| Denisse_8813 a întrebat:

O intrebare pentru fete:folosositi vreuna inelul contraceptiv Nuvaring? Sau stiti mai multe informatii despre el?

Răspuns Câştigător
| LoryM22 a răspuns:

Acest inel provoaca tromboze si aceleasi neajunsuri ca si pastilele(nu este asa sigur pe cat fac reclama) este egal cu anticonceptionalele numai ca nu se administreaza pe cale orala, sta un inel timp de 1 luna in vagin (la alergice e vai de ele), nu folosii asa ceva o sa-ti afecteze organele genitale.
Daca nu ai o relatie stabila, sau consideri ca vrei sa ai un copiil in viior sanatos si sa fi tu sanatoasa foloseste prezervativ, apoi sterilet.

13 răspunsuri:
| Victoria a răspuns:

Nuvaring este un inel flexibil, transparent, care contine estrogen (etinilestradiol) si progestogen (etonogestrel). Acestia sunt eliberati din materialul inelului si absorbiti prin mucoasa vaginala direct in sange. Inelul actioneaza asemenea pilulei, prin inhibarea ovulatiei. Modul local de administrare este benefic deoarece evita primul pasaj hepatic, iar eficienta contraceptiva nu este afectata de tulburarile gastro-intestinale (varsaturi sau diaree, ce pot modifica pana la suspendare efectul contraceptivelor orale prin suprimarea absorbtiei acestora).
Eficienta NUVARING este comparabila cu cea a pilulei contraceptive. Acesta elibereaza in mod continuu o cantitate scazuta de hormoni pe zi, in mod constant, timp de 21 zile. In studiile clinice combinate care au inrolat 2322 de femei, NUVARING a fost in general bine tolerat, existand o incidenta scazuta a efectelor adverse asociate estrogenului, cum ar fi durerile de cap (5, 8%), greata (3. 2%) si sensibilitatea mamara (2, 6%).

Pentru a preveni aparitia sarcinii pe toata durata lunii, trebuie inserat si lasat in vagin timp de trei saptamani consecutive. In studiile clinice, peste 96% dintre femei au afirmat ca NUVARING este usor de introdus, iar 97% au declarat ca este simplu de indepartat.

| elenahd a răspuns:

ATENTIE! Citeste cu mare atentie in mod special contraindicatiile si efectele secundare ale inelului vaginal. Cum actioneaza inelul vaginal?

Inelul vaginal reprezintă o metodă nouă de contracepţie, care utilizează aceiaşi hormoni ca şi pilula anticonceptionala: estrogeni şi gestageni.

Modul de acţiune al inelului vaginal este identic cu cel al pilulelor anticoncepţionale:

1. Inhibă ovulaţia

2. Glera cervicală (mucusul de la nivelul colului uterin) devine impermeabilă pentru spermatozoizi

3. Inhibă proliferarea mucoasei uterine (inhibă implantarea oului)

Spre deosebire de pilula anticoncepţională, în cazul inelului vaginal hormonii nu sunt inghiţiţi pe cale orală, ci se absorb în organism la nivelul mucoasei vaginale.

Cei 2 hormoni sunt incorporaţi într-un inel sintetic, care se introduce în vagin la începutul fiecărui ciclu menstrual. Inelul se extrage după 3 săptămâni şi urmează o săptămână de pauză fără inel. In această săptămână de pauză se declanşează menstruaţia, ca şi în cazul pilulei anticoncepţionale. Inserţia şi extracţia inelului se face de către femeie.Cat de sigur este inelul vaginal?

Inelul vaginal acţionează la fel ca şi pilula anticoncepţională, prin urmare, dacă este corect utilizat, prezintă o siguranţă crescută. Indicatiile inelului vaginal

Inelul vaginal este indicat cu predilecţie femeilor cu ritm de viaţă neregulat, care nu pot sau nu doresc respectarea orei stricte de administrare a pilulei anticoncepţionale.

Aproape orice femeie poate folosi inelul vaginal. Pentru informaţii personalizate adresează-te medicului ginecolog.Contraindicatiile inelului vaginal

Peantru inelul vaginal există aceleaşi contraindicaţii ca şi pentru pilula anticoncepţională:

- tendinţă familială la tromboze

- istoric de tromboze (coagularea sângelui în vase): accident vascular cerebral, infarct, tromboză venoasă, embolie pulmonară

- fumătoare, în special dacă sunt asociaţi şi alţi factori de risc cum ar fi: obezitate, hipertensiune arterială, vârsta peste 30 ani

- obezitate severă (mai mult de 50 % peste greutatea ideală)

- hipertensiune arterială severă, în special dacă răspunde greu la tratament sau au apărut complicaţii

