Întrebare recomandată | foxsilver a întrebat:

Observ ca " normalul " a devenit un cuvant riscant in ziua de azi.
Multi nu mai stiu ce e, si ce nu este normal sa faca in viata, la cate afirmatii se vehiculeaza pe aici, in ultima vreme.
Citind astfel de postari, vin si va intreb:
Chiar credeti ca practicarea sexului inca de la o varsta frageda va asigura o evolutie normala din toate punctele de vedere ( social, uman, economic, spiritual, etc. )?
Ce alte placeri, in afara de sex, credeti ca mai exista in viata? Sau nu credeti ca mai exista si altele?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Ne mai ramane totusi sa si demonstram ca fericirea in viata sta in normalitatea evolutiei, pe care o invocam in aceasta intrebare, nu-i asa?
Sau macar sa vedem care ar fi avantajele aceastei "evolutii normale din toate punctele devedere". Altfel nu se prea intelege de ce urmarim înadins normalitatea, stii?
Pe de alta parte, putine placeri se pot compara cu sexul, poate doar vorbitul in germana sa egaleze vag...

79 răspunsuri:
| foxsilver explică (pentru Crazyfish):

Dap! Transpiratia, previne inspiratia ( proasta )!

| foxsilver explică (pentru TheMiningSheep):

Cel mai mult, suntem dependenti de sanatate, doar ca multi uita acest lucru.

| foxsilver explică (pentru Rubbik):

Mi-ai dat o veste imbucuratoare, se mai citeste si in secolul asta!
Iti multumesc pentru articol! happy

| foxsilver explică (pentru Hombre):

Hombre, numai caprele tale sunt de vina, ca inspira pustanii la...luat pozitii! laughing

| foxsilver explică (pentru Happyjump):

laughing

| foxsilver explică (pentru Wehrmacht):

Nu ma pot ridica la nivelul tau atat de superior, incat sa gasesc cuvintele ce te-ar putea face sa intelegi despre ce e vorba in propozitie, pentru ca lexicul meu e mult prea limitat, recunosc.

| sirκοραξ a răspuns:

De vina sunt parintii si comoditatea oferita de acestia, nu cred ca e nevoie de alte explicatii.

Am observat in raspunsuri ca lumea vrea ca la 16 ani copii sa se bazeze pe invatat, si ce faci cu el? Mass-media si politica promoveaza cretinismul si prostitutia cum la varsta adolescentei vrei sa devii ceva, faci ce fac cei care sunt cineva.Nu am vazut nici un poet sau teoretician la televizor in ultimii 3 ani, sa fie promovat ca Serghei Mizil de exemplu, sau Dragusanu.
Nici scoala nu te motiveaza sa faci ceva mai productiv ca invatamantul este centralizat pe "teoretic". Faci facultatea si observi ca nu sti sa faci nimic si nici nu ti se ofera ceva de facut, poate sa aranjezi produse pe raftul magazinului.

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Ich hoffe daß alles clar* ist.
Vielen Dank, Hombre si Traiasca Normalitatea, caci din Normalitate ne-am nascut si in Normalitate ne vom intoarce, toate-s normale in jurul nostru, si puii crescuti cu hormoni, si somonul norvegian injectat cu antibiotic, si apa cu chimicale, si hainele cu vopsele ce afecteaza sistemul endocrin, viata insasi trepidanta pana la apoplexie este normala cu toate informatiile saturate de sexualitate, pana si Mona aia de pe sticla de spirt ne agreseaza copiii cu țâțele ei! Noi insa, adultii, stim sa cerem acestor copii normalitate, daruindu-le o lume anormala, pulsand exagerat din toti porii ei, gata sa explodeze, o lume faina cumva dar nebuna de tot, in care copiii sa stea ca sticlutele pe raft si sa faca avioane de hartie, nu?
Vielen Dank, Hombre, ai prins ce incercam sa spun.
________
clar cu k dar nu ma lasa

| Fatamuntilor a răspuns:

Citind dezbaterele pe acest subiect nu cred ca s-a ajuns la o conluzie.
Sex se va face in draci ca si pana acum, mai ales au si,, aprobari'
Iata ce zic eu..Prima adolescenta care ramane insarcina o trimitem la cei care sustin normalitatea sexului.

| Hombre a răspuns (pentru foxsilver):

Vezi asta e o dovada ca suntem animale insa am o nedumerire, oamenii au invatat pozitia asata de la capre sau invers caci prea se striga cu foc "pe la spate, pe la spate ca asa vor fetele toate" laughing

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

" din Normalitate ne-am nascut si in Normalitate ne vom intoarce, toate-s normale in jurul nostru,"
Adevarat ce spui "caci daca n-ar fi nu s-ar povesti", pe vremea cand se potcovea purecele cu 99 oca de fier si tot spunea ca e usor eram in liceu la ora de dirigentie, m-a lovit un somn si visam ca ma sexuesc cu o tipa (de la alta clasa de care ma indragostisem lulea ea fiind nevinovata ca nu schimbasem nici macar o vorba dar cu indregosteala nu te pui, ea cu treaba ei si eu cu a mea) si brusc ma trezeste cu un ghiont colegul de banca la cererea dirigintei care ma si intreaba;
-Mai ce iti place tie cel mai mult?
-Sexul raspund eu buimac si involuntar, dupa cinci minute de mustruluiala m-a invitata afara de la ora cu calificativul de magar, derbedeu, obraznic si cu mentiunea de scaderea notei la purtare.
Normalitatea e o stare de fapt numai ca noi o facem anormala si nu inteleg ce dracu' e in capul nostru cand le spunem anormal copiilor ca sunt adusi de barza asa cum bine zici ca le daruim o lume anormala.
Apropo, mai oamo trebuia sa-mi spui ca "Vielen Dank" e sinonimul (sau aproximativ) lui "Danke schön" (multumesc) ca pe acesta il stiam iar eu le am cu germna la fel ca chineza si japoneza, adica fix 0.winking

| foxsilver explică (pentru Fatamuntilor):

