| Alexandru3131 a întrebat:

Mi-i s-a intamplat, dar de putine ori, sa ma lovesc de urmatoarea situatie: o anumita persoană, din cercul de prieteni (in general, o persoana mai in varsta, care vrea sa faca un gest de bunăvoință), sa ma "combine" cu o fata/ femeie. Insa, niciodata nu a tinut figura asta. Aveam impresia ca, acea fata/ femeie, cu care urma sa fiu "combinat", se simte ca si cum cineva ar obliga-o sa cumpere ceva de care nu e interesata, maxim curioasa, in clipa in care i se propune sa ma cunoasca pe mine. Si inteleg foarte bine situatia.
Totul se interpretează cam asa, dupa parerea mea: vreau sa achizitionez, de exemplu, o masina, iar un prieten imi recomanda, si chiar insista, sa cumpar masina de la un cunoscut de-al lui, ca masina e buna, intretinuta, cu km putini etc. Acest prieten vrea sa faca un bine, sa iau masina de la cineva cunoscut, nu de la un strain, iar el fiind prieten si cu vanzatorul, imi lauda masina, crezand ca e adevarat tot ce stie el despre ea. Insa, in mintea mea, ajung sa cred ca e ciudata initiativa lui, crezand ca e ceva la mijloc, si ca nu vrea nimeni acea masina, si cauta un fraier care sa pice la mijloc.
Revin: tot asa cred ca e si pentru cineva cand i se propune sa cunoasca o persoana, adica se simte ca si cum i-ar fi fost ingradit dreptul de la acea libera alegere.
Voi ce parere aveti despre aveasta situatie?
V-ati cunoscut iubita/ sotia prin intermediul acestui procedeu, adica cineva sa spuna "am vorbit cu cineva, i-am zis de tine, si ar vrea sa te cunoasca"?
Mie mi-i se pare a fi ocazia cu cele mai mici sanse de reusita, plus ca, acea persoana, in momentul in care ii scrii un mesaj de genul "mi-a zis cineva despre tine, cum ca ai vrea sa ne cunoaștem", sigur rade de tine, si isi spune "uite ce prost, ce disperat e, chiar a pus botul, crede ca daca nu l-a luat nimeni, il iau eu".
Nu sunt cel mai bun, dar nici cel mai rau, insa, pentru mine, cel putin, nu a ținut figura asta, iar, dupa asa moment, m-am simtit si aiurea, pentru ca simteam ca ma aflu in postura de "tipul disperat" in momentul in care ii scriam la acea fata/ femeie ca "mi-a spus cineva despre tine/ si eu vreau sa te cunosc".
Voi ce experiente aveti in acest sens?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Pot fi de acord. Dar nu există o progresie liniara. Poti intra intr-un context cu orice stare - confort sau disconfort (ex atunci cand simti ca ti se baga pe gat) - dar deseori se disipa repede, si incepi sa percepi persoana ca o entitate independenta de starea ta initiala.
Ce spun este mult mai clar in cazurile in care coincident te gasesti atras de acea persoană indiferent de circumstanțe.

Nu vreau sa spun ca circumstantele primului contact sunt irelevante. Ceea ce vreau sa spun este ca nu vor determina rezultatul.

2 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Se poate. Dar are cam aceeasi probabilitate de a "functiona" ca atunci cand intalnesti o persoana noua in alt context, care e in principiu eligibila la modul general.

| Alexandru3131 explică (pentru carevaescu):

Nu stiu daca este aceeasi probabilitate, fiindca nimanui nu ii place sa i se bage pe gat, adica sa i se impuna sa cunoasca pe cineva. Ne place sa facem noi alegerea, sa detinem noi controlul, nu altcineva sa ne spuna cine ar fi potrivit pentru noi. Tu ce zici?

| carevaescu a răspuns (pentru Alexandru3131):

Pot fi de acord. Dar nu există o progresie liniara. Poti intra intr-un context cu orice stare - confort sau disconfort (ex atunci cand simti ca ti se baga pe gat) - dar deseori se disipa repede, si incepi sa percepi persoana ca o entitate independenta de starea ta initiala.
Ce spun este mult mai clar in cazurile in care coincident te gasesti atras de acea persoană indiferent de circumstanțe.

Nu vreau sa spun ca circumstantele primului contact sunt irelevante. Ceea ce vreau sa spun este ca nu vor determina rezultatul.