- tulburări de metabolism congenitale sau dobândite, cum ar fi: diabet zaharat sever cu complicaţii vasculare, tulburări ale metabolismului lipidic

- migrenă

- tulburări hepatice severe

- boli ale vaselor creierului sau ochilor (risc de tromboză)

- sarcină existentă; dacă totuşi s-au administrat ACO în prezenţa unei sarcini incipiente necunoscute, ele nu au consecinţe negative asupra embrionului sau viitorului copil

- tumori maligne hormonodependente (cancer care poate fi influenţat de hormonii sexuali), cum ar fi cancerul de sân (chiar şi după terminarea tratamentului)Avantajele inelului vaginal

Pe lângă avantajele oferite de pilula anticonceptionala, avantajul major al inelului vaginal îl reprezintă faptul că nu trebuie să îţi aminteşti zilnic o schemă de administrare. De asemeni, vărsăturile sau diareea nu influenţează siguranţa contraceptivă a acestei metode. Efecte secundare ale inelului vaginal

Efectele secundare ale inelului vaginal sunt similare celor ale pilulelor anticoncepţionale. In plus, inflamaţiile vaginale (vaginitele) pot fi mai frecvente. In unele circumstanţe inelul vaginal poate fi resimţit fizic de ambii parteneri în timpul actului sexual.Inelul contraceptiv unic care combina eficienta "pilulei" cu auto-insertia o data pe luna este acum disponibil si in farmaciile din Romania.

NUVARING este un inel flexibil, transparent, care contine estrogen (etinilestradiol) si progestogen (etonogestrel). Acestia sunt eliberati din materialul inelului si absorbiti prin mucoasa vaginala direct in sange.

Inelul actioneaza asemenea pilulei, prin inhibarea ovulatiei. Modul local de administrare este benefic deoarece evita primul pasaj hepatic, iar eficienta contraceptiva nu este afectata de tulburarile gastro-intestinale (varsaturi sau diaree, ce pot modifica pana la suspendare efectul contraceptivelor orale prin suprimarea absorbtiei acestora).

Sarcina poate sa apara la femeile care iau pilule

„Anual in lume, 38% dintre sarcini sunt neplanificate, iar 23% dintre ele sfarsesc prin avort. Conform unor studii realizate in Danemarca si Franta, sarcinile nedorite au aparut in 60. 3% dintre cazuri din cauza pilulelor uitate sau luate prea tarziu, iar in 7. 7% dintre cazuri din cauza varsaturilor", declara Prof. Dr. Virgiliu Ancar.

„Pentru a reduce rata aparitiei sarcinilor nedorite pastrand totodata o buna stare de sanatate, dar si pentru a veni in intampinarea nevoilor femeilor din Romania, din luna mai 2009, pe piata noastra exista unicul inel contraceptiv NUVARING cu administrare locala (intravaginala) lunara, deci o complianta crescuta, cu eliberarea continua si constanta a celei mai mici doze de etinilestradiol, femeile avand posibilitatea de auto-administrare", a mai adaugat Prof. Dr. Virgiliu Ancar.

Cat de potrivit este pentru tine?

Eficienta NUVARING este comparabila cu cea a pilulei contraceptive. Acesta elibereaza in mod continuu o cantitate scazuta de hormoni pe zi, in mod constant, timp de 21 zile. In studiile clinice combinate care au inrolat 2322 de femei, NUVARING a fost in general bine tolerat, existand o incidenta scazuta a efectelor adverse asociate estrogenului, cum ar fi durerile de cap (5, 8%), greata (3. 2%) si sensibilitatea mamara (2, 6%).

Pentru a preveni aparitia sarcinii pe toata durata lunii, trebuie inserat si lasat in vagin timp de trei saptamani consecutive. In studiile clinice, peste 96% dintre femei au afirmat ca NUVARING este usor de introdus, iar 97% au declarat ca este simplu de indepartat.

| wolder a răspuns:

Raspunsul castigator considerat de tine este foarte nefolositor si gresit.
inelul se tine 3 saptamani, apoi se face o pauza de-o luna

este mai putin dozat decat AC.
nu poti face alergie, nu am auzit niciodata de asa ceva
nu afecteaza viitorul copil

| Denisse_8813 explică:

Pe internet am mai citit si eu despre el, insa as fi vrut sa aflu de la cineva care poate spune despre el din propia experienta sau din experienta cuiva apropiat.Adevarul este ca nici eu nu am auzit prea multe de bine despre el, insa mi se parea ca este o metoda mult mai usoara decat prezervativul.

| Loriii a răspuns:

Inelul contraceptiv unic care combina eficienta „pilulei" cu auto-insertia o data pe luna este acum disponibil si in farmaciile din Romania.

