| SunshineSunrise a întrebat:

Pe 3 septembrie mi-a venit menstruatia ultima data. Menționez ca în septembrie am luat doua pastile de Escapelle(pastila sa nu raman), prima pe la mijlocul lui septembrie (12 13) si ultima acum 9 zile deoarece am facut-o neprotejat de doua ori și de doua ori s-a ejaculat, dar n-am avut nici măcar o durere după administrarea lor, ceea ce înseamnă că nu a avut ce sa imi "distruga" în organism ca sa nu raman. Astăzi, 4 octombrie nu mi-a venit ciclul și mie de obicei îmi venea cu 5 zile mai devreme. sad Nu am nici un simptom de apropierea ciclului cum ar fi dureri de burta sau de spate cum aveam lunar. Ce se întâmplă? Îmi întârzie? Sunt speriata.
Funda. straight face

Răspuns Câştigător
| LoredanaaBT a răspuns:

Nu mai da-ti voi raspunsuri aiurea fetei fara sa aveti o baza stabila de informatii, menatruatia poate intarzia din o multime de motive dar nu din cauza streaului sau a alor probleme sentimentale si nici sarcina nu poti spune ca e 100% eu nu as spune ca e sarcina nici 80% in conditiile in care ai luat pastilele imediat dupa act sau cel mult in 24 de ore.
Cel mai bine ar fi sa iti faci cateva teste de sarcina si te-as sfatuii sa nu faci doar unul, vreo 2-3, unul in fiecare zi.
Dar stai linistita sansele de sarcina sunt mici daca ai luat pastilele corespunzator dar ori cum sunt sanse. Citeste prospectul pastilelor ca te va ajuta.

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici existenti in compozitia pastilei contraceptive Escapelle de obicei deregleaza intr-o foarte foarte mare masura si pe termen lung de mai multe luni/cicluri menstruale activitate hormonala proprie, ceea ce intotdeauna influenteaza intr-un mod imposibil de anticipat desfasurarea urmatoarelor mai multe cicluri menstruale (4-6luni/cicluri). Fiindca pastila contraceptiva Escapelle a fost folosita absolut INUTIL intr-un moment in care producerea unei sarcini era teoretic aproape IMPOSIBILA adica a 9-10 a zi a ciclului iar a 2-a oara cu totul INUTIL si FARA ROST si in aceasta situatie drept urmare acei hormonii care au fost introdusi in organism cu totul IRESPONSABIL fiindca nu au avut asupra a ce sa-si execite actiunea/efectul, au actionat de fapt numai asupra sistemului hormonal si endocrin pe care l-au dereglat FOASRTE GRAV si compet INUTIL. In asemenea situatii revenirea la normal a activitatii hormonale grav perturbate si desfasurare viitoarelor ciclului menstruale poate sa sufere modificari atat de mari incat menstruatia sa se produca uneori chiar si cu intarzieri de la mai multe zile la mai multe saptamani. Nu ai nimic altceva de facut decat sa astepti si sa speri si pe cat este posibil fara stres ca intarzierea sa nu fie mult prea mare. Ingrijorari de aceasta natura se vor repeta si in urmatoarele luni fiindca folosirea acelei pastile blestemate si nenorocite intr-un moment in care formarea unei sarcini era teoretic IMPOSIBILA reprezinta o grava si crasa IRESPONSABILITATE si fiindca ti-ai batut joc de organismul tau pe termen lung. Dereglarile privind ciclul si menstruatia care se vor manifesta/vor urma si se vor produce in urmatoarele multe luni in mod sigur iti vor provoca stari de stres si ''dureri de cap''dintre cele mai greu de suportat. Si totul dintr-o crasa prostie ce putea fi evitata daca te-ai fi informat corect. Multa sanatate ca in mod sigur vei avea nevoie de asa ceva!

