| ramonna a întrebat:

Nu-l suport pe prietenul iubitului meu! ii baga in cap iubitului meu numai prostii, acum ceva timp i-a zis prietenului meu ca m-ar fi vazut in oras cu un alt baiat (ceea ce nu este adevarat), si prietenul meu are incredere numai in el, zice ca e prietenul lui cel mai bun, isi pierde mai mult timp cu el decat cu mine, noi ne vedem de 2 ori pe saptamana iar cu prietenul lui se vede zilnic. Si saptamana trecuta m-am certat cu el, l-am sunat si i-am zis daca vrea sa ne vedem si mi-a zis ca nu poate ca are prietenul lui o treaba si trebuie sa-l ajute, si ii se auzea si vocea lui ala ii zicea sa nu plece, si prietenul meu bineinteles ca il asculta pe el ca de fiecare data. In ziua aia m-am suparat pe el si nu l-am mai cautat timp de 2 zile. Si prietenul lui i-a zis ca eu am fost cu altul si de-asta nu l-a mai cautat. Da chiar nu-l mai suport pe baiatul ala! M-am saturat de minciunile lui, am incercat sa discut cu iubitul meu si sa-i explic ca prietenul lui stie doar sa minta, dar nu intelege... zice ca e prietenul lui cel mai bun si ca are incredere in el si nu ar avea de ce sa-l minta. Ce sa fac? cum sa-l despart de prietenul lui cel mai bun? sau cum sa-i demonstrez ca acela nu-i prieten?

16 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

E prea gay toata fazahappy Nu e normal sa se vada atat de des cu prietenul lui cel mai bun si sa aiba atata incredere in el! Poate prietenul tau e genul care nu e capabil sa gandeasca singur si e foarte usor influentabil! Oricum, un lucru e clar : prietenul lui cel mai bun te urastebig grin Eu zic sa discutati cu totii chestiunea!

| Bacemi a răspuns:

In primul rand important e sa il pui sa aleaga. Intr-o astfel de situatie sa nu crezi ca se amelioreaza lucrurile de pe o zi pe alta. Daca pentru el e mai important prietenul nu cred ca are rost sa te complici. Inteleg o anumita libertate, sa iasa partenerul cu cine vrea dar atata timp cat te pune pe plan secund nu tine la tine suficient. Incearca sa vorbesti si cu prietenul lui intre patru ochi si sa il intrebi de ce vorbeste despre tine asa. Trebuie neaparat sa iei atitudine. Asta nu e o relatie.

| Bacemi a răspuns:

Anca, ai dreptate. Eu m-am referit la asta ca la ultima solutie. Intai trebuie sa vorbeasca serios cu amandoi si sa lamureasca lucrurile. Nu trebuie sa isi ignore prietenul, dar nici pe ea. Daca s-ar ajunge la situatia mentionata de mine, oricum nu cred ca ar mai fi cine stie ce sanse de o relatie implinita. Eu sincer nu cred ca prietenul ei o iubeste sincer. Atunci cand iubesti pe cineva nu il faci sa iti cerseasca atentia.

| Anca a răspuns:

Pai o idee ar fi sa te dai la prietenul lui si sa-i demonstrezi prietenului tau, ca ala nu ii e prieten adevarat.

Dar vezi ca-i riscant! big grin big grin big grin

| Anca a răspuns:

Bacemi, nu cred ca-i o idee buna sa-l puna sa aleaga!
E ca si alegerea pe care o nevasta iºo pune in fata sotului : " Eu sau mata"

Cel mai normal ar fi sa incerci sa iesi si tu cu ei de cateva ori si sa iesiti mai multi, printre care sa fie si acel baiat.
Incearca sa discuti cu baiatul ala si sa isi schimbe parerea despre tine.

Cred ca, se comporta asa prietenul lui pentru ca, fiind obisnuit sa il aiba pe iubitul tau in permanenta in preajma si fiind prieteni buni si petrecand tot timpul impreuna, acum se simte abandonat si a deschis un razboi cu tine. Nuºi echitabil si nu-i egal, dar amandoi luptati pentru atentia iubitului tau.
Cel mai bine ar fi sa va imprieteniti toti 3!

| HBK a răspuns:

Gandeste-te ca doar fericirea ta si linistea ta sufleteasca sunt importante si le poti pune mai presus de orice.Nu vreau sa te invat la rau, dar incearca o inscenare sa-l pui pe prietenul lui intr o lumina nefasta.Riscant,dar daca nu risti nu razbesti.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Fara incredere nici o relatie fie ea de dragoste sau amicala nu exista. Lipsa de incredere in celalalt este aproape intotdeauna semnul lipsei de incredere in sine. În orice relatie increderea se realizeaza prin diialog, daca nu exista incredere nu exista dragoste adevarata. Deci iubitul tau se comporta asa pentru ca nu te iubeste indeajuns, de aceia îl lasa pe prietenul sau sa se implice in relatia voastra. Sfatul meu este sa ai o discutie clara in care tu sa-ti impui punctele tale de vedere chiar daca acest lucru îl va deranja si va lua o decizie care nu te va avantaja. Fiecare om are anumite limite in care poate sa suporte anumite situatii in dragoste, dar sa nu uitam ca totul are o limita a bunului simt.

