| Pyvatep a întrebat:

Nu știu cum să ies din situația asta. Femeia cu care m-am căsătorit acum câțiva ani s-a transformat negativ atât fizic cât mai ales comportamental. Este precum o tanti din aia de la țară, cicalitoare,nu se mai îngrijește,este mai tânără decât mine chiar cu mult insa din păcate arata mai in vârstă, e genul ăla caruia i-ar mai trebui un sorț.Se ia de mine că de ce merg la sala, că de ce nu am mâncat tot și picătura care a umplut paharul,ca nu sunt un băiat curat deoarece îmi verifica lenjeria intima la spălat și arată precum a unui om nespălat. Nu vreau sa ajung in situații de cearta sau sa fac vreo prostie să o lovesc,singura mea dorința este sa scap din acest mariaj. Mai merg și pe la altele uneori insa și asta parca îmi dă putere să continui sa lupt. Cu siguranță nu îmi va acorda divorțul insa suntem prea diferiți,ea e tipul de la țară,eu sunt mai de multinațională,ma simt atât de aiurea că trebuie să intru în astfel de discuții. Nu știu ce a pățit de s-a transformat asa insa mă simt prizonier. Legat de lenjerie, s-a luat de mine deoarece a observat pete de ejaculare,chiar nu îmi vine să cred că am avut discuția asta,ce sa fac sa îmi spăl lenjeria pe ascuns. Probabil că erau, ce sa fac. Sper că nu citește vreun copil asta

10 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Fratele meu urgent la tribuna si divort! femeia este dulce, ingrijita, spalata, aranjata..toate astea ca sa inhate barbatul sa o ceara de nevasta. Dupa ce au castigat titlul visat de sotie, ele uita sa se mai spele, le expira machiajele, parfumuriile, haine poarta doar de casa, chiloti rupti, iar sotul devine ultima preocupare, asa ca fratele meu fugi

| Violleta2022 a răspuns:

Troll patetic!
Daca pe un topic spui ca esti barbat, pe altul uiti de minciuna...si pe altul, declari ca esti femeie.

| Hammurabi a răspuns:

Ce ai vrut să spui cu "nu îmi va acorda divorțul"?
Divorțul e un act unilateral. Nu trebuie să ți-l acorde nimeni.
Divorțezi și gata. Nu trebuie să fie ea de acord. laughing
Și e bine să o faci înainte de a avea copii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Divortezi si gata doar daca sunt ambii de acord. Daca nu, se ajunge la un proces care se poate prelungi considerabil si care necesita prezentarea unor probe intemeiate care sa-ti sustina cererea.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte simplă procedura.
Se intentează acțiune de divorț din culpă comună sau exclusiv vina soției.
Nu are relevanță acordul soției în condițiile în care reclamantul dovedește că relațiile de famiile sunt grav și iremediabil vătămate iar conviețuirea soților nu mai poate continua.
Ca probe pot fi : înscrisuri și martori, care pot fi prieteni si rude.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat.
Se judecă fără probleme în lipsa soției.

| LordCristobal a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa divortezi.
Nu mai exista nici chimie si nici compatibilitate intre voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Mai merg și pe la altele uneori insa și asta parca îmi dă putere să continui sa lupt."
Intr-adevar, duci o lupta crunta. Nu te-ai gandit sa te inrolezi in armata?
Daca nu va fi de acord cu divortul, o sa-ti prezinti cazul unui judecator si o sa-i povestesti despre disputele voastre legate de lenjeria intima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin actul de divort iesi din situatia asta.

| YorickRosto a răspuns:

Buna.
Cea mai simpla si usoara solutie este pur si simplu sa divortezi. Nevasta ta nu poate sa nu iti semneze actul de divort. Divortul nu e ceva care trebuie facut neaparat la comun. Decat sa stai intr-o casnicie in care tu nu mai vezi absolut niciun viitor, cel mai bine e sa pleci cat mai repede, sa te pui din nou pe picioare si sa-ti vezi de viata.
Mult succes!