NUVARING este un inel flexibil, transparent, care contine estrogen (etinilestradiol) si progestogen (etonogestrel). Acestia sunt eliberati din materialul inelului si absorbiti prin mucoasa vaginala direct in sange.

Inelul actioneaza asemenea pilulei, prin inhibarea ovulatiei. Modul local de administrare este benefic deoarece evita primul pasaj hepatic, iar eficienta contraceptiva nu este afectata de tulburarile gastro-intestinale (varsaturi sau diaree, ce pot modifica pana la suspendare efectul contraceptivelor orale prin suprimarea absorbtiei acestora).

Sarcina poate sa apara la femeile care iau pilule

„Anual in lume, 38% dintre sarcini sunt neplanificate, iar 23% dintre ele sfarsesc prin avort. Conform unor studii realizate in Danemarca si Franta, sarcinile nedorite au aparut in 60. 3% dintre cazuri din cauza pilulelor uitate sau luate prea tarziu, iar in 7. 7% dintre cazuri din cauza varsaturilor", declara Prof. Dr. Virgiliu Ancar.

„Pentru a reduce rata aparitiei sarcinilor nedorite pastrand totodata o buna stare de sanatate, dar si pentru a veni in intampinarea nevoilor femeilor din Romania, din luna mai 2009, pe piata noastra exista unicul inel contraceptiv NUVARING cu administrare locala (intravaginala) lunara, deci o complianta crescuta, cu eliberarea continua si constanta a celei mai mici doze de etinilestradiol, femeile avand posibilitatea de auto-administrare", a mai adaugat Prof. Dr. Virgiliu Ancar.

Cat de potrivit este pentru tine?

Eficienta NUVARING este comparabila cu cea a pilulei contraceptive. Acesta elibereaza in mod continuu o cantitate scazuta de hormoni pe zi, in mod constant, timp de 21 zile. In studiile clinice combinate care au inrolat 2322 de femei, NUVARING a fost in general bine tolerat, existand o incidenta scazuta a efectelor adverse asociate estrogenului, cum ar fi durerile de cap (5, 8%), greata (3. 2%) si sensibilitatea mamara (2, 6%).

Pentru a preveni aparitia sarcinii pe toata durata lunii, trebuie inserat si lasat in vagin timp de trei saptamani consecutive. In studiile clinice, peste 96% dintre femei au afirmat ca NUVARING este usor de introdus, iar 97% au declarat ca este simplu de indepartat.
Sper sa-ti fie de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Foloseşte prezervativul, este cel mai sigur şi nu dă reacţii adverse.
Ocupă locul unu ca şi metodă contraceptivă, nu îngraşă şi nici nu slăbeşte, nu conţine hormoni, antiboli, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc acest inel de aproape jumatate de an si sunt extrem de multumita, pentru ca imi ofera protectie maxima si satisfactie maxima. Nu am avut efecte secundare nedorite, ma simt foarte bine, menstruatia e mult mai regulata, chiar exact la 28 de zile, nu este adevarat ca i se face o reclama falsa, chiar produsul merita banii. Cunosc inca citeva persoane care folosesc inelul de mai mult timp si la fel sunt maxim satisfacute de calitatea lui garantata si care te face sa uiti de ginduri ''ca nu cumva''...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare... inelul contraceptiv poate fi folosit si de catre fetele care nu si-au inceput inca viata sexuala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il folosesc de ceva vreme si ma simt perfect cu el, nu am avut nicio alergie! Si sta 3 saptamani, nu o luna, pentru ca trebuie sa faci si pauza intre administrari.
Lorely draga, nu e deloc periculos daca nu suferi de vreuna din bolile/problemele din contraindicatii asa ca nu mai speria lumea si nu mai sfatui fetele sa foloseasca steriletul care este cea mai proasta metoda de contraceptie din toate timpurile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inelul poate fi folosit de orice fata, chiar daca si-a inceput viata sexuala sau nu, dar trebuie sa vorbesti cu medicul ginecolog intai.
In caz ca ti-a fost recomandat pentru reglarea menstrei e foarte ok, si eu tot pentru asta il folosesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Denisse, e foarte bun, eu il folosesc.
Pentru cele care nu si-au inceput viata sexuala: nu stiu cat de indicat e, dar ca si in cazul tamponului intern cred ca poate dezvirgina. Cel mai bine e sa vorbesti cu ginecologul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca medicul si-a dat acceptul nu ezita, e cea mai tare metoda de la pilula incoace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cineva sau cunoasteti pe cineva la care s-au manifestat efectele secundare? (ma refer in special la greata si voma)