Concluzia ar fi, ca inainte de a da un raspuns incurajator minorilor sa practice sex, utilizatorii in cauza sa arunce cate-o privire si pe astfel de postari:
http://www.tpu.ro/......am-nici-o/
Sa-si imagineze macar pentru o secunda ca sunt parintii unor astfel de tineri, si sa nu ruineze viata unor copii doar de dragul de a scrie ceva pe un site de socializare indemnuri ce pot avea un impact periculos pentru viata acestor copii.

| BPAndrei a răspuns:

Foxsilver, normalul difera de la persoana la persoana. de aceea se spune ca suntem fiecare, in felul nostru, unici. ceea ce este normal pentru tine poate fi anormal pentru mine.
practicarea sexului, din punctul meu de vedere, ar trebui sa inceapa atunci cand persoana este suficient de dezvoltata, fizic si mental. Asta ar fi pe la minim 16 ani (nu sunt o persoana care considera ca trebuie sa ramai virgin/a pana la 18 ani), dar poate fi si mai tarziu.
Practicarea sexului, indiferent de varsta, nu are legatura cu asigurarea unei evolutii in viata ta, sexul in sine este o "evolutie", iar daca este facut in conditii normale (dezvoltarea mentala si fizica a ambelor persoane, atractia intima dintre ele, si cunostinte minime despre actul sexual al ambelor persoane) poate fi o experienta placuta. In general, la varste fragede, primele partide de sex influenteaza viziunea adolescentilor asupra persoanelor de sex opus (sau de acelasi sex, deja cu toti stim ca se poate si asa). prin urmare este bine ca primele experiente sexuale sa fie cat mai placute.
Exista o varietate de alte placeri, in afara de sex, dar asta depinde de la persoana la persoana. Spre exemplu eu gasesc o placere sa gatesc, sa "inovez" in bucatarie. Si daca imi iese ceea ce am gatit, atunci cand mananc, simt o reala placere (in cazul meu se numeste ca sunt gurmand). Altora le plac plimbarile prin parc, pescuitul si lista poate continua.

| foxsilver explică (pentru BPAndrei):

Sunt de acord ca notiunea de normalitate difera de la persoana la persoana, dar pana sa sa inteleaga lucrul asta, un adolescent de 15-16 considera ca e normal sa faca ceea ce fac adultii, cu deosebirea ca el nu este capabil sa-si asume responsabilitatea faptelor sale. Asta este si motivul pentru care mai toate actiunile lui ( ale adolescentului ) sunt facute din teribilism sau sau pentru ca asa e in trend.
Toate astea, nu spun ca nu este o caracteristica a adolescentei, dar cand cand vorbim despre practicarea sexului, repercusiunile sunt mai grave.
Cand e vorba despre baieti, se poate trece cu vederea mai usor, dar la fete situatia nu e prea roza! Pentru ca, la varsta la care ele se afla in plina explozie hormonala, sunt nevoite sa se apere de o sarcina nedorita cu un tratament tot pe baza de hormoni.
Si ne mai miram de ce apar tot felul de boli!
Deci, ar fi necesare cunostinte mai mult decat minime despre ceea ce implica sexul.
Peste toate acestea, se mai gasesc si adulti care pur si simplu incurajeaza practicarea sexului de catre minori, ceea ce mi se pare strigator la cer.
Acum, nu-mi ramane decat sa ma lamuresc in ce consta evolutia unui tanar, sau a unui om, in general, prin sex, si sa nu ma apuce pensia cu elucidarea acestei probleme.

| rapp2020 a răspuns:

O placere de a mea e calatoria

| peperonies a răspuns:

Cuvantul normal e relativ si subiectiv. do what ever the *** you wanna do.

| foxsilver explică (pentru peperonies):

Eu cred ca, daca CEVA este acceptat de o majoritate, acel ceva devine NORMAL.
Relativitatea o pun in discutie cei ce se afla in minoritate, si ( in cel mai fericit caz ) ca sa aduca normalitatea la un nivel de perfectiune, si de necontestat.
Din pacate, apar persoane care au doar intentia de a iesi in relief, spunand vrute si nevrute; cuvinte goale fara continut. Si asta e o problema!

| Yoel a răspuns:

Placerea care aduce sigur satisfactie in viata este de-a iubi si a te sti iubit! Asta e cea mai acuta nevoie a Fiintei umane. Remember, "Daca dragoste nu e, nimic nu e" (Marin Preda) Sexul poate fi o "forma de manifestare" a dragostei. Dar, sex de dragul sexului, poate produce rani de nevindecat, frustrari, dezamagiri, etc

| Yoel a răspuns:

Dear " foxsilver", normal ar fi sa accepti prietenia mea, si apoi am putea discuta si despre "alte placeri". By the way, imi place enorm cum gindesti... Super