| RamonaIoana a întrebat:

Bună tuturor! Acum 5 zile m-am culcat cu prietenul meu pentru prima data după 5 luni. M-a durut foarte tare și ne-am oprit înainte să își de-a drumul. Apropo actul sexual a durat în jur de 20 de minute, deoarece m-a durut foarte tare și l-am oprit. Am făcut-o fără prezervativ. Întrebarea mea este, am rămas însărcinată? Țin să precizez că o zi mi-a curs sânge precum ar fi fost o zgârietură, oare pentru că m-a durut atât de tare și vaginul a modificat schimbări? Acum îmi curge ceva alb care curgea și înainte, dar acum îl simt de parca ar fi menstruația și aseară m-a durut spre noada fundului. Vă rog din tot sufletul ajutați-mă, sper să nu fi rămas însărcinată sad

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu v ati protejat exista sanse mari sa fii insarcinata chiar daca nu a ejaculat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă NU folosiţi prezervativ ( la fiecare partidă/număr ), atunci există RISCUL să rămâi însărcinată!

DAAA, există RISCUL să rămâi însărcinată chiar dacă nu ejaculează în tine - mai ales dacă te afli în perioada cu fertilitate RIDICATĂ!

Se poate rămâne însărcinată în orice perioadă, chiar dacă faci sex când eşti pe ciclu ( depinde de fiecare organism )!

Acum 28-29 zile am „întâlnit" tot AICI ( pe sait ) o fată care a rămas însărcinată făcând sex ÎN timpul menstruaţiei - avea 16 ani şi dorea să ştie cum poate face avort!

Deci, după cum vezi, orice se poate ÎNTÂMPLA!

În PRIMUL rând, NU se face sex FĂRĂ prezervativ, INDIFERENT câtă încredere ai în partener, sau câte „asigurări" ţi-a dat, ori de câte ori aţi „scăpat" de o eventuală sarcină!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul ( chiar şi pentru câteva secunde/minute ), CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care CONŢINE spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Totuşi, RISCUL este destul de MARE : într-un mililitru de spermă sunt cam 30 milioane de spermatozoizi, iar la o ejaculare "normală" se ejaculează cam 2-6 mililitrii - deci, la o ejaculare normală, sunt ejaculaţi cam 60 milioane-180 milioane de spermatozoizi - din care 1 singur este SUFICIENT ca să fecundeze ovulul şi GATA, eşti MĂMICĂ!

Chiar dacă NU a ejaculat în tine, apare acel lichid preseminal, care CONŢINE spermatozoizi - chiar dacă nu conţine 180 milioane, unul SINGUR este SUFICIENT ca să rămâi însărcinată!

N-o spun eu, o spun "medicii specialişti", eu DOAR vă explic vouă!

Pentru detalii, ca să te convingi că am dreptate, VEZI linkul : http://www.contraboli.ro/......traceptie/

Lichidul preseminal poate apărea şi după un minut, NU sunt necesare 15 minute...

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Bine-nţeles, dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )! Iar dacă ai ciclu REGULAT ( ceea ce NU prea cred ), atunci RISCUL este mai crescut în perioada cu fertilitate mai mare ( DAR asta NU înseamnă că în rest ar fi inexistent, ci doar că ar fi mai scăzut )!

Apoi, dacă faceţi sex NEPROTEJAT folosind metoda "coitului înrerupt" ( Coitus interruptus ) - mai ales în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - atunci RISCUL de sarcină ESTE FOARTE MARE, mai ales dacă ai ciclu neregulat ( şi NU şti exact când ai ovulaţia )!

Metoda aceasta, "coitul înrerupt" ( adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată!

Apoi NU EXISTĂ perioadă fertilă şi perioadă nefertilă - EXISTĂ DOAR perioade cu fertilitate RIDICATĂ ( crescută/sporită ) şi perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ!

Nefertilitate/infertilitate ( perioade nefertile ) EXISTĂ doar atunci când eşti „sterilă" ( ca urmare a unor afecţiuni MEDICALE )!

