| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac cu viata mea. vorbesc cu fata asta de cateva luni, 4 sa fiu mai exact si la inceput totul era asa frumos, fara certuri, vorbeam deschis, etc. relatia noastra este una la distanta daca as putea o numi asa fiindca ea sta la 19 km de mine însă părinții ei nu sunt de acord cu iubiții pana la varsta de 18 ani si sunt foarte exigenți. cand am început sa vorbim eram mort dupa ea, ca si acum de altfel insa am ajuns la disperare din cauza ca nu mai vorbeste cu mine cum o facea inainte, imi spune ca a obosit psihic si fizic si nu doreste sa mi spuna problemele ei. am avut discuția asta cu ea de n ori si de fiecare data a raspuns cu,, bine" insa nu o va face nici daca o ischitesc. eu m-am schimbat pentru ea, am renunțat la fumat dupa 1 an si ceva, la alcool, am incetat sa mai fiu gelos, totul pentru ea. in ultima luna ca sa zic asa au aparut problemele, lack of communication (doar eu ii zic problemele mele si scriu paragrafe întregi in timp ce ea lasa telefonul jos, inchis dupa ce citeste fiecare mesaj) nu stiu ce sa mai fac, nu vreau nici mort sa ma despart de ea fiindcă am promis la început că o să treacă anul asta si o sa o aștept ca sa o simt si sa o iubesc. mi e teama ca vom ajunge la despărțire (eu am iertat o mereu pentru orice cuvant aruncat aiurea si ea face la fel de ce sa mint) dar nu o mai simt cum era înainte, simt ca doar o plictisesc și pur si simplu nu mai suntem noi, chiar daca imi spune cs ma iubeste. vreau ajutor, vreau sa revin in termeni buni cu ea, sa o fac sa vorbească si sa nu mai fie,, obosită" e prima fata pe care am iubit o si o iubesc cu adevărat indiferent de circumstanțe. va rog ajutați mă ????????????

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai grija sa n-o pierzi din cauza insistentei tale sa-ti vorbeasca despre problemele ei.
Poate ca exact aceasta insistenta a obosit-o, sa stii.
O fata care nu discuta despre problemele ei este o fata speciala, rara.Ca o face din jena,din discretie sau pentru ca nu mai vrea sa-si aminteasca ce a suparat-o,ea stie.Tu trebuie sa o intelegi ca ea,uneori,nu e bine din motive care nu au legatura cu tine!
Uite, putem presupune orice, ca o jignesc parintii, ca sunt mereu nemultumiti de ea, ca ii cer imposibilul si ea se straduie sa le faca pe plac, orice i se poate intampla.Nu poate sa-ti spuna fiecare cuvintel sau fiecare uitatura stramba de care are parte, efectiv le suporta si incearca sa treaca mai departe.
Tu, cu insistenta ta, o cam innebunesti.Esti insula ei de fericire,raza de soare dintre nori si singurul punct luminos la orizont,de ce tii sa intri in banal si sa-i iei si bucuria asta?
Datoria ta este sa o bucuri, sa-i umpli sufletul cu noi sperante, sa o scoti din starea de amaraciune in care e si sa-i aduci un zambet pe buze.
Este foarte clar ca si ea tine la tine si ii pasa ce se intampla cu voi, altfel ti-ar fi vorbit din ce in ce mai putin, pana la deloc, nu ti-ar fi trimis dragalaseniile cu pisica.Deci,ii pasa si nu vrea sa iesi din viata ei.
Invata sa apreciezi corect ceea ce primesti si sa dai mereu fara sa masori cat si ce!
Pentru ea,momentul cu pisica era un moment in care se simtea ea,cea reala,plina de dragoste si afectiune si,de aceea,prima si singura persoana la care s-a gandit,ai fost tu.
Concluzia este ca trebuie sa o lasi in apele ei, in primul rand.
Si, inainte de primul rand, sa fii si sa ramai, bucuria ei secreta.
Adu-i mereu zambetul pe buze si fa-o sa uite orice tristete si n-o vei pierde niciodata.
Asta trebuie sa faci.
Acum, gandeste-te cum!

