| Adiiiiiiiiii a întrebat:

O intrebare pentru fete.
Va plac baietii bine facuti?
Adica, nu chiar genul ala umflati, dar care sa arate bine. Faza e ca imi place de o fata si nu prea pare atrasa de mine. Nu sunt slabanog dar nici genul ala "bine" nu arat.
Cateodata imi fac niste ganduri in cap gen. de exemplu: De mai multe ori cand vedeam ca are privirea indreptata astfel incat sa ma vada imi rodeam unghiile sa vad ce face si observam ca de fiecare data, la cateva secunde dupa ce faceam asta incepea si ea. Bine acum asta poate fi considerata o prostie.
Alta chestie e ca acum aproape un an eram cu ea si inca un coleg de clasa singuri si vorbeam, si la un moment dat a zis "imi place de tine" si nu eram sigur de ce a zis si am intrebat-o "poftim?" si ea a schimbat brusc subiectul intrebandu-ma daca ma pricep la desen...
Intr-o excursie, la masa o vedeam ca isi indreapta privirea spre mine sau spre niste colegi(ca mai erau 2 langa mine) si cum o priveam in ochi se uita in alta parte...
dupa vreo 2 luni am intrebat-o pe facebook daca vrea sa iesim la un suc si ea a raspuns ceva gen "saptamana asta nu pot si in weekend ies cu fostii colegi, vedem"...
Acuma nu stiu ce sa fac... au trecut multe luni de atunci. In timpul vacantei o uitasem. Eram ocupat cu fotbalul si ma simteam atat de bine fara sa ma gandesc la ea... Apoi a inceput iar scoala si a revenit "dragostea" daca i se poate spune asa. cateodata cred ca e mai mult obsesie sad. Si e cam nasol daca e asa.
Sa incerc sa ma ingras un pic, sa merg la sala? Sa pun un pic pe mine ca sa ii atrag atentia si sa faca ea un pas? Ca eu nu mai pot sa o invit din nou... Si asa cu ea vorbesc din an in Paste, pentru ca asa mi s-a intamplat mereu. Cand imi placea si mie de o fata nu puteam sa vorbesc cu ea. Cu alte fete nu mi-e greu, dar cu ea pur si simplu nu pot.
Un sfat ceva? Aaa. sunt clasa a 10-a...

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Mie mi se parea nostim sa ma pun in gura cu cate un coleg asa ca sa rad, nu cred ca ea o face cu scopul de a fie rautacioasa. E o cale de a te tachina intr-un fel ceea ce ar putea uneori, dar nu mereu, sa insemne ca ii esti simpatic.
Daca a trecut ceva mai mult timp, dupa cum ai zis, de cand dadea semnale de genul celor amintite anterior, inseamna ca ori nu prea v-ati mai bagat in seama unul pe altul, ori s-a stins acea flacara in ea sau poate ca ii e teama sa nu fie respinsa si incearca sa se abtina, crezand ca poate ti-ai dat seama ca te-ar placea. Daca as fi fost eu, in prezent reactionez conform ultimei variante si nu sunt prea mandra de mine... Il plac pe cel in cauza si stiam ca si el ma place insa de la un tip ma cam ignora si am decis sa fac la fel pentru a evita totul, gandind ca poate si-a dat seama de ce simt si nu vrea nimic in acel sens. Daca e la fel si cu fata de care vorbesti, trebuie sa faci ceva, sa ii zici ce simti pentru ea pentru ca habar nu ai cat sufera o fata intr-o asemenea situatie. Daca s-a stins acea scanteie si pur si simplu s-a obisnuit cu tine incearca sa o atragi, sa o recuceresti. Fii amuzant (dar cu limita, nu o jigni in niciun caz!), ia-i apararea, ascult-o, incearca sa ii fii prieten - dar fii atent sa nu te blochezi in "zona prieteniei". Nu trebuie sa stai toata ziua de capul ei sau sa o ajuti cu orice pret mereu, dar fii alaturi de ea in momente cheie si fa-o sa inteleaga ca alaturi de tine se simte bine, protejata etc.
O alta varianta ar fi sa afli ce simte ea de la vreun prieten comun, insa e greu sa gasesti pe cineva de incredere si daca e prieten bun cu ea ii va zice sigur si se poate ca lucrurile sa se complice intr-o directie care sa nu iti prea convina.
Probabil ca unii ti-ar da sfaturi de genul sa o faci geloasa dar nu iti recomand asta deoarece o vei face sa sufere, va incerca sa te uite si daca ii zici ca doar o testai vei cadea in ochii ei, va crede ce e mai rau despre tine ca om, despre caracterul tau. Sa o ignori uneori merge ca sa vezi daca se uita la tine, daca se intreaba ce e in neregula, daca e trista, daca vine ea la tine - lucruri care ar duce la concluzia ca acolo, undeva, cat de adanc, insemni ceva pentru aceasta fata.
Asta e parerea mea cel putin...
In esenta, apropie-te de ea prin orice pretext poti - dar nu exagera, nu o sufoca totusi. Vorbeste-i mai des si poate o inviti la un suc. nu e asa de mare lucru. Fetele de obicei asteapta baietii sa faca primul pas asa ca daca nu actionezi e foarte probabil sa nu se mai intample vreodata ceva intre voi.
Daca "s-a pus in gura" odata cu tine poate fi si pentru ca nu era intr-o dispozitie foarte buna sau poti merge pe ipotezele pe care le-am zis mai sus in raspunsul asta.
O fata nu e greu de abordat, doar ca voi sunteti prea timizi, prea fricosi uneori, baieti! tongue Trebuie sa stii ce vrei si daca esti indragostit cu adevarat, daca tu chiar iti doresti sa fii cu ea, asta se va intampla inevitabil. Asa ca nu mai ezita, actioneaza in consecinta. Multa bafta, mai vorbim happy