Dacă ai menstruaţie REGULATĂ ( doar ATUNCI cunoşti când are loc ovulaţia ), atunci putem discuta despre perioadă cu fertilitate ridicată/scăzută, ASTFEL :
„Perioada fertila" este strans legata de momentul ovulatiei, si se stie ca ovulatia are loc cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie ( dacă vorbim de un ciclu REGULAT de 28 zile ), si NU la 14 zile dupa menstruatie cum se scrie in mod gresit in unele articole de pe internet.
„Perioada fertila" ( adică cu fertilitate RIDICATĂ ) incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie ( atat poate supravietui spermatozoidul in uter ) si se termina la 1-2 zile dupa ovulatie ( perioada in care ovulul este viabil ).

TOATE celelalte zile se CONSIDERĂ perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ - dar, NU INEXISTENTĂ!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe saitul http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme"!
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic!

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

Oricum, simptomele de sarcină NU apar aşa repede – PRIMUL simptom este LIPSA menstruaţiei – dacă următoarea menstră va întârzia, atunci trebuie să îţi pui „întrebări"!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-ţi întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Durerea foarte mare POATE fi din cauză că nu ai mai făcut sex de 5 luni.
Iar sângerarea ( de care zici ) se poate datora unei „zgârieturi"/rană pe peretele vaginului - sau, dacă acum 5 luni ți-ai început viața sexuală, e posibil ca atunci să nu te fi dezvirginat complet și acum himenul s-a rupt de tot ( și de acolo sângerarea; care, totuși, n-ar fi trebuit să țină o zi întreagă ).

Cam asta ar fi...

| missme90 a răspuns (pentru bursuc001):

Mama bursuclaughing) esti genul paranoic de care ziceam inainte. imi place cum accentuezi anumite cuvinte, le scrii cu majuscula si bagi frica in fete. da, exista sanse DAR foarte mici, trebuie sa fi extrem de GHINIONISTA. daca ar fi asa periculos orice strop de lichid preseminal am fi toate cu burta la gura. daca ar fi asa periculos, de ce o gramada de femei incearca luni, ani si nu pot ramane insarcinate?
multe femei apeleaza la coitus interruptus si n-au avut nici pe naiba. intr-adevar exista si un procent care din pacate nu a avut noroc. dar asta e, ghinion.
sunt curioasa acum. lucrezi in domeniu? sau ai dat copy paste dintr-un articol si apoi ai scris cu majuscule ca sa ne arati noua doamne ce grav e totul. am mai dat de tine la alta intrebare. acelasi mod de abordare ai avut.

| bursuc001 a răspuns (pentru missme90):

Dacă ai fi citit mai ATENTĂ întregul răspuns, ai fi "observat" că NU sunt genul "paranoic" şi menirea răspunsului NU era de a "băga frica în fete"!

Tu spui, citez : "da, exista sanse DAR foarte mici, trebuie sa fi extrem de GHINIONISTA."

Acelaşi lucru l-am spus şi eu ( DOCUMENTAT ) - observai dacă citeai ATENTĂ : "RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!"

Apoi, tu mai spui : "daca ar fi asa periculos orice strop de lichid preseminal am fi toate cu burta la gura."

Dacă ai timp să faci o "căutare" pe diverse forumuri ( şi NU are rost să mă "obosesc" pentru tine ca să-ţi INDIC aici vreo 10 forumuri ) vei OBSERVA că sunt DESTULE fete/femei care au rămas însărcinate din cauza acelui lichid preseminal!

Iar faptul că TU ai fost mai "norocoasă" şi nu ai "păţit-o", NU cred că ar trebui să te facă să le "încurajezi" - oricum, situaţia ta NU se poate "aplica" în cazul altor fete deoarece fiecare organism "reacţionează" diferit!

Şi, ORICUM, eu am o "vârstă" la care POT liniştit să-ţi dau "sfaturi" şi ţie, în ORICE domeniu...

Dacă citeai ATENTĂ întrebarea fetei, observai că întrebase dacă sunt şanse să rămână însărcinată!

Iar în răspunsul meu, spre deosebire de tine, am "preferat" să fiu CORECT şi să-i explic care sunt şansele ( pro şi contra ) şi am EXTINS răspunsul, prezentându-i şi metode de "protecţie", precum şi modul în care poate "verifica" dacă a rămas sau nu!

