| Nextone a întrebat:

Ma aflu din nou intr-o cumpana a vietii si ca de obicei cer ajutorul vostru! Va rog mult sa imi citit povestea!
Am 20 de ani.Am o relatie de un an jumate, nu e prima iubire, prima a durat 3 ani. Legat de relatia actuala,cea de un an jumate,pot spune ca nu l-am iubit la inceput, nu m-a atras fizic, nu stiu de ce am inceput sa avem o relatie, cred ca pentru ca se comporta frumos cu mine.Este un baiat bun, implicat asa ca am decis sa ignor faptul ca nu ma atrage fizic.Am tot continuat asa,aveam saptamani cand simteam ca il iubesc si saptmanai in care nu il mai suportam,nu ii mai suportam gesturile, privirea, ma uitam la el si ziceam ca nu ma atrage, ca nu imi place de el.
De aproape 2 luni m-am angajat la un restaurant si relatia dintre noi a inceput sa scartaie tot mai tare, deoarece lucrez 14 ore pe zi, o zi da si una nu, dar am si facultate la zi si fac naveta.Imi este foarte greu sa imi gasesc timp pentru toate, desi ne-am vazut cat am putut, a inceput sa imi reproseze ca nu mai am timp de el.Recunosc ca nu ma vedeam cu el cu toata inima, asa cum ar trebui si ca am inceput sa o simt ca pe o obligatie.Am iesit de doua ori cu colegii de servici si intr-o seara ne-am intins la povesti pana pe la 5 dimineata, iesind la 1 noaptea de la serivici.Mi-a facut scandal etc. Am decis sa luam o pauza.Dar stati ca lucrurile se complica de aici!
Am inceput sa ma atasez de un coleg, sa simt acea iubire de care imi era dor si nu stiu ce sa fac.Problema e ca m-am sarutat cu el si el mi-a zis ca vrea sa fim impreuna. Sper sa nu ma judecati, dar ....as vrea sa imi dati un sfat.Mi-e frica de ceva nou.Dar daca stau sa ma gandesc, are rost sa stau cu cineva de care nu sunt atrasa? La care ma uit si zic"Doamne, cum am putut sta cu el?"Sunt foarte data peste cap! Ce ati face?
Va multumesc!

20 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

In iubire atractia dintre doua persoane e foarte importanta. Pare dur dar asa e. Gusturile sunt diferite, sunt persoane si mai putin frumoase foarte atrase una de cealalta ba chiar si fete sau baieti frumosi care iubesc si chiar sunt atrasi de o pereche mai ciudatica.

E foarte dur dar nu cred ca e cazul sa ramai cu cineva de care nu ti-e drag. Ii faci si lui si mai ales tie un deserviciu. Eu i-as spune pur si simplu ca nu mai merge si mai bine ne despartim. Simplu si la obiect. Poate ai macar sansa sa traiesti o perioada frumoasa cu acel coleg de care iti place cu adevarat. Eu sunt de parere ca pana si o singura noapte de placere cu cineva care te atrage si iti place cu adevarat sunt mai bune decat luni sau ani de zile cu cineva cu care stai mai mult din mila ca se comporta frumos.

E adevarat ca baietii buni si care se comporta frumos sunt cam rari dar tu nu ai nici o vina. Iubire cu sila nu se face.

| Wihox a răspuns:

Esti tanara. Daca chiar consideri ca nu merita prima relatie, o inchei pe o cale pasnica. Dar ai grija. Cateodata cea mai buna oferta nu este chiar cea mai buna daca intelegi ce zic.

| RAY a răspuns:

Salut,eu credeam ca voi fetele puneti accent pe personalitate,statut fianciar mai putin pe fizic, desigur si fizicul conteaza dar cred ca personalitatea lui scandaluri etc te-a facut sa nu simti iubirea aia de la inceput ca ceva a fost intre voi, revenind in prezent vreau sa spun ca poate cu baiatul care te vezi vrea doar sex, nu poti sti ce vrea el de fapt, asa ca ai mare grija de cea ce faci

| neutrino a răspuns:

