu este nevoie să argumentez nimic, corect?

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect. Deci prin urmare, ce ai scris tu nu are nicio valoare.

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Sau poate tu nu detectezi valorile. Da. Ăsta cred că e răspunsul corect.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, bineinteles. Noi suntem de vina ca aparent nu "intelegem" marea ta filozofie, nu tu ca scrii tampenii. Tampenii care au mai fost scrise pana acum si pe care vad ca multi inca le repeta.

Tine minte ca: "Our youth now love luxury. They have bad manners, contempt for authority; they show disrespect for their elders and love chatter in place of exercise; they no longer rise when elders enter the room; they contradict their parents, chatter before company; gobble up their food and tyrannize their teachers."

| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

A, deci și tu ai 14-18 ani sau ceva asemănător. Ok...

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca cineva nu este de acord cu ce ai zis tu, automat este copil, dupa standardele tale. Nu ai facut decat sa zici ca "aia mici ie naspa" si nimic mai mult decat sa-i aprobi pe ce-i ce-ti dau dreptate. Nu esti in stare sa iti aperi pozitia, asa ca eviti orice forma de discutie sau confrutare. Imi zici mie cum ca as fi copil, dar tu mai ai de crescut.

| Brunilda a răspuns (pentru Winchester308):

Am spus ca sunt multe in neregula cu aceasta generatie si am generalizat nu am spus ca toata generatia e la fel, sunt poate mai multe exemple pozitive decat negative si apoi Wolfsnow nu cred ca s-a referit la toti ci doar strict la postarile din aceasta categorie! Si apoi ce vrei sa ti se explice? A fost destul de clar sa inteleaga si un copil de 14 ani ceea ce a vrut el sa scoata in evidenta!

| sofisis a răspuns (pentru Winchester308):

Mai baiete, din partea mea un 10 cu felicitari. Gandesti si te exprimi foare coerent, ai o logica foarte buna si cursivitate in exprimare.
keep up the good work.
A si da, sunt de acord si eu cu krakilla : cel mai cerebral raspuns de aici.
Felicitari.

| Ella192 a răspuns:

Intr-adevar ai dreptate. Am impresia ca generatia in ziua de astazi se destrabaleaza pe zi ce trece, vezi ca e in voga sa-ti pirzi viginitatea pe la 12-14 ani, sa fumezi, sa bei si sa postezi cit mai multe poze indecente pe retelele sociale pentru a avea like-uri, pentru ca like-urile reprezinta valoarea persoanei. Ma tem pentru copii mei, insa pot spune ca educatia unui copil depinde si de parinti. Pot zice ca parintii mei au crescut niste copii educati (pe mine si fratele meu) si le multumesc lor pentru asta. In ziua de astazi majoritatea tinerilor sunt influentati de societate si uite unde ajungem.

| anonim_4396 explică (pentru Ella192):

Încă o persoană care a înțeles ce am vrut să zic. (de parcă era și tare greu) Mă bucur să aud că și tu gândești la fel.

| Roxxy03 a răspuns:

Scuza-ma,dar nu observi ca baietii din ziua de astazi nu mai stau cu o fata daca nu le fac pe plac? Majoritatea vor doar sex, daca nu le dai ce vor, te lasa...intreaba de ce te-ai mai pus cu el.

| anonim_4396 explică (pentru Roxxy03):

Și asta înseamnă ce trebuie să cedezi presiunilor ce vin din partea băieților? Nu. Aștepți pe ăla care nu e disperat după sex și care știe să aștepte momentul bun. Mai sunt și băieți din ăstia, fii sigură. Ideea e că te poate lăsa lejer chiar și după ce ți-ao tras-o cu el. Deci... înțelegi tu. Păstrează-ți deminitatea că ai mai multe de câștigat.

| rrrrea a răspuns:

Sunt multe fete care nu mai vor sa fie virgine, ele la 11 ani iubesc
Ce era generatia mea ca la 17ani nu mai erau majoritatea virgine, acum de la 10 tata, da.i ca merge

| lovelyyyyyyy a răspuns:

Ok boomer