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O presezi. Și orice presiune duce la oboseala. Și la evitare mai apoi. Și în final la despărțire.
Fa un test. Nu o mai contacta tu. Las-o pe ea sa o faca. Stiu, e greu, dar merita. Stai, așteaptă pana ce te va contacta. Așa vei realiza daca te iubește ca la început. Pentru că îi vei lipsi, și se va întoarce cu totul la tine. Daca a intervenit ceva sau cineva între voi, atunci nu te va mai cauta, și relația e dusa deja. Și orice ai face, nu mai poți să intorci ce a fost înapoi. Ai sufocat-o.
Dar, orice ai face, nu mai însista sa îți spună problemele ei. In orice relație, deschiderea se face treptat. Despre problemele serioase se poate vorbi și abia după un an de zile. Depinde mult de persoana, cît de deschisa este. Și de probleme, cît de grave sunt, sau cît de grave i se par persoanei. In mod normal, daca te deschizi, cum ai făcut tu, te poți aștepta la deschidere din partea ei, așa ar fi normal, dar nu întotdeauna se întâmplă așa. Daca știi să aștepți, ea va pretui foarte mult acest lucru.
Și încă ceva: nu e bine sa te plingi prea mult de problemele tale, mai ales daca nu exista o reacție din partea ei. Unii consideră că pur și simplu problemele nu trebuie spuse, decat daca sunt serioase. Într-un fel, e o dovadă de caracter sa nu te plingi și să suferi in tacere.

| Crackman a răspuns:

Man atâta timp cât ea nu a zis nimic în legătură cu sentimentele ei și tu ai zis o data sau de 2 ori ai stricat balansul de relație.
Nu trebuie sa te schimbi pentru cineva ci pentru tine ( un lucru bun ca ai terminat cu fumatul și băutul).
Din moment ce vezi ca nu mai răspunde, sfatul meu ește sa te duci și la alte fete și îți ocupi timpul între timp pana( dacă aia o sa se răzgândească cu ce vrea de la viata). Nu te sfătuiesc sa pierzi timp după nimeni

| DeMicUnCălător a răspuns:

Relațiile sunt ca și organismul. Trebuie hrănite zilnic si cu mâncare sănătoasă. Altfel mor!

| BlonduDePeScara a răspuns:

Nu vreau sa iau in calcul posibilitatea despărțirii fiindca doar ea ma mai face fericit si atunci cand nu e,, obosita" ma face sa zambesc si sa strang perna atat de tare în brațe imaginandu mi ca e ea

| BlonduDePeScara a răspuns:

Si ca idee azi dimineață mi-a trimis o poza in care drăgălașea o pisica si am intrebat o daca m ar iubi si pe mine cum iubeste pisica aia, mi-a raspuns ca e o relație mai specială cu pisicile fiindca au fost in viata ei inaintea mea

| BlonduDePeScara a răspuns:

De asemenea am facut un fundal despre noi doi cu fazele lunii in datele in care ne am născut si l am purtat amandoi in telefon, eu și acum il am dar ea l a schimbat pentru ca a vrut sa isi puna o poza matchy cu o colegă de-a ei, imi exprim toate frustrările fiindca chiar nu stiu ce sa mai cred despre tot

| foreverme9500 a răspuns:

Hei.Te-ai gândit că poate exista altcineva în viața ei și de asta te evita?

| BlonduDePeScara a răspuns (pentru foreverme9500):

Nu există nimeni, am încredere in ea?

| foreverme9500 a răspuns (pentru BlonduDePeScara):

Și atunci tu de ce crezi că s-au schimbat lucrurile, și mai ales de când? Daca tu nu discuți cu ea, nu o să înțelegi de ce e așa, poate are probleme acasă

| BlonduDePeScara a răspuns (pentru foreverme9500):

Mereu cand o intreb ce are fiindca eu chiar am intenția sa o ajut si sa ii fiu aproape imi raspunde cu,, nimic" sau cu,, nu stiu" sau cu,, nu contează" si oricat de mult as incerca sa scot de la ea cauza ca sa incerc sa o soluționez nu mi iese

| foreverme9500 a răspuns (pentru BlonduDePeScara):

Aici e problema, daca ea nu discuta cu tine sau cu altcineva nu am idee cum ai putea sa o ajuți.

| BlonduDePeScara a răspuns (pentru foreverme9500):

Asta spun si eu, mereu incerc sa ii zic ca ii sunt aproape si ar trebui să îmi povestească ce o deranjează, dar refuza categoric

| foreverme9500 a răspuns (pentru BlonduDePeScara):

Nu știu ce să zic, poate e o fire mai închisă ea.incearca sa ii lași spatiu sa vezi cum e, și poate o sa înceapă să îți spună ea.

| Dianaaa43 a răspuns:

Poate nu-ti dai seama și ai ajuns într-un punct în care îi pari prea insistent și chestia asta o face sa se îndepărteze de tine. Încearcă să fii puțin mai detașat și vezi daca se schimba comportamentul ei. Adică să ii oferi un pic din "tratamentul ei".