| ghitza a întrebat:

..
De cand eram mic imi placeau desenele animate de la televizor la nebunie, ai ales anime-urile. Nu stiam eu prea bine ce sunt alea, dar acum 3/4 ani am gasit niste forumuri unde erau traduse din engleza in romana animeurile pe care le vazusem candva la televizor si care credeam ca deja se terminasera.
Dupa ce a trecut un an si am recuperat toate episoadele din naruto, bleach si alte animeuri, am inceput sa citesc si manga si pana in ziua de azi tot ma uit la anime-uri si citesc manga. Citind manga si vazand episoadele traduse din engleza in romana, vedeam cate un caracter japonez sau chinezesc, care nu era tradus, sau primeam o explicatie cu referire la acel/acele caractere.
Incetul cu incetul am fost atras de limba japoneza si de cateva zile am inceput sa caut cursuri de limba japoneza online. Am gasit site-ul acesta: http://www.learnjapanesefree.com, si m-am uitat putin peste lectiile respective. Am gasit caracterele japoneze si am inceput sa invat cate putin. Dar urmarind alt anime am observat ca se folosesc si caractere chinezesti pentru a scrie anumite cuvinte care daca le scrii cu caractere japoneze inseamna cu totul altceva, si nu am mai inteles chiar nimic. Si acum intrebarile:
1.De ce sunt folosite atat caractere chinezesti, cat si caractere japoneze pentru a scrie?
2. Daca vreau sa invat limba japoneza, trebuie neaparat sa stiu si caracterele chinezesti? Daca este asa, am de invatat obligatoriu 3000 de caractere. asta o sa imi ia mult timp.
3.Este bun site-ul gasit de mine?

Cred ca sunt printre voi si persoane care cunosc limba japoneza, care ati cautat la randul vostru pe internet cursuri de limba japoneza si ati reusit sa gasiti. Si eu am gasit multe site-uri si forumuri despre limba japoneza, dar de cand am observat ca unele cuvinte sunt scrise cu caractere japoneze, nu mai stiu ce sa invat. Nu vreau sa invat tot felul de lucruri care sa nu ma ajute. Am spus mai sus ce nelamuriri am, asa ca dupa ce raspundeti la intrebarile de mai sus, sau daca stiti ca gasesc pe vreun site de unde ati luat si voi informatiile respective, va rog sa imi dati site-ul sau site-urile respective, nu sa scrieti aici ca ar fi prea greu de inteles raspunsurile tuturor. Sau daca aveti ceva cursuri prin PC, sau orice altceva ce ma poate ajuta sa invat, va rog sa imi trimiteti un mesaj privat cu id-ul vostru.

Vreau sa va rog sa raspundeti doar cei care stiti despre ce am intrebat, nu sa primesc tot felul de site-uri care le le gasesti cand dai "cauta" pe google fara sa stii despre ce e vorba.

Va multumesc!

4 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Oau...asta a fost mult de citit.Deci daca vrei sa inveti japoneza, foarte bine (mi se pare mai usoara decat chineza)
1.n-am nici o idee
2.cam asa ceva
3.raspunsul de la punctul 1
bafta

| 0Denis0 a răspuns:

Daca vrei sa inveti japoneza sfatul meu e sa cauti un curs platit cu profesor alta solutie cam grea.

| ghitza explică (pentru 0Denis0):

Stiu ca aceasta este cea mai buna metoda de a invata. Asa ma gandeam si eu, dar pana merg la facultate mai am doi ani, abia apoi daca voi putea sa fac ceva cursuri, caci momentan nu am unde. Acum vreau sa invat cat de mult pot singur, si daca fac lucrul acesta, vreau sa invat corect, nu gresit si apoi daca fac ceva cursuri cu profesor, sa o iau de la zero. Atunci ar insemna ca tot ce am invatat pana acum a fost in zadar.

| RazaDeLumina a răspuns:

Pai
1.Pentru ca Japoneza, Chienza si coreana sunt limbi conectate iar limba oficeala ar cam fi Chineza epntru ca acestea sunt mai numerosi deci de aceea multe cuv japoneze deriveaza din chineza
2.Nu neaparat depinde ce vrei sa inveti cum sa vorbesti sau cum sa scrii?
3.Iar acel site nu este bun pentru ca mei imi spune ca este inexistent... eventual s acauti ep forumuri dar probabail sunt chesti ep carele sti eu cam asa am inv ce stiu cand ma uit la un anime in engleza inteleg in mar eparte din japoneza si cu cunostintele mele limitate de engleza reusesc sa tarduc tot episodul.
http://japan-mdfanclub.forumotion.com/t15-cuvinte-expresii-in-japoneza
http://the-last-night.nice-board.net/t156-expresii-cuvinte-in-japoneza

Eu asa am inceput si sincer abia astept sa imi iau un meditator adevarat:)