| AnaMaarriiaa a întrebat:

Mi-a venit menstruatia normal doar ca sunt în prima zi și a venit mai maro.Ar trebui sa ma ingrijorez de o posibila sarcina?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, din moment ce a venit menstruatia pot fi ceva dereglari hormonale, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stim si nici nu avem noi cum sa verificam.
Daca ai avut sex neprotejat in perioada fertila, atunci orice este posibil, chiar si un ciclu peste sarcina.

| AnaMaarriiaa explică (pentru Violleta2022):

Sexul a fost neprotejat(relatia este de 2 ani jumate) nu și-a dat drumul in mine.Dar vreau sa zic ca am dureri de burta si de spate si ma gandesc ca nu am de ce sa imi fac griji, mai ales ca mi-a venit fix cand trebuia. Doar ca mi-a venit putin mai închis decât in general, asta mă sperie

| Violleta2022 a răspuns:

Scurgerea maronie este din cauza sangelui coagulat, care era in vagin si care s-a scurg afara, odata cu secretia.
Asta nu-i ingrijorator, la toate ni se intampla asta din timp in timp, la inceput de ciclu sau la sfarsit.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nici culoarea sangelui menstrual si nici cantitatea care se scurge in prima zi a menstruatiei NU prezinta vreo importanta sau vreo relevanta in cazul in care sangerarea porneste la data preconizata. Se considera ca atat teoretic cat si practic, pornirea menstruatiei la termen si pe urma desfasurarea procesului de sangerare menstruala in zilele urmatoare in conditii similare ori identice cu sangerarile produse anterior in privinta numarului de zile de manifestare, a fluxului zilnic de scurgere, a cantitati de sange menstrual eliminat, a texturii, a culorii, a aspectului, etc, reprezinta GARANTIA ferma ca in proportie de peste 99% NU exista o sarcina instalata in uter fiindca NU s-a produs fecundarea ovulului. Fiindca NU s-a format si nici NU s-a implantat o sarcina in endometru, acesta a devenit inutil si este eliminat din uter sub forma amestecului de sange menstrual la terminarea ciclul menstrual, abia terminat. In cazul in care sangerarea menstruala se produce in conditiile mentionate, se poate aprecia si considera ca in proportie de 100% existenta unei sarcini chiar si ipotetice este IMPOSIBILA, EXCLUSA. Multa sanatate!