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Nu ai precizat nici macar o singura informatie privind ciclul tau menstrual cum ar fi : 1. ) Daca ciclul tau menstrual este regulat sau neregulat? 2.) Cate zile/ce lungime are de regula ciclul? 3. ) In ce moment ti-a indicat medicul ginecolog sa folosesti acea pastila nenorocita? 4.) Cine a fost IRESPONSABILUL care ti-a indicat sa folosesti si a 2-a oara in mod ABSOLUT INUTIL acea pastila blestemata? Este complet aberant ca cineva sa asocieze durerea aparuta la nivelul sanilor/mameloanelor, cu posibilitatea unei viitoare si foarte putin probabile sarcini. Este inadmisibil sa-ti bati joc in asemenea hal de organismul tau dar se pare ca logica, ratiunea si judecata ta sunt grav afectate din moment ce ai considerat castigator un raspuns care ''bate campii'' ca sa ma exprim elegant. Poate imi vei raspunde la intrebarile solicitate. Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Nu exista nicio legatura/interdependenta intre dezvoltarea fizica a organismului/corpului si dereglarea activitatii glandelor endocrine, cele care asigura functionarea normala a activitatii hormonale. Hormonii din acea pastila nenorocita, afecteaza activitatea GLANDELOR ENDOCRINE, cele care coordoneaza, dirijeaza ciclul menstrual. Dezvoltarea FIZICA se va desfasura in continuare la fel ca si pana in prezent. Sper ca macar acum sa intelegi prostia facuta cu sau fara stiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Cineva a incercat si se pare ca a si reusit sa te prosteasca sau pur si simplu sa-si bata joc si sa rada de naivitatea ta. Poti fi foarte linistita fiindca in mod sigur nu ti se va modifica probabil deloc greutatea corporala. big grin

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu insxeamna deloc ca nu a avut ce sa distruga in organism, cine ti-a spus tampenia asta? Si tu cum crezi ceva atat ed absurd, chiar nu ai citit prospectul? Escapelle se ia maxim o data la 8 luni, de preferat o singura data in viata. NU stiu cine ti-a spus ca il poti lua de doua ori intr-o luna, dar poti sa il reclami pentru tentativa de omor/mutilare.
Menstruatia poate fi dereglata complet (reversibil sau ireversibil), dupa o asemenea administrare poti chiar intra la menopauza precoce (mai ales daca ai sub 21 de ani si nu ai nascut niciodata). Du-te urgent la ginecolog (la cel care te vede de obvicei si care ar fi trebuit sa te consulte ca sa vada daca poti lua pilula de a doua zi). Situatia ta poate fi foarte grava, nu e ceva de joaca, ai luat doua bombe cu hormoni, in conditiile in care o femeie desteapta si care tine la sanatatea ei nu ia pilula de a doua zi niciodata.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow...rar imi este dat sa vad o asemenea prostie!
Ti-ai bagat un drog atat de puternic in corp cu buna stiinta, nu odata, de doua ori...cand ambele dati nici nu era nevoie sa le iei, dar efectele negative sunt atat de rele, ca vei avea de suferit mult in urmatoarele 6-12 luni, cu dereglari masive de ciclu menstrual, cu posibile chisturi si mulet alte schimbari hormonale in corp.
Pacat ca nu ai avut curiozitatea sa intrebi cat sunt de periculoase si daca poti sa le iei....acum fiind prea tarziu.
Oricum, pentru urmatoarele 6-12 luni, pana se regleaza din nou ciclul, NU se poate calcula ovulatia sub nici o forma, putandu-se ramane insarcinata chiar si pe ciclul menstrual.

| sofisis a răspuns (pentru Violleta2022):

In plus fata de ce ai scris tu :
Escapelle NU se foloseste ca si AC. NU este o metoda de contraceptie regulata!

| Violleta2022 a răspuns (pentru sofisis):

Nu mie trebuia sa-mi scria asta, ca nu sunt eu fariera care a luat escapelle!

| sofisis a răspuns (pentru Violleta2022):

Stiu. Am scris ca o completare la raspunsul tau.

| HazelEyes77 a răspuns:

Trebuie sa faci un test de sarcina ca sa ai certitudinea ca nu e vorba de o sarcina. Ai zis ca ai luat 2 pastile Escapelle deci sansele de sarcina sunt mici dar nu se stie niciodata. Poate ai avut o perioada mai stresanta si asta are ca efect si intarzierea menstruatiei.

| cyupaku a răspuns:

Pare ca vei fi mamica nu te speria, este o bucurie