Cu sau fara sfatul nostru tu stii foarte bine ca actuala relatie nu mai putea continua prea mult. Si cum de obicei marile iubiri se " dezvolta" la serviciu, iti urez multa bafta in noua relatie.

| anonimg a răspuns:

Multi oameni nu primesc un raspuns care sa-i ajute cu adevarat din pricina ca ei nu pun intrebarea care trebuie. Si intrebarea este aceasta: "Doamne, ce vrei sa fac?" Daca vei cauta sa asculti de Dumnezeu, El nu iti va oferi doar cel mai bun sfat, ci te va si ajuta.
Tu intrii in relatii complicate; caci complicate sunt ambele. Munca in exces aduce pagube pe toate planurile, pagube care nu vor putea fi recuperate vreodata.
Opreste-te din aceasta alergare fara tinta si fara scop; fa-ti ordine in viata si reaseaza-ti prioritatile.
1.Relatia cu Dumnezeu.
2.Relatia cu tine insuti.
3.Relatia cu oamenii.

| Danysan a răspuns:

Majoritate fetelor fac greseala asta.Nu e oki. Vrei sa nu te critic dar Baiatu ala te iubeste si tine la tine. Spui ca uneori simteai ca il iubesti -deci e ceva.Altfel nu simteai nimic.Cel mai bine era sa nu te implici de prima data daca stiai ca nu o sa ti la el.E o mare nesimtire si practic nu numai ca te joci cu Sentimentele lui de atatia ani dar ti minti si singura.Sunt curios?-A-i facut-o cu el? Sunt fete si aici vb de fete pe care le cunosc care nu se culca cu un baiat daca nu il plac poti sa le dai si ce ai vrea tu.Pe de alta parte omiti un alt aspect. Fara sa vrei te-ai atasat de acest baiat, ca il iubeai putin ca mult e cert ca el e ceva pentru tine.In ceea ce il priveste pe cel nou pot spune ca esti atrasa de el dar nu il iubesti.Inca ceva nu ai garantii ca si el te va iubii, nu cred ca poti sa citesti mintea unui baiat care nu il cunosti.Important e sa te gandesti bine ce o sa faci.Eu spun ca ar fi oki sa ramai cu cel cu, care ai stat.Sunt Trei ani.Altii se casatoresc dupa si mai putin si tu dai cu picoru.Acum nu tin sa iti dau sfaturi pentru ca oricum nu o sa ti cont de ele.O sa faci ce vrei tu, dar retine un lucru esential eu sunt aici si privesc fara nici un fel de implicatie sau sa tin parte.Si cel mai oki mi se pare sa ramai cu asta. Bune nu iti place de le :Sa o incercam (imi sacartaie Keybordu laughing.sa vedem de ce nu iti place de el.Cunosc fi atenta,fete care erau tot in situatia ta,dar la inceput. Spuneau ca au intalnit niste baietii minunati,dar nu sunt prea atrse de ei.CE crezi ca au facut. Logic i-au schimbat. Vrei sa stai cu mine :Umbla la aspect,fizic, igiena, tunosare, haine sau comportament si au reusit.Ce au reusit e chiar de invidiat.Am vazut ca erau alte fete care intorceau capu dupa ei pe strada, dupa aia care odata erau cum erau.Insa cel mai important e ca pe langa faptul ca obtinusera un baiat dragut pe care il tineau de mana cu drag erau singure ca numai pe ele le iubesc si le apartin. Ochii acelor baieti sunt numai pentru acele fete.Nu ai cum sa te pui cu asa Dragoste ideea e ca celalat te poate schimba.Mai gandeste-te!

| Nextone explică (pentru Danysan):