Faptul că tu "tratezi" acest subiect într-o manieră aşa de INCONŞTIENTĂ, bazându-te pe "noroc", DOVEDEŞTE "maturitatea" de care dai dovadă...
Ca să nu mai zic că le mai şi "încurajezi"...

Aş vrea să te văd dacă ai fi capabilă să creşti un copil la 16-17 ani, sau eşti de părere că e mai simplu să facă avort ( probabil în opinia ta e mai "sănătos", sau mai ieftin, decât să folosească un prezervativ )!

Ca să nu mai spun cât de "avizat" este răspunsul pe care i l-ai dat tu : "in primul rand chiar de era sa ramai gravida, nu aveai durerile astea."

Poate-mi explici şi mie ce legătură este între modul în care se rămâne însărcinată şi acele dureri, şi de ce una o exclude pe cealaltă!

Apoi, sunt CURIOS cum poţi tu să-i spui ( în mod realist şi corect ) că "nu este însărcinată", FĂRĂ a face un control ginecologic sau teste de sarcină ( pe bază de urină sau de sânge )?

EVIDENT că răspunsul tău este dat DOAR pentru a o încuraja, DAR acest răspuns NU o ajută cu nimic în cazul unei probleme reale ( şi nici NU va învăţa NIMIC pe viitor, nimic altceva decât să-şi "forţeze" norocul )!

Spre deosebire de tine, eu NU pot excude o posibilă sarcină FĂRĂ teste şi fără un control!

Cât despre acel "copy & paste" de care vorbeşti, POŢI să cauţi mult şi bine un articol care să conţină toate informaţiile pe care le-am expus eu în acel răspuns - NU vei găsi!

Iar dacă NU crezi cele spuse de mine în răspuns, DU-TE la ginecolog şi întreabă...

Eu unul NU mă aflu pe acest sait ca să le încurajez pe fete să facă sex neprotejat, bazându-se pe noroc - ci ca să le EXPLIC "riscurile" la care se expun dacă fac asta - deci, vei găsi sute de răspunsuri date de mine şi care au aceeaşi "abordare" privind acest subiect!

Dacă tu preferi să îţi "forţezi" norocul, e alegerea ta - dar, poate că NU toate fetele/femeile vor să facă asta şi poate că vor ÎNVĂŢA "ceva"...

| missme90 a răspuns (pentru bursuc001):

-am explicat CLAR ca NU imi place cum scrii incat PARE ca e SFARSITUL LUMII.
-da pe formuri au intrat tocmai acelea care li s-a intamplat, incat o sa vezi atatea si o sa iti dea impresia doamne cate au patit asta. daca m-as uita sunt aceleasi persoane pe toate forumurile. aceleasi cazuri
-nu am incurajat pe nimeni sa faca sex fara prezervativ. am spus doar ca sunt foarte multi, inclusiv tu, care la orice chestie minora zic AOLEU DACA AM RAMAS GRAVIDA si nici nu mai pot dormi noaptea de stres si innebunesc forumurile cu intrebari din astea.
-si da, ai o varsta in care ai IMPRESIA ca esti foarte destept in toate si ii tratezi pe cei mai tineri ca pe niste prosti inconstienti (nu zic ca nu ar fi unii, dar atitudinea asta de atotstiutor e iritanta).
-nu am 16-17 ani, nu incurajez pe nimeni sa faca avort sau ceva de genu. nu mai fa presupuneri aiurea
-si da. faptul ca are dureri de genul acela imediat e din ALTA CAUZA, nu pentru ca ar fi neaparat gravida. la fel cum a fost si cand a facut sex. sau imi zici acum ca imediat lichidul preejaculator si-a facut efectul, a lasat-o gravida si de acolo durerile. in general simptome de genul acesta nu sunt caracteristice unei sarcini, ci mai degraba la ce am zis eu. gen e la inceput sau are o rana.
-daca ai fi fost atent la intrebarea ei zice :"am rămas însărcinată?" deci fata asteapta pareri de genul da sau ba. eu am spus presupunerea mea. asta nu inseamna ca am dreptate sau ea ar trebui sa se culce pe o ureche ca i-a zis una pe TPU asta. pentru ca dupa cum vezi parerile sunt impartite. dar eu mai mult m-am axat sa ii raspund pe partea cu durerile, indiferent de era sau nu gravida.
- partea cu controlul si testul de sarcina mai spusesera si cei de dinaintea mea. nu am mai stat sa ii zic asta. ce facem repetam toti aceleasi lucruri?
-cat despre copy-paste, e clar ca nu o sa gasesc un articol complet ..ci franturi, paragrafe, luate si puse aici. nu ai afirmat faptul ca esti in domeniu, deci informatiile tale sunt copiate din alte surse, sau poate esti atat de istet de ai facut chiar tu sondaje. am vazut alte raspunsuri ale tale. sunt identice anumite parti.
-si daca tot iti permiti sa presupui anumite lucruri despre mine, atunci imi permit si eu. eu raman la varianta ca esti PARANOIC, si ai stat sa citesti tot ce ai putut gasi de frica sa nu lasi pe vruna insarcinata, incat SIMTI nevoia sa bagi BOALA asta si in altii/altele. nu zic, jos palaria pentru ca vrei sa stie de riscurile la care sunt expusi, DAR maniera ta de a prezenta e cea care m-a deranjat. fetele astea sunt tinere si daca mai vi si tu cu abordarea asta cine stie cum reactioneaza. le vezi maine la televizor ca s-au sinucis ca poate au ramas gravide si le-a fost frica de ginecolog. dupa cum vezi eu i-am recomandat sa mearga. nu am folosit majuscule sau exprimari sa bag frica in ea.

