| Hanhn a întrebat:

Nu pot avea relații sexuale neprotejate pentru că mi-e teama de sida, cum scap de aceasta fobie? Am avut probleme din cauza asta

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i fobie, ci protectie normala si vitala de buna voie!
Nu faci NICIODATA sex fara prezrevativ fiindca riscul sa iei SIDA, hepatita b si C si alte boli cu transmitere sexuala este extrem de mare.
Foloseste intotdeauna prezervativul si nu vei avea regrete!

| doctorandus a răspuns:

Pai e chiar bine daca ti-e frica de SIDA in momentul in care faci sex cu persoane despre care cunosti prea putin.

| LordCristobal a răspuns:

Pai foloseste un prezervativ si nu o sa mai ai motiv sa iti fie frica de boli cu transmitere sexuala.

| Miruna333 a răspuns:

Din moment ce nu cunosti persoana si nu esti sigur ca esti singura persoana cu care se culca, nu te poti risca. Oamenii spun ca ei nu au boli cu transmitere sexuala dar nu s-au testat vreodata. De exemplu, tu. Ai intretinut relatii sexuale neprotejate, nu te-ai testat dupa si ai trecut mai departe, cu riscul de a transmite altei persoane, total gresit. Cere analizele inainte si totul e simplu.

| AdioTPU a răspuns:

Atunci întreține relații sexuale protejate.

| Fonk a răspuns:

E normal sa-ti fie frica atata vreme ca f#t3ai de la una la alta

| Hanhn explică:

Am avut câteva neprotejate acum vreo 7 ani și mă bântuie acest gând că poate alea aveau și nu sunt simptome

| suntserios a răspuns (pentru Hanhn):

Pai, fa ti analize si ai sa afli.
Iar la urmatoarele contacte... prezervativ pana ai un partener stabil cu analize la zi daca panica e asa mare.