7 răspunsuri:
| NuAmGasitUnNume a răspuns:

Fi fara inhibitii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca te place dupa felul in care ai zis ca actioneaza. Alte "semne" ar fi ca se joaca asa cu parul cand esti prin zona, isi aranjeaza tinuta, prietenii ei par foarte veseli cand esti pe langa ea in timp ce fata va rosi cel mai probabil, iti face complimente, e geloasa cand o ignori si altele... Oricum depinde de la fata la fata. Eu spre exemplu cand plac un tip si el e in apropiere ma uit foarte des la el, imi aranjez parul, cand se uita si el la mine ii zambesc usor, incerc sa petrec timp cu el, il tachinez uneori laughing ba chiar ii spun "accidental" ca imi place de el pe un ton mai neserios asa... incerc sa gasesc pasiuni comune etc.

Nu stiu ce sa spun legat de faza cu "umflatul". E dragut sa pui niste masa musculara pe tine dar pe mine personal nu ma atrag persoanele umplute cu aer ca sa zic asa big grin. Daca vrei poti face sala, dar nu exagera. Fa muschi cu limita, apoi mergi doar ca sa te mentii.

Ar trebui sa incerci sa ii dai si tu de inteles fetei ca o placi ca sa nu o iei prin surprindere atunci cand o inviti undeva sau chiar iti dezvalui sentimentele in fata ei. Nu fi prea indiferent in preajma ei si incearca sa ii vorbesti pe cat este posibil! Daca nu o bagi in seama, ea ce sa inteleaga? Mai vorbiti si voi, pornind de la un subiect de interes comun gen scoala si apoi deviaza cumva si vorbiti despre ce va place sa faceti, ce nu va place, ce credeti despre anumite lucruri si poate chiar despre relatii tongue. Daca esti putin mai politicos cu ea, stii sa te porti, ii ceri ajutorul uneori, ia-i apararea, impartaseste-i anumite lucruri, uita-te la ea si zambeste-i cat mai des, salut-o cu un simplu "buna" si foloseste-te mereu de numele ei.

Eu cred ca deja i-ai atras atentia, dar poate nici ea nu e sigura de felul in care o vezi.

Nu cred ca ar trebui sa o astepti pe ea sa te invite pentru ca majoritatea fetelor asteapta ca baietii sa faca primul pas, mai ales daca sunt timide. Inainte sa o mai inviti insa, incearca sa ii vorbesti mai des si sa o bagi mai mult in seama. Cand crezi ca e momentul, invit-o la o plimbare, un film, o inghetata, role, orice vrei si consideri ca i-ar placea si ei.

Este normal sa fii putin in panica in preajma ei si sa nu stii bine sa o abordezi la inceput, motiv pentru care esti agitat si iti e greu sa ii vorbesti. Cu celelalte iti este mai usor sa discuti intrucat atunci cand intri in vorba cu dansa e mai important pentru tine sa nu o dai in bara si apare un fel de bariera pusa acolo de subconstientul tau care te tot avertizeaza legat de felul in care dialoghezi etc.

Mult noroc cu ea. Daca imi mai dai detalii, te ajut si eu cum pot happy

| Adiiiiiiiiii explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca aceste "semne" se inatmplau cam acum 10-11 luni.
Si acum vreo luna sau doua se uita din clasa pe hol si nu stiu exact cum a zis dar mie mi s-a parut ca e vorba despre un baiat(a zis doua vorbe altei colege). Si nu stiu ce sa fac...
Plus ca ea e genu cam rautacioasa in sensul ca se rasteste la tine, sau ceva de genu... Am intrat odata cu ea in gura in ora de chimie, ca a uitat sa zica un absent, eu i-am zis profei ca mai lipseste si respectivul si ea sare... ma rog. Asta imi place la ea laughing dar e cam greu de abordat straight face
Ce zici?

| Adiiiiiiiiii explică (pentru AnonimaOk):

