| Julyett a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 4 zile. sunt putin speriata. In luna iulie mi-am inceput viata sexuala, atunci am avut si primul si ultimul contact sexual protejat cu prezervativ! + ca u a fost o penetrare completa! Urmatoarele luni am avut ciclu menstrual normal. Trebuia sa-mi vina luna aceasta pe 27 si nici pana acum nimic. Am avut cateva stari de discomfort la ovare si spate + aparitia cosurilor, care la mine apar mereu in perioada menstruatie dar nici pana acum nu a venit.

Sarcina cred ca nu poate fi, mai ales ca am avut ciclu normal urmatoarele luni si plus ca a fost penetrare incompleta + prezervativ.

Ca sa intelegeti spun penetrare incompleta deoarece, partenerul a ejaculat afara, masturbandu-se singur apoi nu am mai continuat!

Dar ..totusi ce poate fi? De ce poate intarzia? Sa imi fac griji?

Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi!

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu ar trebui sa iti faci griji.insarcinata sigur nu esti si iti intarzie din alte motive, de venit o sa iti vina si menstruatia[poate ai fost sresata in ultimul timp sau racita sau hormonii tai au luat-o razna]

| Julyett explică (pentru mona):

In ultimele zile am urinat mai des si simt discomfort la spate si uneori la ovare dar nu dureri mari.

| mona a răspuns (pentru Julyett):

Inseamna ca e vorba de o raceala jos si de aceea iti intarzie

| mona a răspuns (pentru Julyett):

Bea 2-3 cani pe zi de ceai,, coada soricelului,, sau,, coada calului,, si te vei simti mai bine

| Julyett explică (pentru mona):

Multumesc.Chiar acum merg sa imi fac un ceai si o sa fac si o sa incep sa fac bai fierbinti!

| Zenithf a răspuns (pentru Julyett):

Nu este suficient. Ceaiul poate sa ajute si sa previna o infectie, dar daca ai facut deja infectia respectiva - si se poate ca asta sa fie cauza intarzierii ciclului - atunci va trebui sa iei niste antibiotice. Numai medicul de familie sau ginecologul iti poate spune ce sa iei.
Pe viitor, fereste-te de raceli de genul asta, nu sta in fund pe suprafete reci, sa ai spatele bine acoperit in sezonul rece (haina pana sub fund), iar cand te intorci de la scaldat vara intotdeauna sa faci baie la sezut cu ceai de coada calului sau musetel.
In cazul in care ciclul este neregulat din cauze hormonale, ceaiul de coada soricelului, cretisoara, zmeur sau cozi de cires poate ajuta la reglarea ciclului.

| onasis1961 a răspuns:

Fii liniştită! Sunt alte cauze de întârzie!

| WillWright a răspuns:

Poate ai racit! Din cauza asta mereu intirzie sau vine prea devreme!
Si da, la varsta adolescentei dese ori vine neregulat! N-ai de ce-ti face griji!

| XxBlueRosexX a răspuns:

Poate te-ai racit si de aceea nu iti vine sau poate fi si din cauza stresului...nu iti fa grij...sarcina e categoric exclusa.

| Elly7890 a răspuns:

Stai linistita daca ati facut cu prezervativ si nu s-a rupt e totul ok.

| Sysy_7541 a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Si mie mi se intampla sa imi intarzie, si chiar sa nu imi vina toata luna. NU iti face griji. Este normal.