| ingerassecret a întrebat:

Nu inteleg cum poate fi de dura uneori viata asta,ai impresia ca ai totul,iar intr-o secunda te lasa fara nimic sad.
As avea si eu nevoie de niste sfaturi de la voi,voi mereu m-ati ajutat ori de cate ori aveam vreo problema.
Cand credeam ca imi este bine,cand eram atat de fericita alaturi de el,cand credeam ca s-a schimbat in bine si ca vom fi mereu impreuna,el mi-a dat cea mai mare lovitura spunandu-mi ca numai vrea sa fim impreuna.
De cateva zile el se schimbase,numai ma baga in seama deloc,nici afara, numai ma suna, nimic.Astazi am stat de vorba cu el si mi-a spus sa ne despartim,ca a incercat sa mai salveze ceva, dar destinu se pare ca nu ne vrea impreuna.
Ma uitam la el si nu imi venea sa cred ca imi spune asta.Mi-a spus ca sa trec peste, ca viata merge inainte si fara el.Eu i-am spus ca il iubesc si ca nu il voi uita niciodata si el zicea"mda".
Mai aveam putin si faceam 2 ani de cand eram impreuna.sad
Nu stiu cum sa depasesc acest momentsad il iubesc foarte mult,iar el se pare ca nu ma credesad.
Ce sa mai fac? nu ma pot opri din planssad fara el eu numai sunt nimic,prima mea iubire, el a fostsad
Cum sa trec peste, cum sa il uit? sad

18 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Cunosc sentimentul asta de disperare.
"M-am schimbat" e de obicei o expresie spusa doar asa. Sa nu mai incerci niciodata sa schimbi pe cineva! S-ar putea sa te minti singura. Daca nu iti place persoana respectiva exista tot timpul cineva mai bun.
Gata, opreseste-te din plans ca nu are rost. Nu stiu ce a fost intre voi, dar el pare cam nepasator fata de tine. Tu il cunosti insa mai bine.
Ar trebui sa te consoleze faptul ca el nu te iubeste suficient de mult, ca altfel nu ar fi putut sa se desparta de tine, nu?
Eh, prima iubire. Prima iubire de obicei nu dureaza. E mai mult pentru a ne da seama ce fel de persoana cautam si cat de valorosi suntem, ca nu trebuie sa acceptam pe oricine doar pentru fizicul de invidiat pe care il detine.
Probabil ca si tu ai fost fermecata de aspectul fizic. Cand ti-ai dat seama ca nu iti place felul lui de a fi ai incercat sa il schimbi, incercand sa modelezi o persoana pentru a fi pe placul tau. Insa nu e bine asa. Cand te indragostesti de o persoana o iubesti pentru ceea ce este, nu pentru ceea ce ai dori sa fie.
Asa ca nu are rost sa stai acum si sa iti plangi de mila. Lasa tampeniile alea cu "prima iubire nu se uita niciodata". Nu se refera nicidecum la faptul ca o sa visezi toata viata la ea, ca si cum ai fi pierdut o comoara.
Lumea e plina de baieti mult mai buni decat el, iar tu cu siguranta meriti mai mult decat un baiat care nu te apreciaza!
Si da, viata e dura. Dar va vi extrem de frumoasa atunci cand o sa te indragostesti din nou, poate de data aceasta cu adevaratwinking.

| Purec a răspuns:

Chiar tu o spui. Prima ta iubire. Rezulta ca o sa mai fie si alte iubiri. Asa e viata, te loveste tocmai cel pe care il iubesti. Dupa ce spui pe aici esti destul de tanara. Cred ca fiecare dintre noi a trecut prin asta. Dar 99, 9% dintre noi am trecut peste. Nu e greu. Iubirea nu e ceva care sa nu se uite. Il iubesti, te inteleg perfect. Nici nu trebuie sa iti doresti sa nu il mai iubesti. Poti sa plangi si sa te descarci. Dar nu te gandii ca ai pierdut ceva. Nu a fost sa fie. Poate nici urmatoarea relatie nu o sa fie perfecta. Sti ce zic eu? De fiecare data cand te desparti de cineva, gandeste-te ca l-ai incercat si pe asta, nu a fost bun si treci la urmatorul. E ca atunci cand cumperi un sortiment nou de suc. Vezi ca nu e bun, si data viitoare nu te mai gandesti sa il cumperi si incerci un alt suc. La fel trebuie sa faci si tu. Nu ai pierdut nimic. L-ai incercat si nu a fost bun. Baieti pe lumea asta sunt o gramada. Stiu ca e greu..am trecut si eu prin asta. Si sunt sigur ca au trecut toti prin asta cel putin odata. Altii chiar de mai multe ori. SI uite ca traim toti bine mersi

| Purec a răspuns:

Si uite reciteste ce ai scris chiar tu. Credeai ca s-a schimbat. Omul nu se schimba aproape nicidoata. Deduc ca au fost probleme in relatie si in trecut. Probabil te-ai complacut in a accepta lucurri urate de la el. Capul sus mami ca nu e ultimul baiat. Poate ca a trebuit sa te desparti de el, pentru a gasi baiatul care sa iti ofere dragostea adevarata.

