anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de o fobie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Elsiane a răspuns:

Depinde. Unele fobii nu pot fi tratate pur și simplu. Trebuie să îți înfrunți singur teama, dar dacă nu funcționează încearcă psihoterapie.

14 răspunsuri:
| Safire17 a răspuns:

Pai depinde ce fel de fobie ai. Unele trec de la sine, iar altele necesita tratament.

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

● Repeti fobia pana devine obisnuinta.

| valentingb a răspuns:

O infrunti.
Ia-o usor, intai iti cumperi o (exemplu) broasca de jucarie, pe urma iti pui poza pe telefon o broasca, pe urma mergi sa vezi una de la distanta, pe urma tot mai aproape.

| Irinushh a răspuns:

Chiar vreau sa stiu si eu big grin Am o fobie la paianjeni de moor! cand vad unul imi vine sa urc pe pereti, desi nu ma arat ca stiu ca sunt ridicola. Eu asa incerc sa ma stapanesc, insa totusi ma feresc de ei pentru ca nu imi plac :-s

| iKronstadt a răspuns:

Nu știu, că n-am fost însurat vreodată.

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Cele mai multe fobii nu trec de la sine si necesita tratament. Psihoterapia este un mod eficient de a trata cele mai multe fobii. Este posibila concentrarea atentiei asupra reducerii anxietatii si fricilor si gestionarea reactiilor la stimuli care induc frica. Psihoterapia cognitiv-comportamentala este una din formele de psihoterapie de success in tratamentul fobiilor. Psihoterapia cognitiva presupune invatarea de noi abilitati de a reactiona la situatii care in mod tipic declanseaza anxietatea. Pacientii invata de asemenea ca gandurile negative cresc anxietatea si modalitatin dee a redirectiona acest tip de gandire. Aspectul comportamental al psihoterapiei se refera la faptul ca persoana invata sa schimbe anumite actiuni si sa foloseasca tehnici anume pentru a opri comportamentul daunator. Clientii invata tehnici de relaxare si pot expusi in mod gradual la situatii care sunt percepute ca fiind inspaimantatoare, si in care pacientul poate testa noile modalitati de gestionare a stresului. Spre exemplu, o persoana careia ii este frica de zbor, poate intai sa viziteze un aeroport, apoi un avion care nu se misca, ajungand la un moment dat sa si calatoreasca cu avionul. Si medicatia poate fi prescrisa pentru a ajuta reducerea anxietatii.

| Stassy a răspuns:

O infrunti, afli dc te temi de asta si incerci sa nu mai fie asa, sau daca nu scapi si gata, pai fa cumva incat sa nu ai deaface cu asta si PUNCT

| RΔϟVAη a răspuns:

Tai din ea da-o dracului

| iowa a răspuns:

Trebuie sa o invrunti.de ce iti este frica?

| anonim_4396 explică (pentru iowa):

De intuneric. E cam ridicol

| Laya a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am aceiasi fobie. Nu poti dormi cu lumina stinsa, intru in stare de soc daca se ia curentul si sunt singura-n casa sau chiar pe strada. Am in permanenta o veioza in camera si becul de pe hol e mereu (noaptea) aprins. In cazul in care m-as trezii in intuneric as intra-n stare de soc si as avea nevoie de ajutor medical. Ma rog, nu e singura fobie pe care o am, dar asta se manifesta cel mai rau! sad Deci, te-nteleg.

| Safire17 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sufar de fobia asta. Nu pot dormi cu lumina stinsa. Cand sunt intr-un loc foarte intunecos mi se pare ca ma sufoc.

| dann50 a răspuns:

Fugi de elewinking Eu asta fac de multi ani si nu am avut nicio problema pana acum laughing

| Salim_Amir_1996 a răspuns:

Intra pe www.gandestesanatos.ro si beneficezi de ajutorul unor psihologi profesionisti, Fa-ti un cont si beneficezi de 3 sediinte GRATUIT

Întrebări similare