Multumesc pentru raspuns.Nu sunt 3 ani, 3 ani am avut cu prima iubire, Cu cel actual am un an jumate.El are ganduri de casatorie etc, eu nu am vad cu elin viitor ca avand o familie si problema e ca nu imi place cum arata, se ingrijeste dar nu e deloc genul meu.Nu simt ca am totul cand il strang in brate, cand il tin de mana nu simt nimic.De exemplu cu cel cu
care am stat 3 ani simteam chestia asta.

| Danysan a răspuns (pentru Nextone):

Categoric ceva nu iti place la el dar ti-am spus poti sa incerci sa lucrezi la asta. Restu nu ma bag.

| Nextone explică (pentru Danysan):

Nu cred ca am ce schimba, poate doar o operatie estetica laughing...e dureros, as vrea sa il iubesc dar nu ma mai pot forta!

| Danysan a răspuns (pentru Nextone):

Inca ceva happy.O sa iti dai seama peste ani ca lucru asta e ceva trecator si ca depinde ce persoana ai alaturi de tine.Ia aminte ca se intampla sa gasesti in viata marea iubire sub diferite forme si sa treci pe langa ea fara sa vrei sau sa nu o pretuiesti, ca apoi sa iti dai palme. Iubirea nu e ca Trenu, ea vine si daca o pierzi mai greu o gasesti.traim intr-o Lume in care sinceritatea si stabilitatea nu mai conteaza, azi te culci cu iubita, Maine i-o tagi la una in club si tot asa.E ideal ca pentru viitor sa gasesti persoana care sa tina la tine si nu sa te vrea numai pentru arta de a te. Daca stiai asta era oki sa fi judecat de la bun inceput.E foarte simplu in Iubire.Nu te juca cu Sentimentele altora pentru ca mai devreme sau mai traziu o sa se joace si altu cu ale tale.In Fizica e o lege :Orice actiune are si o Reactiune.

| Nextone explică (pentru Danysan):

Ai mare dreptate, Sunt exact in situatia in care era fostul meu iubit( cel cu 3 ani).Eu il iubeam ca ochii din cap si el mergea cu altele si eram in stare de ocie pentru el,m-a parasit. Dupa ceva timp a gasit o fata pe care a iubit-o enorm si nu puteau fi impreuna, atunci a venit la mine si mi-a zis "aveai dreptate, mereu se intoarce roata in viata", Crezi ca ar fi mai bine sa stau putin singura, fara nici o relatie pe cap? Nu mai stiu ce vreau! Dar acuma ce ii zic la colegul acela, care imi este foarte drag...

| Danysan a răspuns (pentru Nextone):

Tu sti ce vrei.Un lucru e sigur colegu va avea cel mai putin de suferit in comparatie cu iubitu care probabil ca va fi distrus. Apoi cred ca iti dai seama ca le faci rau si viitoarelor fete care vor fi cu el.majoritatea animalelor din ziua de azi au fost baieti oki odata dar au intalnit niste fete care i-au transformat in ceea ce sunt.Pe principiu daca el a suferit sa sufere si ele.Am ajuns la o chestie de care ma uimesc si aceea ca fetele isi fac singure rau una alteia in mod indirect.

| Danysan a răspuns (pentru Danysan):

Ma uimeste *

| Nextone explică (pentru Danysan):

Da,la asta ma gnadeam si eu.Am inceput sa vad relatia asta ca pe fosta, dar cu rolurile inversate, eu imi bat joc intr-un fel, nu el.Totusi,nu pot sta cu cienva din obligatie si nici asa, o zi sa il iubesc o zi sa nu il pot vedea in ochi.Imi bat joc de mine si de el asa...

| Cristiann25 a răspuns:

Pacat pentru iubitul tau care te iubeste.Trebuie sa-i spui adevarul tot ce s-a intamplat si lasa-l acum ca dupa o sa-l faci si mai rau sa sufere! Un singur luncru iti mai spun: gasesti greu un baiat care sa te iubeasca cu adevarat si sa nu stea cu tine din interes(fie pentru bani, fie pentru sex etc). Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, tu esti cea care decide ce vei face. Tu esti singura care stii ce simti. E normal sa fii atrasa de ceva nou, frumos, interesant. In plus toate lucrurile astea il pune pe colegul tau intr-o lumina favorabila in ochii tai.