| georgiana a răspuns:

Sa va imprieteniti toti 3 sau gasiti-i si lui o prietena, poate asa ii veti ocupa timpul si isi va da seama si el ce inseamna o relatie.

| mihaela_7412 a răspuns:

Buna stii si eu am patit la fel numai ca prietenul lui iubitu meu a vrut sa fie cu mine dar eu nu am vrut cu toate ca eram certata cu prietenul meu i-am zis ca nu pot ca eu tin la prietenul meu, ma suna seara sa ies cu el in oras si eu il refuzam imi trimitea sms de dragoste si i le-am aratat lu prietenul meu ca sa ii demonstrez ce prieten are atunci era furios pe el dar dupa erau la fel de buni prieteni, si acel tip ii baga la fel vrajeli in cap ca ma vedea prin oras cu altii ca nu stiu ce, doar pentru ca eu l-am refuzat si nu am vrut sa vorbesc cu el
si am cert cu prietenul meu pentru ca el nu crede ce ii spun eu ci crede ce ii spune ala.incearca sa nu imi pui la suflet desi stiu ca e greu pop

| cristinela a răspuns:

Discuta cu prietenul si vezi ce vrea de fapt. Poate e gelos pe tine si de aia nu te vrea langa iubit.Sau poate pur si simplu ii esti antipatica.Lamureste problema cu individul. Daca poti sa il provoci la o discutie sincera, poate il si inregistrezi si atunci poti sa ii demonstrezi prietenului tau ce prieten are,...

| viki1212 a răspuns:

Pai in primul rand daca iubitul tau te iubeste pe tine atunci isi petrecea mai mult timp cu tine nu cu prietenul sau cu altcineva, asta inseamna ca nu tine la tine. De exemplu iubitul meu nu mai iese cu prietenii lui de cand suntem noi impreuna si daca iese ma i-a si pe mine. Isi petrece cel mai mult timp cu mine si asta mi se pare cel mai normal, intr-o relatie. Spune-i iubitului tau sa aleaga intre tine sau prietenul lui. Oricum e tare ciudat ca prietenul tau isi petrece timpul cu altii nu cu tine. Daca te iubea atunci isi petrecea mai mult timp cu persoana iubita. E ceva logic si normal. Nu cred ca te merita odata ce iti face asta si nici nu are incredere in tine.
Bafta.

| Alphawolf a răspuns:

Probabil simte ceva pentru tine dar nu te iubeste. Oricit de important este pentru el prietenul lui este neadmisibil sa nu puna pret pe cuvintul tau in cazul in care te iubeste. Prietenul tau iti face program 2 zile cu tine si in fiecare zi cu prietenul sau, asta insemna ca il iubeste mai mult pe prietenul sau decit pe tine, la prieten ii duce lipsa in fiecare zi iar cu tine mai rarut ca-i mai dragut, deci tu depinzi de el, joci dupa cum canta el, si daca nu te impui, probabil in timp va fi si mai rau.

| tpufpe a răspuns:

Pey sa fiti toti 3 (tu, iubitul tau si prietenul lui) si sa vorbiti atunci de toate fazele in care acel,, prieten" zicea numai minciuni despre tine, sa-ti zica in fata sa vezi daca are curajul sa minta si atunci. Daca minte si atunci si tu ii explici iubitului tau ca el minte, si daca iubitul tot pe prieten il crede, intreaba-l de ce pe tine nu te crede, ce prietenul lui nu ar putea minti? Deci lamuriti situatia fiind toti 3 fata in fata si daca tot pe prietenul tau il crede, atunci intreaba-ti iubitul ca tu pe post de ce esti acolo, ca daca ar tine cu adevarat la tine te-ar crede macar o data si pe tine si ca acest,, prieten" nu face altceva decat sa va desparta.Si daca continua sa il creada in continuare pe el, desparte-te de el, o sa suferi automat daca il iubesti, dar o sa iti treaca cu timpul si o sa gasesti tu pe altul care o sa aiba incredere in tinewinking...Mult succeskiss

| maryo_2053 a răspuns:

Nu trebuie criticat prietenul prietenului tau. Tu trebuie sa vorbesti cu prietenul tau sa vezi pe cine alege el, pe tine sau pe prietenul. Sa vezi cine este mai important pentru el in viata lui tu sau prietenul si atunci vei putea lua o decizie corecta. eu iti urez numai bafta

| deiia_6253 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa discuti cu prietenul tau despre prietenul lui.Si apoi lamuriti voi toata problema... POate e gelos pe tine pentru faptul ca prietenul tau isi petrece timpul cu tine. Puuup happy

| Vndrl a răspuns:

Incerca sal inregistrezi in timpul cad el il vorbeste pe la spate