| Cristi9997 a întrebat:

Nu vi se pare ca tocmai cei dim comunitatile LGBTQ urasc pedofilii? Ce ii face pe acesti oameni sa fie asa de dezgustati de cineva care e atras de o minora? Daca si ei la randul lor nu fac parte din ce-i normal.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Una e sa violezi un ingeras alta e sa fii lgbt, intelegeti diferenta sau ai nevoie de trimitere la psihiatru, cum poti compara asa ceva, meriti sa fie taiata pielea de pe tine apoi sarata si sa arzi in flacari pedofilul dracu

| Violleta2022 a răspuns:

Toata lumea de pe fata pamantul uraste pedofilii, inclusiv criminalii!
Gay si lesbienele sunt tot oameni, care nu violeaza copii, de aceea sunt si ei impotriva celor bolnavi psihic, care distrug viata unui copil.

Personal, eu as vota pentru castrarea fizica a pedofililor, tocmai pentru a nu mai avea niciodata ocazia sa violeze si sa mutileze un copilas, totodata fiind invatatura de minte pentru cei care intentioneaza sa violeze copii, ca sa nu faca acest lucru.

| Wr3nch a răspuns:

Nu nenica, pentru ca nu e ok sa fi atras de cineva care ar trebui sa fie la scoala, nu la tine in brate. Doi barbati au consimtamant, doua femei au consimtamant, un transgender are consimtamant, un minor nu are.

| Cristi9997 explică (pentru Wr3nch):

Ba da are. Nu vorbim de copil aici. Vorbim de adolescenti de liceu. 13-17 ani.

| Wr3nch a răspuns (pentru Cristi9997):

Aia is bombe hormonale pe picioare care nu gandeac clar?

| Cristi9997 explică (pentru Wr3nch):

Pe tine te asteapta minorele cu bale la gura? Cum sa nu gandeasca? Este de 10 ori mai usor sa faci sex cu cineva major decat cu un minor.

| Wr3nch a răspuns (pentru Cristi9997):

Pe mine nu, ca eu nu ma uit la minore. Daca are sub 18 nu ma intereseaza, ca nu vreau nici bratari nici sa umblu batut.

| RAY a răspuns (pentru Cristi9997):

Ce 13-17, alea sa vada de baieti de varsta lor, daca vrei sa iti retraiesti tineretea incepi de la 35 in jos pana la 20

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Confuzi imoralul cu anormalul.
Orientarea lor sexuala nu te afecteaza pe tine in mod direct, daca te simti dezgustat este problema ta. Pe cand pedofilia poate afecta o persoana in mod direct.
In plus vorbim de niste persoante care isi aleg singuri soarta versus persone care manipuleaza si chiar forteaza niste minori in a face niste lucruri imorale pentru care probabil vor avea sechele toata viata.
Totusi nu sunt de acord cu glorificare oricarei orientare sexuala, dar asta este alta discutie.

| Cristi9997 explică (pentru anonim_4396):

Nici eu nu vorbesc despre viol.
Violul binenteles ca trebuie pedepsit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristi9997):

Ai vorbit de pedofilii, pedeofilii pot fi si violatori.
Eu am prezentat ambele cazuri iar acest lucru nu schimba cu nimic ceea ce am spus.
In plus nu sti ce este ala un pedofil. Un pedofil este atras sexual de o persoana sub varsta de 14 ani.
Legea nu vorbeste de pedofilie, legea vorbeste de corupere de minori.

| Cristi9997 explică (pentru anonim_4396):

Sub 12 ani intra la categoria de pedofilie din cate stiu eu. Cel putin la fetite. Sa zicem fortat ca acolo intra la categoria de boli mintale.
Pai lasa legea ca legea depinde de la o tara la alta, eu ma refeream ca dc se sonsidera asa ciudat fata de alte "orientari sexuale)(am folosit pedofilie) din obisnuinta pentru ca toti numesc asa o persoana care e atrasa de cineva sub 18.

| C24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmosexualitatea nu este nici imorala, nici anormala. Imorala nu este pentru ca nu face rau nimanui, iar anormala nu este pentru ca este o diversitate naturala existenta de cand e lumea, care se regaseste si la majoritatea speciilor de animale.

| C24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pedofilii nu "pot fi si violatori". Pedofilii SUNT violatori, pentru ca un copil nu isi poate da consimtamantul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru C24):

Fals! x2
Violul este un act care se intampla impotriva vointei unei persoane iar vointa are aproape orice persoana. Ca vrei tu sa incadrezi figurativ pedofilia la viol este alta treaba si sunt de acord dar eu nu vorbeam de ce cred eu...
Iar anormal este contrar unei norme, norma fiind determinata de valoarea cea mai de intalnita/acceptata.
Don't try to play the smartass with me.

| Cristi9997 explică (pentru C24):

Si pedofilia este existenta de cand e lumea. Poti veni cu argumente mai solide?
La animale vezi foarte des si pedofilie, cred ca mai mult mai mai des decat homo. Ori esti orb? Animalele fac sex ele intre ele nu din placere, de multe ori pentru ca n-au parteneri.