| bursuc001 a răspuns (pentru missme90):

În primul rând NU am "obligaţia" să confirm/afirm că lucrez "în domeniu" ( n-ar avea nici un rost să mă laud ) - nu vă ajută cu nimic, şi, oricum, cine VREA să-mi urmeze sfaturile, o face şi fără să ştie asta!

Apoi, tu ( în sine ) eşti o persoană iritată şi iritantă, care simte NEVOIA disperată să se bage în seamă!

Având în vedere că am răspuns la aproape 4 ore după tine şi NU m-am "legat" de răspunsul tău, ci DOAR m-am limitat la a-mi spune părerea PERSONALĂ ( în legătură cu întrebarea fetei ) - ar fi fost CORECT să dai dovadă de "bună-creştere" şi să NU-mi critici opinia!
Deoarece nu a fost aşa şi continui să mă critici "gratuit", este EVIDENT că NU ai cei 7 ani de acasă ( sau de la grădiniţă )!

Dacă ţie nu-ţi convin răspunsurile mele ( sau modul în care le scriu ), NU te obligă nimeni să le citeşti şi nici să stai aici pe sait...

Oricum, nu trebuie să-ţi placă ţie, ci să fie APRECIATE de cei cărora le răspund - lucru care se şi VEDE, având în vedere că tot al 5-lea răspuns a primit fundiţă!

Iar dacă există vre-unul/una care "comentează" ( într-o lună ) nemulţumit/ă de răspunsul meu, NU mă deranjează - dar s-o faci într-un mod CIVILIZAT şi cu bun simţ - evident că acest lucru DEPĂŞEŞTE puterea ta de înţelegere!

Singura "concluzie" pe care am tras-o din polemica ta a fost o LIPSĂ crasă de respect ( probabil că aşa vorbeşti şi cu părinţii tăi )...

| missme90 a răspuns (pentru bursuc001):

Dragă Bursuc001,

În primul rând, a fost o SIMPLĂ întrebare pentru a şti dacă ai ATÂT de multă EXPERIENŢĂ în acest domeniu încât să te CONSIDERI atât de priceput. Faptul că NU ai confirmat înseamnă ca NU lucrezi asta, nu că "nu ar avea rostul să te lauzi" laughing ce GLUMIŢĂ. Este pur si simplu o MESERIE nu înţeleg de ce am fi simţit noi că te lauzi. Din CONTRĂ am aprecia că avem un SPECIALIST printre noi, CAPABIL să ne ofere informaţii CONCRETE, bazate pe PROPRIILE analize.

