| Sara2 a întrebat:

Mi-a venit menstruatia doar 2 zile luna asta. A curs normal şi am avut dureri. E posibil totuşi să fie menstruaţie peste sarcină? De obicei mă ţinea 5 zile.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De multe ori se intampla sa se elimine cantitati mult mai mici de menstra in comparatie cu cantitatile eliminate de obicei in cazul menstruatiilor produse anterior ceea ce trebuie considerat ca fiind o situatie totusi normala, precum si faptul ca asa crva nu reprezinta o simptoma de sarcina.Menstruatia falsa, cea peste o sarcina, difera intratat de mult incat nu poate fi confundat cu o menstruatie. In cazul acestei ultime menstruatii, cantitatea mai mica de menstra s-a datorat aproape sigur faptului ca s-au produs in organismul tau niste dereglari de natura strict hormonala, si modificarile intervenite in derularea ciclului menstrual au inhibat eliberarea unei cantitatii normale de hormon feminin estrogen, ceea ce a influentat dezvoltarea normala a endometrului in ciclul anterior. Drept urmare endometrul format a fost unul slab dezvoltat, anemic/infantil cu un volum masa mica si prin destramarea ei a rezultat o cantitate mica de menstra si eliminarea acesteia intr-un timp scurt. In nici un caz nu poate fi vorba de o sarcina nici macar chiar si una ipotetica in cazul in care nu ai intretinut contacte sexuale neprotejate in perioada fertila a ciclului menstrual anterior. Multa sanatate!

| AnaMaria23682 a răspuns:

No stres! E ceva normal si mie mi s-a intamplat asa se mai intampla la noi fetele... ba umbli desculta racesti asta e toata chestia nu te panica e ceva normal; )