Cati ani ai?

| h3r a răspuns:

Of...
Are dreptate, viața merge înainte și fără el! Tocmai pentru asta tu n-o să-l cauți, nu-i vei da mesaje de dragoste, de dor, de nevoie...ci o să te retragi din viața lui.
A făcut asta pentru ca vrea ceva nou, nu te-a iubit niciodată cu adevărat și nici n-o s-o facă. Cel mai probabil are pe alta.
Tu ești micuță și îți strici sufletul pentru un copil prost, pentru un simplu băiat care te-a făcut să plângi.
O să fie greu pentru că e prima persoana de care te-ai atașat cu adevărat. Însă, să vezi ce bine o să fie pe urmă, vei prinde încredere în tine și vei învăța că nu totul e așa cum pare...

Cum nici la voi n-a fost...și vei învăța că trebuie să pleci atunci când ți se cere. Și cine are nevoie de tine și te iubește, nu-ți face rău.
Plângi azi, mâine, la noapte, descarcă-te, vorbește cu o prietenă bună dacă îți face bine... pentru că vei trece peste, doar că trebuie s-o pornești de jos, și a venit și rândul tău.

| Duucu a răspuns:

Atunci,este un loc în inima mea pentru tine.

| Danzell a răspuns:

Prima iubire eheei... asa am zis si eu prima data. de facut nu prea ai cum sa faci. o sa treaca o luna doua si o sa iti revii.
nu te gandi ca il iubesti. gandeste-te invers: ce a pierdut fraierultongue. ambitioneaza-te experiente de genul asta fac parte din viata si te maturizeaza

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Ia o sticla de wisky si imparte-o cu mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima iubire nu se uită niciodată.
Nu ai ce să faci, doar să te gândești că nu e singurul de pe lume. O să suferi puțin.
Ia-o ca pe o experiență educativă, vezi ce ai învățat din relație, de la el, din faptele voastre și nu uita că băieți mai sunt destui pe lume, poate chiar mai buni.
Nu îți fie teamă de o nouă dezamăgire, dar, dacă nu reziști, fă o pauză.
Găsește-ți un hobby pe care să te concentrezi și care să te facă să uiți. O să se întâmple.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A cata oara e cand va despartiti pentru totdeauna luna aceasta? A doua, a treia? Acum ceva timp iti placea de un coleg de la serviciu si faceai schimb de numere de telefon iar acum plangi dupa dragostea pierduta...

| SunnyDay88 a răspuns:

"prima iubire" deci rezulta ca vor mai fi si altele si asta nu-i un capat de lume.

nu te-ai nascut de el de mana, nu poti avea pretentia sa mori cu el de mana. asa ca sterge lacrimile de la ochi, respira adand si concetreaza te pe ce ai de facut, iar cand ai timp de irosit aiurea investeste-l in tine, poti incepe prin a cauta cand se scrie "numai" si "nu mai" sau "nu ma mai".

| AndyLavy a răspuns:

Te inteleg, am trecut prin acelasi momente acum ceva ani, si am pierdut mult mai mult decat iubitul, prietenii, si o parte din familie, a avut loc schimbari radicale in viata mea, si uite ca nu am murit, din contra, 3 ani mai tarziu am intalnit pe altcineva, si mi-am dat seama ca totul de intampla cu un scop, trebuie doar sa ai rabdare, sa lasi timpul sa treaca pentru a-ti face ordine in ganduri.nimic din ce vom spune noi probabil nu te va face sa te simti mai bine, nici pe mine nu m-a facut, si la fel, credeam ca nu pot sa traiesc fara el, plangeam la scoala, pe strada, acasa, oriunde, si nu puteam sa fac nimic. am incercat sa nu-mi mai amintesc sa sterg tot ce avea legatura cu el, dar asta nu m-a ajutat. doar timpul iti poate vindeca rana din suflet, nu noi, nu el, nimeni. trebuie doar sa ajungi in momentul ala in care pui punct unei perioade din viata ta.
Nu te sfatuiesc sa iti cauti altul, ti-as utea spune sa iesi cu prietenii sa incerci sa te distrezi, sa uiti de el, insa nici asta nu va fi de niciun folos. Trebuie sa te obisnuiesti cu gandul ca a fost, si gata, toate se termina la un momtn dat, iar daca esti constienta ca nu te merita, poate asta va fi singurul ajutor.
Descarca-te, daca ai o prietena apropiata o poti chema sa discutati, acum depinde si de cati ani ai.Vei plange o zi doua, o saptamana, o luna, apoi vei trece peste. iar peste cativa ani, vei rade gandindu-te cat de bleaga ai fost ca ai plans dupa el.