Multumesc de sfaturi si incurajari!
O sa incerc sa-mi fac curaj si sa ma apropii de ea...

| AnonimaOk a răspuns (pentru Adiiiiiiiiii):

Cu mare placere. Oricand ai nevoie de un sfat, stii unde dai de minewinking

| AnonimaOk a răspuns (pentru Adiiiiiiiiii):

Mie mi se parea nostim sa ma pun in gura cu cate un coleg asa ca sa rad, nu cred ca ea o face cu scopul de a fie rautacioasa. E o cale de a te tachina intr-un fel ceea ce ar putea uneori, dar nu mereu, sa insemne ca ii esti simpatic.
Daca a trecut ceva mai mult timp, dupa cum ai zis, de cand dadea semnale de genul celor amintite anterior, inseamna ca ori nu prea v-ati mai bagat in seama unul pe altul, ori s-a stins acea flacara in ea sau poate ca ii e teama sa nu fie respinsa si incearca sa se abtina, crezand ca poate ti-ai dat seama ca te-ar placea. Daca as fi fost eu, in prezent reactionez conform ultimei variante si nu sunt prea mandra de mine... Il plac pe cel in cauza si stiam ca si el ma place insa de la un tip ma cam ignora si am decis sa fac la fel pentru a evita totul, gandind ca poate si-a dat seama de ce simt si nu vrea nimic in acel sens. Daca e la fel si cu fata de care vorbesti, trebuie sa faci ceva, sa ii zici ce simti pentru ea pentru ca habar nu ai cat sufera o fata intr-o asemenea situatie. Daca s-a stins acea scanteie si pur si simplu s-a obisnuit cu tine incearca sa o atragi, sa o recuceresti. Fii amuzant (dar cu limita, nu o jigni in niciun caz!), ia-i apararea, ascult-o, incearca sa ii fii prieten - dar fii atent sa nu te blochezi in "zona prieteniei". Nu trebuie sa stai toata ziua de capul ei sau sa o ajuti cu orice pret mereu, dar fii alaturi de ea in momente cheie si fa-o sa inteleaga ca alaturi de tine se simte bine, protejata etc.
O alta varianta ar fi sa afli ce simte ea de la vreun prieten comun, insa e greu sa gasesti pe cineva de incredere si daca e prieten bun cu ea ii va zice sigur si se poate ca lucrurile sa se complice intr-o directie care sa nu iti prea convina.
Probabil ca unii ti-ar da sfaturi de genul sa o faci geloasa dar nu iti recomand asta deoarece o vei face sa sufere, va incerca sa te uite si daca ii zici ca doar o testai vei cadea in ochii ei, va crede ce e mai rau despre tine ca om, despre caracterul tau. Sa o ignori uneori merge ca sa vezi daca se uita la tine, daca se intreaba ce e in neregula, daca e trista, daca vine ea la tine - lucruri care ar duce la concluzia ca acolo, undeva, cat de adanc, insemni ceva pentru aceasta fata.
Asta e parerea mea cel putin...
In esenta, apropie-te de ea prin orice pretext poti - dar nu exagera, nu o sufoca totusi. Vorbeste-i mai des si poate o inviti la un suc. nu e asa de mare lucru. Fetele de obicei asteapta baietii sa faca primul pas asa ca daca nu actionezi e foarte probabil sa nu se mai intample vreodata ceva intre voi.
Daca "s-a pus in gura" odata cu tine poate fi si pentru ca nu era intr-o dispozitie foarte buna sau poti merge pe ipotezele pe care le-am zis mai sus in raspunsul asta.
O fata nu e greu de abordat, doar ca voi sunteti prea timizi, prea fricosi uneori, baieti! tongue Trebuie sa stii ce vrei si daca esti indragostit cu adevarat, daca tu chiar iti doresti sa fii cu ea, asta se va intampla inevitabil. Asa ca nu mai ezita, actioneaza in consecinta. Multa bafta, mai vorbim happy

| sarabeth a răspuns:

Poate ca ar trebui sa mai faci tu o incercare ca sa nu ramai cu regretul ca ai ratat ceva. E mai bine sa regreti lucrurile pe care le-ai facut, decat sa regreti ceva ce n-ai facut. Si daca raspunsul nu e favorabil, treci mai departe ca sunt fete destule pe lumea asta. Nu incerca sa pui pe tine(greutate) doar ca sa arati bine pentru o fata. Esti in crestere si trebuie sa evoluezi natural si nu fortat. Incearca sa mananci bine si nu te apuca sa iei steroizi sau alte prostii de genul asta.
Nu in ultimul rand, uita-te la partea plina a paharului: e mai de preferat sa fii un picut mai slab decat sa fii supraponderal.
Poti sa consulti si un nutritionist ca sa ai o parere avizata.

| Adiiiiiiiiii explică:

Sper doar sa nu fi fost chestiile alea cu privitul in capul meu si ea sa nu fi avut treaba cu mine, ci cu altcineva... sad