| Atryax a întrebat:

Momentul ala cand nu stii daca o fata te place sau este doar prietenoasa... de asta vreau sa jucam un joc: eu va descriu cum se comporta o fata cu mine si voi imi spuneti daca ma place sau daca sunt in "friendzone", sau in general ce credeti ca sunt pentru. ea.
Deci, m-am transferat anul asta la o scoala noua (sunt in clasa a 11-a) si am intalnit in noua clasa o fata foarte draguta cu care ma inteleg foarte bine si de care a inceput sa-mi placa.
Vorbim foarte mult (stam unul langa altul in banca), o fac sa rada destul de des, blabla. In timpul orelor ma mai inteapa cu pixul sau cu degetele, uneori cand imi tin pixul in mana ea isi ia pixul ei si il loveste de al meu prefacandu-se ca-i sabie... mda, ii place sa se joace. La inceput am crezut ca are ceva cu mine, dar mai apoi am observat ca face la fel si cu o alta colega, deci nu.
Ceva ce mi-a dat de gandit a fost o intamplare de acum 2 saptamani. Am gasit un fir de par de-al ei pe mine si ea mi-a spus "rupe-l". Stiti cum se zice, daca rupi firul de par al cuiva si se increteste (si s-a incretit) acea persoana te iubeste. Nu cred in chestii de gen dar faptul ca ea mi-a spus sa-l rup m-a facut sa cred ca poate ma place... poate.
Am fost si la ea acasa si m-am uitat la un film impreuna cu ea si o alta colega (asta-i material de friendzone...).
Ce ma mai oftica e ca uneori vorbeste despre baieti in preajma mea (nu chiar direct cu mine) de parca n-as fi acolo sau de parca sunt una dintre prietenele ei... nu stiu daca e de bine sau de rau, adica ar putea sa o faca intentionat sa vada daca sunt gelos, nu?
Ieri totusi s-a intamplat ceva interesant. Am vrut sa plec de la ultimele doua ore (chiul), iar ea a vrut sa plece impreuna cu majoritatea de la ultima ora. Doar ca, atunci cand a auzit ca plec de la ultimele doua, a venit si ea cu mine. Am stat prin parc, am vorbit, si mai apoi am condus-o acasa, iar ea m-a invitat sa intru sa beau o cafea pentru. ca era singura. N-am mai intrat pentru. ca erau niste vecine in fata blocului si meh, ii puteau spune mamei ei ca a fost cu un baiat in casa. E posibil sa ma fi invitat din politete, dar in fine.
Mda, cam atat. Nu stiu ce sa mai zic. Aaa, da, ii plac baietii blonzi si cu ochi alabstri iar eu nu-s nici blond si n-am nici ochi albastri xD laughing.
Problema e ca maine am balul si daca beau putin mai mult si prind curaj s-ar putea sa-i spun ce simt... Asta e problema, daca ma respinge relatia dintre noi se va raci. Eu cel putin nu m-as mai simti comfortabil prin preajma ei. Prefer sa o am ca prietena decat sa nu o am deloc. De asta am nevoie de opinii si ghidare.
Multumesc in avans celor care si-au luat din timpul lor si au raspuns, apreciez ajutorul.
P.S. Giulia, daca umbli pe site-ul asta si vezi asta, te org sa-ti stergi memoria laughing)

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Asta cu "prefer sa o am ca prietena decat deloc" e gargara si stii si tu asta.
Ce rost are sa stai atarnache pe langa cineva de care iti place dar care nu te vrea?
Parerea mea e sa fii sincer cu tine si cu ea. Nu trebuie sa ii spui prea multe vorbe. Ia-o de mana, danseaza cu ea, pup-o...fa-o sa te simta din gesturi. Abia apoi discutati.
La ea la cafea te asigur ca nu te-a invitat din politete. Eu niciodata nu am dus un baiat acasa "din politete".
Te place dar e posibil ca daca ti-o arzi prea timid si amic cu ea, sa te bagi singur in friendzone.

4 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Nu am citit nimic dar te place pentru ca si tu o placi, nu are rost sa intrii pe site-uri ciudate si sa cauti sfaturi de ****, mai bine te bagi peste ea si gata.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ba frate lasale in plata domnului pe vecinele invidioase care nu au parte de carnat. ai avut o oportunitate, ai pierdut-o, nasol. vine balul, pregateste portofelul sai cumperi de baut pana o faci manga

| Oana92 a răspuns:

Incearca sa o inviti la un suc...cand nu esti baut! Poate te place si iese ceva frumos. Bafta! happy

| Coquinne a răspuns:

Nu, nu stiu momentul ala.
stiu doar momentul cand ma place, sorry.