| anonim_4396 a întrebat:

Luna trecuta mi s-a întâmplat mie și prietenului meu sa se rupă prezervativul și am luat imediat Escappele. Peste câteva zile am avut aceasta sangerare pe care eu o credeam menstruație, nu m-a tinut mult, normal menstruația mea trebuie sa fie pe la sfârșitul lunii acesteia, dar eu credeam ca trebuia sa apară pe 16. Atunci când a apărut sângerarea au trecut câteva zile după 16 și nimic mai am dureri de stomac, dar nu așa mereu.Mă gândesc ca poate fi din cauza stresului pentru ca am avut un soc în familie și luni am făcut 2 teste de sarcina sure schek și au ieșit negative exista vreun risc sa fi rămas? sad Va rog, ajutați-ma.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea formula un raspuns catusi de cat obiectiv si corect sunt necesare cateva date si informatii strict obligatorii de cunoscut. Printre acestea ar fi : data de incepera a ultimei menstruatii si data la care ar fi urmat sa inceapa urmatoarea menstruatie. De asemenea este foarte important de precizat daca ciclurile menstruale sunt REGULATE sau se produce NEREGULAT. Trebuie precizata data exacta in care ai folosit aceasta pastila nenorocita? Daca sperma a ajuns in vagin in mod sigur. In lipsa acestor informatii se pot emite doar pareri, presupuneri si supozitii cu totul subiective care pot fi corecte dar si complet gresite/eronate. Doar daca sunt cunoscute aceste date numai atunci se poate da un raspuns care poate sa excludea sau nu, posibilitatea de a se fi putut forma o sarcina si caaceasta sa mai existe sau nu. Multa sanatate!

| LumiBo a răspuns:

De la stres este foarte posibila o dereglare. Daca ai luat ceva dupa, riscul scade foarte mult. Fa un test de sarcina ca sa fii totusi sigura.

| anonim_4396 explică (pentru LumiBo):

Da pai după ce am avut stres am făcut lunea trecuta doua teste sure schek și au ieșit negative

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Este absolut INUTIL sa efectuezi un test de sarcina pe urina in cazul in care NU au trecut MINIM 21 de zile de la data sexului si/sau data calculata a zilei de OVULATIE. Citeste raspunsul transmis lui LumiBo la intrebarea postata inaintea acesteia. Testul de sarcina intr-adevar ca se poate efectua oricand, insa in mod sigur si GARANTAT rezultatul va fi intotdeauna 100% GRESIT fiindca va fi FALS NEGATIV in proportiede peste 90%.