DA! Nu isi poate da consimtamantul daca are 8 ani si nu e constient de ce ii se intampla. Dar cu copii de varsta lui isi poate da consimtamantul? Si de ce asta n-ar fi o problema?

Nu mai veni si tu cu argumentul cum ca daca as avea o fetita as sti cum e. Mie nu mi se par astea diferite. Ca se naste poponar sau se cordeste cu barbati e tot rahatul ala. Nu e unul mult mai grav ca altul.

Singurul argument plauzibil pentru care pedofilia e anormala e pentru ca e un subiect extrem de tabu. Cum ii sfâsiau pe poponari acum ceva timp, asta facem si astazi cu pedofilii.

Si sper ca asta sa se schimbe peste cateva generatii.

| C24 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand as aprecia sa nu ne aducem ad hominemuri. Daca nu mai ai argumente, opreste-te acolo.
In al doilea rand, vointa este un fenomen psihic care nu ar trebui sa se ia in calcul in cadrul procesului de judecata atunci cand vorbim de copii. Vointa copiilor nu este relevanta decat in cazul de neutralitate juridica. Consimtamantul este actiunea de manifestare a vointei. Cum un copil nu are consimtamant atunci cand vine vorba de sex cu un adult, fapta este incadrabila la viol prin corupere. Constrangerea fizica nu este singura manifestare a violului.
In al treilea rand, cand vorbim despre anormalitate, daca valoarea cea mai intalnita/acceptata se numeste normalitate, atunci existenta unei persoane blonde in india este un lucru anormal. Existenta unei persoane cu ochi albastri in africa este anormal. Asadar nu poti categorisi homosexualitatea ca fiind anormala fara sa categorisesti orice diversitate naturala nemajoritara ca fiind anormala (daca ne referim la valoarea intalnita cel mai des, la norma). Daca ne referim la normalitate in sensul de firesc, argumentul ti l-am dat mai sus.

| C24 a răspuns (pentru Cristi9997):

Pedofilia este existenta de cand e lumea, asa este. Insa problema pedofiliei nu este daca e sau nu obisnuita, ci e vorba despre moralitate, pentru ca actul sexual cu un minor ii schimba registrul de referinte, fara ca acesta sa poata constientiza asta atunci cand isi da acordul. Copilul nu poate constientiza in intregime repercusiunile sexului, motiv pentru care nu are consimtamant valid in acest subiect.
Sexul intre doi minori este acceptat numai in cazul in care exista o diferenta mai mica de 3 ani intre cei doi. Fapta imorala este in mana adultului, sau a persoanei mai in varsta, nu in mana copilului. Nu este ok sa isi schimbe registrul de referinte nici din cauza sexului cu alt copil, doar ca acolo nu poti da vina pe nimeni si nu poti impune pedepse legale.
Pe de alta parte as aprecia sa nu mai folosesti cuvantul "poponar" pentru ca este jignitor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru C24):

"...nu ar trebui sa se ia in calcul..."
Din nou, vorbesti de ce crezi tu nu de realitate. Vorbesti de judecata? Ei bine in lege pedofilia intra la corupere de minori sau daca vorbim de ceva fortat chiar si de viol dar acesta din urma nu este garantat.
In plus tot ceea ce am spus este argumentat dar aparent esti in lumea ta asa ca nu o sa imi mai pierd timpul cu tine.
O zi bun!

| Cristi9997 explică (pentru C24):

Nu-l mai folosesc dar imagineaza-ti cum este sa zica un pedofil la cineva sa nu mai FOLOSEASCA acest cuvant impotriva lui ca se simte jignit.

Bai omule la ce te referi tu depinde de la persoana la persoana, da clar daca se intampla ceva dintre un minor si un adult. Adultul cade de vinovat pentru ca este adult si minorul ar putea sa fie inocent, sa nu stie in intregime legea si sa nu se poata apara.

O data ce acel copil a inceput pubertatea si viata sexuala crede-ma ca nu-i mai poti schimba nimic la el. Este deja format psihic in intregime. Ca nu toti copii isi incep viata sexuala la 17-18 ani. Majoritatea se dezvirgineaza de la 13-14 ani. Is oameni adulti mai inocenti si dezomformati ca aia de 13 ani.
I-a exemplu pe Bula ce merge sa se de-a la fatuci de Oras si alea il incurca cu politia. De ce? Pentru ca pot. Doar din acest motiv se razbuna si pe restul o data cu el.