| skream1995 a întrebat:

Pe 21 am avut prima zi de stop si a durat cam 8-10 zile pana pe 30-1 iunie...aseara am facut dragoste si a curs putin pe lângă prezervativ deci este posibil sa fi rămas însărcinată? Precizez că am făcut dus si m-am curățat foarte bine.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că a curs puţină SPERMĂ pe lângă prezervativ ( că n-ai precizat ce a curs )...

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!
Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe ce se bazeaza afirmatia ta :"...aseara am facut dragoste si a curs putin pe langa prezervativ..." deoarece in cazul in care prezervativul ramane intact posibilitatea ca sperma sa se scurga printre penis si prezervativ este practic imposibil sa se poata intampla. De asemenea trebuie sa stii, pe viitor, ca spalarea cu dusul si curatarea nu ajuta ba din contra de cele mai multe ori are rolul de a antrena/baga si mai adanc sperma in vagin. Data de 4 iunie in cazul unui ciclu normal/mediu de 28 de zile ar fi ziua ovulatiei cu mari sanse de a putea ramane insarcinata in cazul in care intr-adevar sperma ar fi ajuns in vagin.Eu insa raman rezervat cu privire la posibilitatea ca sperma sa se fi putut scurge din prezervativul ramas intact.Deci posibilitatea unei sarcini in aceste conditii devine extrem de mica/redusa.

| neutrino a răspuns:

Este posibil, dar este prea devreme pentru asemenea concluzii.

| SkyPilot a răspuns:

Da, poti ramane. Ai facut-o in perioada de fertilitate maxima. La un CM de 28 de zile data estimata a ovulatiei este 4 iunie. Nu conteaza decat prima zi a menstruatiei, durata nu. Nu conteaza nici ca te-ai spalat. Conteaza unde a ajuns lichidul lui. Daca a atins mucoasa vaginala, sansele sunt maricele. La un act perfect sunt pe la 25%, la voi mai mici, poate 10% in functie de ce s-a intamplat exact.
Optiunile sunt sa nu faci nimic, poate ai noroc, sa iei AZI pastila de a doua zi care iti reduce riscul cu inca 90-95%, sa lasi copilul sau sa il dai afara. In ultimul caz aproape sigur vei ramane cu traume psihice. Si pastila de a doua zi vine cu problemele ei.

| ywar a răspuns:

Ai dovada cearsaful rosu, e bine! Erai virgina! happy