| Costinamiha a întrebat:

Luna asta, pe întâi mi-a venit ciclu, in a patra zi de pauza de la anticoncepționale, iar acum îmi este greață, si îmi curge un lichid foarte abudent, nu cred ca simptomele apar asa devreme, ciclu putea fi peste sarcina? Chiar daca iau anticoncepționale, este a treia luna de cand iau anticoncepționale Yasmin, pot fi reacții adverse de la ele, sa nu mi se potrivească sau pot fi gravida? Va rog sa-mi răspundeți!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anticonceptionalele Yasmin si Yazz au fost interzise si scoase din uz in America, Canada si Australia de peste 5-6 ani din cauza efectelor lor negative cat si a riscului mare de decese.
Medicii din Romania nu ar trebui sarecomande aceste 2 anticonceptionale, din cauza acestor riscuri.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nici una dintre intrebarile si temerile tale nu sunt logice si nici posibile/reale. Daca pastilele AC au fost administrate in mod corect atunci poibilitatea de a exista o sarcina este egala cu 0 (zero) si toate simptomele amintite se pot datora doar PARANOIEI. Bineinteles ca pot sa apara si reactii adverse insa aceste aspecte le poate explica si/sau rezolva doar medicul ginecolog care a intocmit profilul tau hormonal si ti-a propus sa folosesti produsul Yasmine. In consecinta daca ai folosit corect produsul posibilitatea de a se forma o sarcina este exclusa. Sanatate!

| Costinamiha explică:

Anticoncepționalele le-am luat in fiecare zi la aceeași ora, diferența de câteva minute. Ma refer daca iau anticoncepționale si am avut ciclu pe întâi, acel ciclu putea fi ciclu peste sarcina? Pentru ca luna asta îmi este greață, si ma urinez mai des, si-mi curge acel lichid foarte abudent, dar nu cred ca pot sa am atât de repede aceste simptome. Îmi este foarte frica. Va rog sa-mi răspundeți!