| AndyLavy a răspuns:

Au avut loc*

| Roxxxxi a răspuns:

sad imi pare rau sa aud asta! Crede-ma ca si eu am trecut prin momentul acesta. Simti ca se duce pamantul sub tine.Incearca sa faci lucruri care sa iti distraga atentia. Iesi pe afara cu prietenele.Nu te izola in casa ca iti va fi si mai rau! Eu nu l-am uitat nici dupa 3 ani de cand ne-am despartit sad ..Stii cum se zice? Timpul nu vindeca nimic ce noi imbatranim si ne schimbam punctele de vedere.Nu ai cum sa tragi doar tu de relatie.Incearca sa ai un nou iubit daca el nu mai poate sa iti ofere iubirea lui.Crede-ma! Nu mai suferi.Stiu cum e.Pretuieste fiecare moment din viata ta, nu lasa sa iti treaca viata doar suferind. Multa bafta si ai grija de tine :*

| LiVeeee a răspuns:

Fii tare, dupa cum spunea si el "viata merge inainte" happy

| cllaudDia a răspuns:

Daca viata ar fi mereu frumoasa nu am mai putea aprecia lucrurile bune. Lovitura care ai primit-o o sa te ajute in viitor sa apreciezi baiatul care o sa merite. Deocamdata e prea devreme sa poti trece peste. Momentan cel mai bine ar fi sa plangi,sa te descarci,sa iti pui in ordine toate ideile si gandurile, sa iti fixezi alte obiective in viata, iar apoi o sa trebuiasca sa te opresti din plans, sa mergi mai departe cu capul sus. O sa vezi ca totul in viata se intampla cu un scop, iar asta spre binele tau. Fi tare si nu o lua pe cai rele! :*

| неизвестныйй a răspuns:

O să mai treacă mult timp până o să fii ok.
Deşi îţi este greu,trebuie să înveţi să mergi mai departe.
În primul rând ar trebui să-l dai jos de pe piedestal, să-l vezi exact ca pe orice alt amic de-al tău.
Nu-l mai contacta, rupe orice legătură cu el.
Nu plănui vreo răzbunare sau ceva gen, mai încolo o să regreţi şi o să ţi-o iei înmulţită cu 100, crede-mă!
Ţi-am zis, nu poţi să-l uiţi chiar aşa de uşor, dar dacă VREI, o să reuşeşti.

| DaDyva1992 a răspuns:

Orce ai face vrodata nu o sa-l uiti pentru ca mereu va exista o parte zin inima care e distrusa... Trend sa nasi timpul sa decida ce se va alege de Tine ...mai intai incearca sa vorbedti vu el si intreaba de ce s-a despartit de Tine asa brusc, poate iti ascunde ceva care este pentru binele tau nu poti sa stii. Incearca sa treci leste si da stiu ca nu e usor dar trebuie sa incerci sa il uiti sau sa il faci sa va impacati. Daca nu va mai fi nici o cale de impacare spune-i tot unei bune prietene care sa iti dea sfaturi si incearca sa gasesti pe altcineva dar nu uita lasa timpul sa decida si nu plange totul va fi bine, Dumnezeu are grija de tiara lumea.

| starcreed a răspuns:

Nu cred ca o sa ai cum sa-l uiti, in inima ta sigur un loc va fi al lui, dar incearca sa nu te mai gandesti la el si la timpul petrecut cu el, iesi cu fetele in oras, fa multe lucruri care sa-ti ocupe timpul, sa nu te mai gandesti, cum e vorba aia, timpul rezolva totul asa poate va fi si in cazul tau.E foarte greu sa treci peste asa ceva mai ales daca l-ai iubit foarte mult.Dar incearca sa nu te mai gandesti cu atat iti va fi mai usor si nu iti mai venii sa plangi.