| judySY a întrebat:

Nu demult am avut relatii sexuale ...si ft des ma simt rau si aam greturi... dupa cit timp dupa relatie sexuala poti sa intelegi ca esti insarcinata? sau dupa cit timp dupa relatie sexuala poti sa ai voma?(inac niciodata dupa relatie sexuala nu imi era rau sau greata)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Starile pe care pretinzi ca le ai si le-ai descris nu sunt urmarea/nu se datoreaza in nici un caz sexului practicat.Cel mai devreme iti poti da seama ca ai putea fi insarcinata la sfarsitul ciclului menstrual cand menstruatia intarzie sa apara.In cazul in care nu vrei sa fii consultata de un specialist iti poti face o analiza de sange pentru determinarea hormonului de sarcina hCG la circa 8-10 zile dupa ultimul sex sau sa-ti faci un test de sarcina pe baza urinei daca au trecut minim 21 de zile de la ovulatie (intarziere de 7 zile a menstruatiei fata de data la care trebuia in mod normal sa apara.) Starile de rau acuzate de tine au cu totul alte cauze medicale deoarece primele semne desarcina pot apare de obicei dupa 5-6 saptamani de sarcina instalata.Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina, consulta un medic sau cel putin vorbeste cu o farmacista.

| rockbaby a răspuns:

Dupa doua saptamani de la contactul sexual neprotejat poti face un test de sarcina iar greturile le poti avea inca din momentul in care ovulul se stabileste in uter dar asta poate dura cateva zile(intre 6-12 zile de la fecundarea ovulului)