În al doilea rând, nu ţi-am criticat "opinia", ci MODUL în care răspundeai. Faptul că am CONTINUAT a fost pentru că TU ai început critica "gratuită" şi anume faptul că dau dovada de inconştienţă, imaturitate, recomand avortul şi încurajez lumea să facă sex neprotejat. Aşa că ar trebui să te intrebi CINE e cel fără cei "7 ani de acasă".

În al treilea rând, dacă nu imi convin răspunsurile cuiva am tot DREPTUL sa imi dau cu părerea. NU scrie NICĂIERI că trebuie să ne rezumăm DOAR la a răspunde întrebării puse de cineva sau că NU avem voie să citim sau să stăm pe acest SITE doar pentru că ANUMITE persoane ar fi deranjate de faptul că nu toată lumea e uimită de COPY-PASTE.

În al patrulea rând, FUNDIŢĂ? laughing foarte MATUR. Cred că eşti în al 9-lea cer când primeşti aşa ceva. E ca şi cum ai lua 10 la bac pentru că ai COPIAT laughing

În al cincelea rând, nu cred că am fost necivilizată sau nu am avut bun simţ. NU am vorbit urât, NU te-am jignit, NU am înjurat. Pur şi simplu am spus o opinie pe care CLAR te-a deranjat.

În concluzie, lipsa mea de respect nu ştiu de unde ai tras-o şi sincer mă indoiesc că ai o "vârstă" încât să vorbesc cu tine cum vorbesc cu părinţii mei. Acestea fiind spuse, mult noroc. Să ne fie de bine.

Cu drag,
MissMe90

| Camelisa a răspuns:

Buna.Te.a durut pentru ca nu ne.ai culcat atata si posibil sa nu fi fost excitata.Trebuia sa o faceti cu prezervativ sa fiti linistiti, ce iti ramane acum de facut este sa iti iei un test de sarcina, chiar daca suna naspa, sa fi sigura dar numai dupa 10 zile poti sa iti faci testul, ca altfel nu arata.Si in legatura cu sangele care ti.a curs a doua zi nu stiu ce sa zic.Depinde de organism, unele fete daca au ramas insarcinate dupa cateva zile le curge sange, dar repet..depinde de organism aici.Tot ce trebuie sa faci este sa iti iei un test!

| blondyna96 a răspuns:

Ramai insarcinata doar daca ejaculeazxa in tine.dar avand in vedere ca actul nu a fost consumat pana la sfarsit, stai linistita ca nu patesti nimic.

| missme90 a răspuns:

Sa inteleg ca acum 5 luni a fost prima data si de atunci nu ati mai facut sex? sau? ca nu prea inteleg.

| missme90 a răspuns:

Bun. deci majoritatea o sa bage spaima in tine. sigur sunt adolescente care au citit cazuri in care au ramas fete gravide din orice nimic.
in primul rand chiar de era sa ramai gravida, nu aveai durerile astea.
daca ai facut-o prima data acum 5 luni, si acum ai facut-o iar. e clar ca vaginul nu s-a acomodat cu penisul.
eu una la inceput, primele dati mereu sangeram. + ca trecea ceva timp intre partide. ajunsesem sa cred ca o sa sangerez mereu la sex. dar cu timpul nu a mai fost asa.
eu zic ca nu esti gravida. si durerile o sa treaca. insa in cazul in care persista cel mai bine e sa mergi la ginecolog. e posibil sa ai o rana ceva.

| Ciorba232232 a răspuns:

Eu zic sa mergi la un control.

| DOLARVS a răspuns:

Daca s-a terminat in tine e grav ca poate sa fi ramas insarcinata...

| RamonaIoana explică (pentru DOLARVS):

Am zis că nu am apucat să finalizăm actul sexual.

| Lauurica a răspuns:

Stai linistita, e ceva normal sa te doara si sa-ti curga si putin sange, asa mi s-a intamplat si mie. Nu ai cum sa ramai insarcinata daca nu si-a dat drumu in tine.

| D0mnis0arA a răspuns:

Exista sanse! Da mai bine itit iei un test de sarcina