| DaniEllaG a întrebat:

Mi-a intarziat 5 zile. Am baut de ieri pana azi vreo 5 cani de ceai Coada Soricelului. Am citit ca provoaca avort spontan, dar si ajuta la reglarea menstruatiei. Pana acum nu am simtit nicio diferenta, insa secretia si-a schimbat culoarea; este mai galbuie. Initial crezusem ca este inceputul menstruatiei, dar m-am inselat. Cat ceai trebuie sa beau ca sa-mi provoace menstra? am citit despre cateva fete care au fost in situatia mea si ca dupa o saptamana max le-a venit. Am facut si un test de sarcina Surecheck si mi-a iesit negativ( pe prospect scria ca pot sa-l fac in orice moment al zilei si e sigur 99%). Ma gandeam sa-l mai repet dupa vreo 2-3 zile ( in caz ca nu-mi vine). Daca nici atunci nu se rezolva am sa merg la ginecolog.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

"Avort spontan" rolling on the floor

TÂMPENII!

NU mai crede toate PROSTIILE pe care le auzi sau le citeşti pe diverse site-uri!

Poţi bea chiar şi o CISTERNĂ de ceai, într-o singură zi, că tot NU o să-ţi "provoce" menstruaţia laughing

Pe cuvânt, dacă PROSTIA ar DUREA, atunci mulţi/multe s-ar văieta - NO offense!

Fii fată deşteaptă şi ASCULTĂ ce ţi-am EXPLICAT în răspunsurile anterioare!

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Da dovada de maturitate ca si atunci cand ai dorit sa faci sex ( nu ca si atunci cand l-ai facut neprotejat, si daca ciclul nu-ti revine, mergi la medic.

| Oana92 a răspuns:

Deci stai sa inteleg ceva...tu, undeva in mintea ta banuiesti ca esti insarcinata si drept urmare bei ceaiul asta pentru a-ti provoca un avort, nuh? Esti nebuna!

| DaniEllaG explică (pentru Oana92):

Oricat de nebuna si cu "muste in cap " am fost, de disperare am luat in calcul orice varianta de a ma asigura ca nu sunt. Pentru gravide este interzis sa bei ceaiul ala pentru ca provoaca avort spontan, dar eu mi-am dorit sa-mi fac menstruatia sa vina mai repede. Iata ca azi mi-a venit si nu stiu daca a fost de la ceai( ce-i drept are beneficiile lui- cititi si voi) sau de la sport. In orice caz sunt fericita!

| SunnyDay88 a răspuns:

Wow! cate muste ai in cap! wow!

testul de sarcina se face la 3 saptamani de la actul sexual cu risc de sarcina sau 2 saptamani de la intarzierea menstrei.

si mai lasa ceaiul ala. ce minte de gaina trebuie sa ai.

daca ceaiurile erau o metoda buna de intrerupere de sarcina nu-si mai batea nimeni mintea cu chiuretajul sau aspiratia.

| VampireBlood a răspuns:

Dacă nu eşti însărcinată, n-ar trebui să grăbeşti menstra, poate e o dereglare. thinking

| Clau9617 a răspuns:

Daca esti 100% sigura ca nu esti insarcinata, atunci nu ai de ce sa iti faci probleme. Sunt multe cazuri in care mai intarzie, poti sa mai stai o saptamana maxim, iar daca nici pana atunci nu iti vine, tocmai atunci poti sa incepi sa te ingrijorezi. Se mai intampla o saptamana, doua, deci momentan nu ai de ce sa iti faci griji. Si nu cred ca e nevoie sa mai bei ceai, asteapta ca o sa vina de la sine, eu una nu beau. big grin