In primul rand, felicitari! Tocmai vei face un baiat sa sufere. Eu nu pot intelege de ce unele persoane se gandesc numai la ele. Daca stiai ca nu esti atrasa de tipul cu care esti, de ce ai continuat? Atractia nu vine daca nu a fost acolo de la inceput. Nu se va schimba nimic.

Iar oricum stiu ca nu ma vei baga in seama, dar dupa ce vei fi cu, colegul de munca, se va termina la un moment dat si iti vei aminti ce am scris.

Nu vad sa dureze. Ati fost colegi de munca dinainte si nu a existat atractia aceea. Nu cred ca e recomandat sa fii cu persoana cu care stai si in timpul tau liber si la munca, toata ziua/noaptea cu el. Mai ales ca nu va cunoasteti, lucrurile vor decurge foarte repede si apoi se va termina.

Acum, tu decizi ce faci cu viata ta, dar pe viitor tine minte, si nu-i mai face pe altii sa sufere. Daca nu simti nimic sau nu-ti place de cineva, ce rost mai are sa stai cu el?

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Nu cred ca actualul iubit merita sa "iti mai bati joc de el, sa il folosesti". Explica-i cum te simti si cred ca cel mai corect ar fi sa inchei relatia nu doar pentru colegul tau ci pentru ca nu mai simti nimic pentru iubitul tau. Poate va intelege sau poate nu dar macar tu vei fi impacata ca ai avut puterea sa pui punct atunci cand ai simtit ca nu mai are rost.
Cat despre colegul tau eu zic ca merita sa incerci dar totul foarte incet si treptat. Lasa lucrurile sa vina de la sine.

Baftahappy

| trista12 a răspuns:

Ia o pauza pentru a intelege ce vrei.Nici cu iubitul, nici cu colegul. Incearca atunci sa vezi daca ii simti lipsa, daca relatia aia o doresti sau te simti eliberata. Nu e corect nici pentru iubitul tau, nici pentru tine sa continui ceva ce nu iti doresti. Inainte sa dai cu piciorul la tot ce ai, incearca sa te implici un pic mai mult, sa oferi putin mai mult si vezi cum merge. Daca nu esti fericita, mai bine mergi mai departe.

| Danysan a răspuns (pentru trista12):

Cineva spune ca :Intr-o Relatie daca simti ca sentimentele nu mai sunt e bine sa incerci sa le creezi tu singur.Vei ajunge la un moment dat chiar daca nu iubesti sa iti provoci dorinta de a iubii persoana de langa tine fara sa iti dai seama cum. Incearca sa iti imaginezi cum e sa iubesti si vei ajunge sa iubesti cu toata Inima fara sa vrei happy.

| pufypuf a răspuns:

Imi pare cunoscuta povestea..eu dupa ce m-am despartit de fostul cu care am stat 6 ani, m-a tot sacait unul la cap de care nu-mi placea, atata ca era super de treaba, atent cu mine, ma facea sa ma simt iubita. Pana in momentul de fata declar sus si tare ca el m-a uibit cel mai mult. Am stat 1an si ceva, pana am intalnit la munca pe altul de care chiar imi placea. M-am despartit de cel cu care am stat 1 an si ceva pentru cel de la munca. Diferenta pe care am observat-o pe urma? Degeaba un barbat e frumos si arata bine daca are numai tampenii in cap si nu te apreciaza. Daca iti place de cel de la locul tau de munca, fii sincera cu iubitul tau. Doar te rog sa te gandesti bine inainte de a lua o decizie, il alegij ori pe unul ori pe celalalt. Fa-te pe tine fericita! te pup