| Abbyy a întrebat:

Mi-a venit ciclul in data de 6 decembrie seara, adica ieri iar pe 1 am avut un contact sexual neprotejat cu ejaculare in vagin. Mai exista sanse de o viitoare aparitie a sarcinii?

14 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea unei sarcini nu exista fiind egala cu 0%, adica ZERO. Menstruatia reprezinta in proportie de 99, 99% GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a instalat o sarcina.Multa sanatate.

| Adrian1983 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

P.S - daca dai un google, ai sa aflii ca spermatozodiul poate supravietuii pana la 7 zile (ceea ce iar, e pur orientativ, din miliardele de saricini, sa fii convins ca au existat spermatozoizi ce au trait mai mult de 7 zile), totusi, in cazul in care a facut sex pe 1, iar pe 6 i-a venit ciclul, poznasul spermatozoid poate fi inca in viata, si poate fecunda ovului in voie, daca il gaseste pe undeva. In rest, tot ce ai scris tu, intra in categoria "mituri urbane", langa "masturbarea orbeste", "lumina proasta strica vederea", s.a.m.d Si nici macar nu esti medicul ei ginecolog, pentru a-i cunoaste perioada de ovulatie, s.a.m.d

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adrian1983):

Deci tu te informezi de pe google? rolling on the floor Eu am facut multi ani de facultate. Am impresia ca nu reusesti sa intelegi diferenta de cultura, educatie si studii. Orice alta discutie nu-si mai are rostul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Totul s-a petrecut exact asa cum ti-am explicat in raspunsurile date pe parcursul acestor ultime 4-5 zile in toate explicatiile pe care ti-le-am dat. Te poti linisti complet deoarece nu exista nici cea mai mica posibilitate de o eventuala sarcina. Multa sanatate.

| Adrian1983 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Vorbesti prostii amice. Timpii sunt relativi, viata ovulului nu are ceasornic exact si nici cea a spermatozoidului. Exista intervale de timp, orientative, in functie de care probabilitatea creste sau scade. Insa posibilitate de sarcina, cu siguranta in cazul sexului neprotejat, indiferent de ziua in care are loc contactul. E suficient un spermatozoid mai fortos si un ou mai longegiv pentru ca miracolul nasterii sa aiba loc. In cazul de fata, nu prea ar fi miracol.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Adrian1983):

Baiete aceste lucruri se invata dupa foarte multi ani de studii. Sunt convins ca habar nu ai de aceste mecanisme deoarece daca ai fi invatat aceste lucruri la facultate nu mai debitai prostiile din ultimul raspuns. Eu am invatat aceste lucruri. ar fi cazul sa dai "lectii" doar dupa ce cel putin te vei informa macar si nu oricum ci in mod corect.

| Adrian1983 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, foarte grea intrebarea si destul de complicata incat sa-ti trebuiasca, cati ani de studii zici? Cate manuale? Carti? Ia mai explica-mi

| Oana92 a răspuns:

Poate Adrian a vorbit mai urat, dar raspunsul lui e cel corect. Corbulalbrosu vorbeste cam aiurea cand e vorba de sarcina, fara suparare, plus ca si el jigneste grupa mare. Exista oricand sanse de sarcina, mult mai mici in timpul menstruatie si in zilele de dinainte/de dupa, dar exista. Mai ales in cazul adolescentelor, care rar de tot au un ciclu menstrual regulat. De asta sexul se face mereu protejat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

El a vorbit în termeni medicali.

Nu ca Adrian din auzite.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai era unul pe aici care vorbea in termeni medicali, dar habar n-avea pe ce planeta traieste. In fine, nu are sens sa ma contrazic cu tine, e treaba ta dupa ce aspecte te ieiwinking

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-ti bate capul cu Oana92. Este suparata pe mine fiindca am avut curajul sa-i arag atentia ca este complet pe dinafara cu aspectele mai de finete/deosebite referitoare la procreere. Fiecare are dreptul sa se considere doctor insa nu si medic ceea ce este cu totul altceva. Eram curios sa vad cat va rezista fara sa ma atace sub centura. laughing

| Oana92 a răspuns:

Te crezi prea importantwinking

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Oana92):

Draga Oana92, da ma cred poti fi sigura. Vrei sa stii si care este motivul?

| Abbyy explică:

Multumesc!